Rondo Jagiellonów. Zmiany w projekcie po konsultacjach społecznych. Będą pochylnie i rynny dla rowerów

Wizualizacja ronda Jagiellonów – koncepcja przebudowy

Przebudowa ronda Jagiellonów to jedna z najważniejszych inwestycji czekających Bydgoszcz. Zbudowane w czasach PRL rondo ma zostać dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Po konsultacjach społecznych koncepcja została poprawiona o istotne elementy.

Ponad 500 uwag, jakie wpłynęły w czasie konsultacji społecznych zostało przeanalizowanych, co wpłynęło na poprawienie przedstawionej w kwietniu koncepcji. Przebudowa ronda Jagiellonów to jeden z elementów działań miasta związanych z poprawą dostępności transportu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych.

– W trakcie budowy rondo Jagiellonów w latach 70. XX wieku zupełnie nie zwracano uwagi na potrzeby osób z ograniczeniami ruchowymi – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego pozyskane fundusze europejskie dedykowane między innymi na poprawę dostępności transport publicznego ponad 40 mln wydamy między innymi na jego przebudowę. Będzie to uzupełnienie naszych działań związanych między innymi z budową przystanków wiedeńskich w obrębie placu Teatralnego i planowanego przystanku przy kościele Klarysek (w stronę Wilczaka) i kolejnych na ul. Gdańskiej. Równocześnie wymieniamy cały tabor tramwajowy na niskopodłogowy.

W ramach opracowanej koncepcji projektowej zakłada się wykonanie ośmiu wind. Kabiny mają umożliwiać także swobodny transport rowerów czy wózków dziecięcych. Po konsultacjach projektant uwzględnił część uwag mieszkańców.

Bez schodów i rynny dla rowerów

Jedną z najważniejszych wprowadzonych zmian jest idea zbudowania łagodnych zjazdów (pochylni bez schodów) na dwóch przeciwległych stronach ronda: północny-wschód (przy Banku Pocztowym) oraz południowy-zachód (budynki pocztowe). Ma to poprawić komfort poruszania się i będzie stanowiło alternatywę dla wind w sytuacjach kryzysowych. Ze względu na istniejące  zagospodarowanie terenu i ograniczoną pulę środków po rządowych cięciach na inwestycje nie ma możliwości wprowadzenia pochylni przy każdym z wyjść.

Zdecydowanie odrzucone zostały pomysły zakładające jakiekolwiek wyburzenia w celu wygospodarowania terenu na dodatkową infrastrukturę. Dla bezpieczeństwa skorygowane zostaną jezdnie na wszystkich wlotach i wylotach skrzyżowania. Na każdym dojeździe do ronda wytyczone będą po trzy pasy ruchu. Konsultacje pozwoliły jednak wprowadzić lepsze rozwiązanie w organizacji ruchu na ul. 3 Maja, które poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu. Projektowane są dodatkowe wyjścia w postaci schodów i wind na perony tramwajowe po wschodniej stronie skrzyżowania. Ułatwi to w przyszłości wprowadzanie zmian w siatce połączeń na przykład kursowanie linii od strony dworca PKS w kierunku Szwederowa. Wszystkie schody zostaną po konsultacjach wyposażone w tak zwane rynny dla rowerów. Nad schodami prowadzącymi do przejścia podziemnego zaplanowano szklane zadaszenia z częściowym wykorzystaniem zieleni.

Remont całego przejścia podziemnego

Przewiduje się remont istniejących schodów oraz samego przejścia podziemnego wraz ze zmianą zagospodarowania jego przestrzeni. Obszar skrzyżowania zostanie uporządkowany architektonicznie oraz uzupełniony o elementy zieleni. Po konsultacjach zielony obszar skrzyżowania będzie jeszcze większy. Konsultacje pozwoliły też rozwiać wiele wątpliwości dotyczących innych kwestii podnoszonych przez mieszkańców. Projektant podkreślał, że zielone torowisko w tak ważnym węźle zamiast zabudowy z płyt to pomysł utrudniający przejazd m.in. służbom ratunkowym. Nowością będzie wyznaczenie pasów dla rowerzystów na ciągu wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Poprawi to bezpieczeństwo tej grupy uczestników ruchu. W ocenie ekspertów przy braku możliwości ich funkcjonalnego połączenia to lepsze rozwiązania niż fragmenty wydzielonych dróg bez przejazdów. Decydujący głos w tej sprawie oddano Zespołowi ds. Polityki Rowerowej, który analizował również to rozwiązanie pod kątem bezpieczeństwa.

Projektanci po uzgodnieniach i rozmowach z organizacjami społecznymi oraz przedstawicielami miejskich wydziałów, już na wstępnym etapie znacznie rozszerzyli zakres opracowania. Umożliwi to na przykład połączenie nowej infrastruktury na rondzie ze zrealizowanymi lub trwającymi zadaniami wokół tego węzła komunikacyjnego, na przykład dowiązanie się do traktu spacerowego w kierunku bulwarów.

Dokładnie analizowany był także pomysł wyznaczenia przejść naziemnych. Przy obecnych przepisach wymagałoby to zastosowania sygnalizacji świetlnej, co przy braku rozbudowanej trasy WZ mogłoby istotnie utrudnić ruch w centrum. W konsultacjach projektanci jednocześnie spotykali się z propozycjami budowy przejść naziemnych jak i głosami krytykującymi takie rozwiązanie. Projektanci podkreślali również, że należy mieć na uwadze, że docelowo – 250 metrów od ronda Jagiellonów – budowany będzie także przystanek wiedeński przy kościele klarysek, który jeszcze bardziej poprawi komunikacyjną dostępność analizowanego obszaru, bez konieczności korzystania z wind. Bydgoszcz zdecydowała się również na całkowitą wymianę taboru tramwajowego, jak poinformował ZDMiKP pierwsze dziesięć nowych swingów jest już z zajezdni.

Wnioski bez akceptacji

Mieszkańcy w trakcie konsultacji zgłaszali również wnioski, które nie zostaną uwzględnione – między innymi takie, jak wzajemnie wykluczające się wnioski o całkowite zamknięcie ruchu drogowego na ul. Jagiellońskiej (lub jego drastyczne ograniczenie) albo zwiększenie przepustowości ronda Jagiellonów dla pojazdów indywidualnych.

Konsultacje społeczne odbyły się przed wakacjami i były skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. W ramach konsultacji odbył się również spacer badawczy oraz spotkanie konsultacyjno-informacyjne w trybie on-line.

Zakończenie prac nad koncepcją planowane jest jeszcze w tym roku. Kolejnym krokiem będzie zlecenie prac projektowych i uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Na prace budowlane wykorzystane będą m.in. Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Wartość unijnego dofinansowania na ten cel szacowana jest na ponad 40 mln zł.

Udostępnij: Facebook Twitter