Rada Działalności Pożytku Publicznego. „Czas zająć się sprawami które z trudem się przebijały: czystość powietrza, zieleń w mieście”

W nowej kadencji RDPP chce zająć się m.in. kwestią smogu w Bydgoszczy (na zdjęciu spotkanie Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego / Fot. B. Witkowski / UMB

7 lipca kończy się kadencja Rady Działalności Pożytku Publicznego. Nowa rada to też nowy skład – czy po nowemu będzie także działać?

Nowi członkowie RDPP zapowiadają zdynamizowanie jej działań. Będą mieli na to trzy lata – tyle właśnie trwa kadencja bydgoskiej RDPP. Wśród zapowiadających zmiany jest Paweł Górny, przewodniczący Stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski.

Sławomir Bobbe: Bydgoskie organizacje pozarządowe wybrały swoich przedstawicieli na nową kadencję Rady Działalności Pożytku Publicznego. Jedynie pan i Halina Owsiannikow ze Stowarzyszenia Feliks pozostaliście ze starego składu. O czym to świadczy?

Paweł Górny – W mojej ocenie w poprzedniej radzie nie było energii do pracy. Dyplomatycznie powiem, że wystarczy zajrzeć w listy obecności na spotkaniach, by zobaczyć, kto w pracę Rady się angażował. Potrzebne jest zdecydowanie bardziej aktywne działanie na wielu płaszczyznach. Nie może być tak, że do planu współpracy organizacji pozarządowych z miastem nie ma żadnych zgłoszeń czy uwag, jest po prostu przegłosowywany. Podobnie sprawa ma się, gdy wpisuje się do planu działań priorytety. Co roku wpisywano to samo, więc co to za priorytety, których nie udało się załatwić?

Czy nowy skład rady jest odzwierciedleniem zmian w myśleniu bydgoszczan? Nie ma już w niej reprezentanta harcerzy, osób z PCK, są za to ludzie znani z działań na rzecz klimatu, ochrony środowiska, walki ze smogiem czy na rzecz transportu publicznego…

– Skład obecnej Rady Działalności Pożytku Publicznego nie jest przypadkowy. Zajmie się codziennym życiem miasta. Bardzo liczę na zmiany i poruszanie tematów ogólnomiejskich, tematów dotąd nieporuszanych, które z trudem się przebijały. Mam tu na myśli m.in. kwestie jakości powietrza czy stanu bydgoskich drzew czy ogólnie zieleni. Przecież kwestia wymiany pieców węglowych to zadanie na już, zadanie z którym nie można zwlekać. Musimy o tym mówić, bo od nowego roku będzie wprowadzony zakaz używania pieców pozaklasowych. Choć niestety już słyszy się, że termin ma zostać przesunięty.

Środowiska związane np. z osobami niepełnosprawnymi, seniorami czy szeroko pojęta działalnością artystyczną mogą się poczuć w RDPP „niedoreprezentowani”?

-To, że rada ma obecnie taki kształt nie oznacza, że zamyka się na inne środowiska. Kontakty i współpraca chociażby z Młodzieżową Radą Miasta, Radą ds. Partycypacji Społecznej, Radą Seniorów czy Społeczną Radą ds. Estetyki Bydgoszczy będą bardzo ważne. Reprezentujemy wszystkich. Przecież gdy mowa o osobach z niepełnosprawnościami, to właśnie Bydgoski Ruch Miejski poruszał kwestie wykluczenia komunikacyjnego czy zgłaszał wnioski do konsultacji dot. przebudowy ronda Jagiellonów. Choć oczywiście zdajemy sobie sprawę, że mowa tu o niepełnosprawności ruchowej, jest jeszcze wiele innych.

Co będzie najważniejsze w pracach rady nowej kadencji?

-Kluczowe będzie opracowanie planu współpracy z organizacjami pozarządowymi na każdy kolejny rok działania rady. Liczymy też, że członkowie RDPP wybrani przez Radę Miasta Bydgoszczy i zwłaszcza przedstawiciele prezydenta miasta będą dla pozostałych członków merytorycznym wsparciem. Widzę to tak – strona pozarządowa zgłasza jakiś pomysł, projekt, a samorządowcy pomagają znaleźć np. ścieżki finansowania dla takiego projektu i wskazują jak przeprowadzić go przez różne instytucje.

Moim zdaniem trzeba również przygotować regulamin pracy rady, by można było np. ustalić możliwość odwołania nieaktywnych członków. Warto też pomyśleć o nowej uchwale rady miasta dotyczącej organizacji samych wyborów do naszej rady – obecne zasady powstały już ponad 10 lat temu. Należy m.in. doprecyzować sposób udzielania pełnomocnictwa w wyborach lub sytuację, gdy dwóch kandydatów pochodzi z tej samej organizacji lecz zostali zgłoszeni przez dwa różne podmioty. Przede wszystkim warto rozważyć wybory zdalne, by mogło uczestniczyć jak najwięcej bydgoskich organizacji.

O wyniku wyborów do Rady Działalności Pożytku Publicznego przeczytasz poniżej:

Najciekawsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!!

Udostępnij: Facebook Twitter