Przebudowa ronda Jagiellonów. Siedem firm chętnych do przygotowania dokumentacji tej inwestycji

Wizualizacja ronda Jagiellonów po przebudowie / Mat. ZDMiKP

To już kolejny krok w kierunku rozpoczęcia przebudowy ronda Jagiellonów. Po szerokich konsultacjach społecznych została opracowana koncepcja przebudowy. Teraz siedem firm zgłosiło się w przetargu na przygotowanie dokumentacji.

Rond Jagiellonów to komunikacyjne serce miasta, gdzie krzyżują się trasy ze wschodu na zachód oraz z południa na północ Bydgoszczy. To także główny węzeł komunikacji publicznej. Przebudowane w latach 70. ub. wieku potrzebuje gruntownych zmian, dlatego miasto chce je przebudować

Koncepcję przebudowy poddano społecznym konsultacjom, po których wprowadzono istotne zmiany w początkowym projekcie. mające przede wszystkim ułatwić przejście pod rondem osobom z niepełnosprawnościami.

Kolejnym krokiem na drodze do rozpoczęcia przebudowy jest wykonanie dokumentacji projektowej. W przetargu ogłoszonym przez Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej zgłosiło się siedem firm. Obecnie trwa procedura sprawdzania ich ofert. – Wybrany projektant będzie zobowiązany m.in. do przygotowania projektu budowlanego, projektów wykonawczych, kosztorysów i z uzyskania wszystkich wymaganych decyzji administracyjnych. Wstępnie zakładamy, że kompletną dokumentacją będziemy dysponować do końca 2026 roku – informują drogowcy. Na prace projektowe i budowlane planują wykorzystać między innymi Fundusze Europejskie. Wartość unijnego dofinansowania na ten cel szacowana jest na ponad 40 mln zł.

Rondo Jagiellonów – co się zmieni

Opracowana koncepcja, która będzie teraz podstawą dla dalszych prac projektowych, zakłada wykonanie ośmiu wind, które mają umożliwiać także swobodny transport rowerów czy wózków dziecięcych. Wramach inwestycji wybudowane zostaną łagodne zjazdy (pochylnie bez schodów) na dwóch przeciwległych ćwiartkach skrzyżowania: północno-wschodnim (przy Banku Pocztowym) oraz południowo-zachodnim (budynki pocztowe). Mają stanowić alternatywę dla wind, szczególnie np. w przypadku awarii.

W trakcie przebudowy ronda nie będzie żadnych wyburzeń w celu wygospodarowania terenu na dodatkową infrastrukturę. – Dla bezpieczeństwa ruchu skorygowane zostaną jezdnie na wszystkich wlotach i wylotach skrzyżowania. Na każdym dojeździe do ronda wytyczone będą po trzy pasy ruchu.
Dodatkowe wyjścia w postaci schodów i wind na perony tramwajowe po wschodniej stronie skrzyżowania, ułatwi w przyszłości wprowadzanie zmian w siatce połączeń – na przykład kursowanie linii od strony dworca PKS w kierunku Szwederowa. Wszystkie schody zostaną po konsultacjach wyposażone w tak zwane rynny dla rowerów – przekazuje ZDMiKP w Bydgoszczy.

Nad schodami prowadzącymi do przejścia podziemnego zaplanowano przeszklone zadaszenia z załamaniami konstrukcji. Na peronach tramwajowych zadaszenia zostaną częściowo przykryte zielenią.

Przewiduje się remont istniejących schodów oraz samego przejścia podziemnego wraz ze zmianą zagospodarowania jego obecnej przestrzeni. Obszar skrzyżowania zostanie uporządkowany architektonicznie oraz uzupełniony o elementy zieleni.

Rondo Jagiellonów – pasy dla rowerzystów


Nowością będzie wyznaczenie pasów dla rowerzystów wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Jak przypomina ZDMiKP: „W ocenie ekspertów to lepsze rozwiązania niż fragmenty wydzielonych dróg bez przejazdów. Decydujący głos w tej sprawie oddaliśmy Zespołowi ds. Polityki Rowerowej, który analizował również to rozwiązanie pod kątem bezpieczeństwa.”

Projektanci po uzgodnieniach i rozmowach z organizacjami społecznymi oraz przedstawicielami miejskich wydziałów, już na wstępnym etapie rozszerzyli zakres opracowania. Umożliwi to na przykład połączenie nowej infrastruktury na rondzie ze zrealizowanymi lub trwającymi zadaniami wokół tego węzła komunikacyjnego – np. dowiązanie się do traktu spacerowego w kierunku bulwarów. Dokładnie analizowany był także pomysł wyznaczenia przejść naziemnych. Przy obecnych przepisach wymagałoby to zastosowania sygnalizacji świetlnej, co przy braku rozbudowanej trasy WZ mogłoby istotnie utrudnić ruch w centrum. W konsultacjach projektanci jednocześnie spotykali się z propozycjami budowy przejść naziemnych jak i głosami krytykującymi takie rozwiązanie.
Projektanci na etapie koncepcji podkreślali również, że należy mieć na uwadze, że wokół placu Teatralnego i na ul. Gdańskiej (plac Praw Kobiet) powstają kolejne przystanki wiedeńskie, które jeszcze bardziej poprawią komunikacyjną dostępność analizowanego obszaru, bez konieczności korzystania z wind. Bydgoszcz zdecydowała się również na całkowitą wymianę taboru tramwajowego.


Udostępnij: Facebook Twitter