Kustosze Muzeum Kanału Bydgoskiego jako pruska piechota/fot. nadesłane
Któż może opowiedzieć lepiej historię Starego Kanału Bydgoskiego niż mieszkańcy XVIII-wiecznego miasta, gdy kanał powstawał? Kustosze muzeum czekają na zwiedzających, z którymi wspólnie przeniosą się w czasie.
Kanał Bydgoski to dziś jedna z ikon naszego miasta. Jego początki sięgają XVIII-wieku, kiedy jego budowę zlecił Fryderyk II, władca Prus. Był to przełomowy, a zarazem trudny czas w historii Bydgoszczy, która przestała być częścią Rzeczpospolitej Polskiej już podczas pierwszego rozbioru w roku 1772. O tych czasach i początkach jednej z największych hydrotechnicznych myśli epoki opowiedzą kustosze Muzeum Kanału Bydgoskiego ubrani w stylizowane stroje z epoki.
Prusak z regimentu von Manstein i stylowa bydgoszczanka
Goście Muzeum Kanału Bydgoskiego będą mieli okazję zobaczyć w strojach z epoki jednego z czterech kustoszy. Panowie wystąpią w mundurach pruskiej piechoty. Inspiracją były stroje regimentu von Manstein, który stacjonował pod koniec XVIII-wieku w Bydgoszczy, Fordonie i okolicach. – Koleżanki wystąpią w strojach, jakie mogły nosić bydgoskie mieszczanki. Nie rozróżniamy ich narodowości. To stroje bardziej XVII niż XVIII-wieczne. Wybraliśmy je ze względu na swobodniejszy krój a co za tym idzie – wygodę w czasie oprowadzana naszych gości. W czasach gdy budowano Kanał Bydgoski, panie miały bardziej rozbudowane suknie, z kloszami. W takich strojach poruszanie się byłoby mało komfortowe. Te stroje to nie są typowe rekonstrukcje. Można powiedzieć, że to bardziej stroje stylizowane, stroje teatralne. Wciąż dopracowujemy kilka szczegółów, poprawimy kilka drobiazgów. Chcemy w miarę naszych możliwości jak najwierniej odzwierciedlać epokę. Stroje wykonała zaprzyjaźniona krawcowa z Białych Błot- mówi Krzysztof Kozłowski z Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Nowa forma oprowadzania w Muzeum Kanału Bydgoskiego przeznaczona jest dla grup zorganizowanych. Kustosz w stroju epoki dostępny będzie po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu wizyty. Już można się zapisywać. Jednej grupie przydzielony będzie jeden oprowadzający. – Dopiero zaczynamy ten projekt. Planujemy w przyszłości organizować taką formę zwiedzania przynajmniej raz w miesiącu, na przykład w weekendy. Wtedy będziemy zbierać większą grupę z turystów indywidualnych. O terminach będziemy informowali na stronie internetowej muzeum – dodaje Krzysztof Kozłowski.
Kustosze Muzeum Kanału Bydgoskiego regularnie angażuje się w wydarzenia „poza budynkiem muzeum”. Pracownicy chętnie wychodzą z historią „na ulicę” chociażby w czasie nocy muzeów czy pikników historycznych. Niewykluczone, że gdy rozpocznie się sezon wiosna-lato, spotkamy ich w strojach z czasów XVIII-wiecznego Brombergu.
Zapisz się do naszego newslettera!