Przetarg na projekt przebudowy ul. Nakielskiej. Miasto wykorzysta unijne pieniądze zdobyte dzięki ZIT

Ul. Nakielska jest zbyt wąska jak na skalę obecnego ruchu / Fot. B.Witkowski/UMB

W ciągu dwóch lat powstanie dokumentacja przebudowy ul. Nakielskiej na odcinku od Bronikowskiego do Lisiej. Ten fragment ma około 4 kilometrów. Prace związane z przygotowaniem inwestycji to także skutek podpisanej umowy, dzięki której Bydgoszcz jako lider ZITBydof będzie mieć do dyspozycji niemal 110 mln euro z Unii.

Ulica Nakielska to jeden z inwestycyjnych priorytetów miasta, który mieszkańcy wskazali w czasie konsultacji społecznych. Trakt, który rozpoczyna się na rondzie Grunwaldzkim a kończy na wysokości ul. Łochowskiej ma niemal 5.5 km długości. Wiedzie wzdłuż Okola, Wilczaka, Miedzynia i Prądów. Nakielska jest wąska, tworzą się tam korki. Dojeżdżają tamtędy do Bydgoszczy także mieszkańcy m.in. Łochowa. Łączy miasto z węzłem na obwodnicy ekspresowej „piątki”.

– Zlecenie tej inwestycji do realizacji było jednym z trudniejszych zadań w ostatnich latachpodkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dzięki konsultacjom wybraliśmy wariant rozwiązujący najwięcej problemów. Na etapie koncepcji musieliśmy koordynować wiele innych przedsięwzięć takich jak rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zupełnie zmieniły się warunki finansowe – miasto zostało praktycznie pozbawione nadwyżki operacyjnej, którą przeznaczaliśmy na nowe inwestycje. Konieczna była również zmiana statusu drogi, by skutecznie pozyskać środki unijne w obliczu odrzucenia naszych wniosków o dofinansowanie zadania ze środków rządowych. Przed nami teraz etap prac projektowych. Po nich z marszu będziemy mogli zlecić prace budowlane – dodaje prezydent.

Modernizacja ulicy Nakielskiej będzie odbywała się w etapach. W pierwszej kolejności ma zostać opracowana dokumentacja dla odcinka od ul. Bronikowskiego do Lisiej.

Wcześniej opracowana koncepcja zakłada m.in. budowę od podstaw nowej jednojezdniowej ulicy z czterema pasami ruchu (dwa środkowe jako buspasy), chodnikami, drogą rowerową i rondem turbinowym na wysokości ul. Bronikowskiego – tam jest obecnie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Projektant na opracowanie wszystkich materiałów oraz zdobycie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) będzie miał niecałe dwa lata. Następnie zlecone zostaną prace budowlane.

Pieniądze z Unii pójdą na Nakielską

Władze Bydgoszczy wielokrotnie informowały, że wskutek wprowadzonych przez rząd zmian w finansowaniu samorządów miast ma około 200 mln złotych mniej na inwestycje. Tak duże prace, jak budowa Nakielskiej mogą być uruchamiane wyłącznie po uzyskaniu zewnętrznego dofinansowania.

Miasto składało w ostatnich latach  wnioski o finansowanie tej inwestycji z KPO i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nie otrzymało takiego wsparcia.  Zostaną jednak wykorzystane m.in. fundusze unijne – ok. 6 mln euro (ok. 25 mln zł) z pieniędzy na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Wartość rozpoczętego obecnie etapu inwestycji szacowana jest na ok. 60 mln zł.

Udostępnij: Facebook Twitter