Prawie 200 kajakarzy popłynie Brdą w ramach 58. Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Jerzego Korka

Krystyna Czerwińska, komandorka spływu, Aleksander Doba oraz Dorota Gardias z TVN / Fot. Nadesłane /

– Próbowałam namówić Aleksandra Dobę, żeby wybrał nasz spływ, zamiast Kilimandżaro i gdyby dał się przekonać, to pewnie dalej by żył – mówi Krystyna Czerwińska.

– Pierwszy zimowy spływ zapoczątkował Jerzy Korek z Bydgoskiego Klubu Kajakowego przy PTTK. Prowadził spływ przez 35 lat. Po śmierci Jerzego Korka prowadzę tę imprezę od 22 lat z ramienia Klubu Turystyki Kajakowej PTTK Bractwo Wodne – mówi komandor spływu Krystyna Czerwińska. – Co roku zarzekam się, że to już ostatni raz, ale uczestnicy pod koniec każdego spływu każą się zapisywać na kolejny.

W pierwszym spływie wzięło udział tylko kilkanaście osób, które pokonały rzekę przy temperaturze minus 20 stopni Celsjusza! W 2008 roku na starcie stawiło się 153 kajakarzy, a teraz zgłosiło się ponad 180 z całej Polski oraz kilku z Niemiec. Jak obliczyli organizatorzy, przez wszystkie lata w zimowych spływach im. Korka wzięło udział ok. 3,5 tys. kajakarzy z Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Rosji. Najsłynniejszym uczestnikiem był Aleksander Doba, kajakarz i podróżnik, który kajakiem przepłynął Ocean Atlantycki.

– Olek Doba pływał z nami dwadzieścia razy – przypomina Krystyna Czerwińska. – Zmarł 22 lutego 2021 na Kilimandżaro. Termin tej wyprawy i naszego spływu pokrywały się. Dwa tygodnie przed wyprawą dzwonił do mnie trzy razy, żebym zmieniła termin spływu, bo on chciałby popłynąć również z nami. Próbowałam go namówić, żeby wybrał jednak spływ, a nie Kilimandżaro i gdyby dał się przekonać, to pewnie dalej by żył.

– Kajakarstwo jest piękną rekreacją – zapewnia Krystyna Czerwińska. – Organizuję najróżniejsze spływy. Byliśmy na Litwie, Łotwie, w Naddniestrzu, w Mołdawii i Ukrainie, Rumunii, a nawet w 2018 roku byliśmy na Białorusi, co wymagało wielu zabiegów. Spłynęliśmy wtedy Niemnem.

Tym razem najliczniejszą drużyną będzie Stowarzyszenie Bałtyk Gdynia, Klub Turystów Wodnych Włocławek, członkowie Bractwa Wodnego, Delfina Gdynia i wielu innych.

Od kilkunastu lat zimowy spływ im. Korka odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter