Rejsy po Brdzie. Czym można pływać po rzece w Bydgoszczy. Ile to kosztuje

„Bydgoszczanka” podczas rejsu po Brdzie / Fot. B. Witkowski /UMB

Bydgoszcz znana z miasta wody i przemysłu Sporo turystów wybiera się w rejs po Brdzie, żeby zobaczyć oblicze miasta wody i przemysłu. Bydgoska żegluga turystyczna oferuje atrakcyjne wycieczki. Wybrać można elektryczne „Słoneczniki”, najstarszy statek pasażerski w Polsce czy drewnianą łódź skonstruowaną w Warszawie.

Jak co roku, w maju, wzrasta ruch na Brdzie. Organizowane są rejsy turystyczne. W cieplejsze dni można też śmiało wypatrywać prywatne jednostki. Zwiedzający Bydgoszcz często wybierają rejs jako formę odrywania miasta z niecodziennej perspektywy. Takie możliwości dają nam bydgoskie tramwaje wodne i prywatni przewoźnicy, którzy oprócz planowych rejsów proponują czartery. Przedstawiamy statki kursujące po naszej rzece.

„Słoneczniki”. Bydgoski Tramwaj Wodny

Statki o napędzie elektrycznym Słonecznik I i Słonecznik II kursują codziennie na dwóch liniach, jeden statek może wziąć na swój pokład do 28 pasażerów. Każdy rejs rozpoczyna się i kończy na Rybim Rynku:

  1. Linia Staromiejska to około 60-70 minut podróży (w zależności od pracy śluzy). Tramwaj wodny mija bydgoską Katedrę, Operę Nova i Wyspę Młyńską, następnie przepływa obok zabytkowej śluzy trapezowej, aby przebyć śluzowanie przez odnowioną śluzę miejską. Podczas dalszej części rejsu tramwaj minie majestatyczny Budynek byłej Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy.
  2. Linia Słoneczna trwa około 60 minut. Trasa początkowo wiedzie w dół rzeki mijając Trasę Uniwersytecką oraz szereg obiektów sportowych. Przy hotelu Słoneczny Młyn statek zawraca i płynie w okolice Wyspy Młyńskiej. Początek i koniec rejsu w obu przypadkach jest przy Rybim Rynku.

Poniedziałek – Piątek:

Trasa Staromiejska: 10:00, 12:40, 14:20, 17:00
Trasa Słoneczna: 11:20, 15:40, 18:20

Sobota – Niedziela:

Trasa Staromiejska: 9:15, 10:00, 10:50, 12:40, 14:20, 15:10, 16:30, 17:00
Trasa Słoneczna: 11:20, 12:10, 13:30, 15:40, 17:50, 18:20

Ceny biletów (linia staromiejska i linia słoneczna): 20 zł – bilet normalny; 15 zł – bilet ulgowy. Dostępne są przez internet oraz stacjonarnie w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2). Jest również możliwość zakupu biletu u załogi statku, ale tylko bezpośrednio przed wybranym rejsem, jeśli będą wolne miejsca.

Bydgoski tramwaj wodny, na którym pływają „Słoneczniki”, Fot. archiwum

„Bydgoszczanka” i „Flisak Czakiego”

Można wybrać się również na rejs stylową, drewnianą „Bydgoszczanką” czy „Flisakiem Czakiego”. Ta pierwsza to łódź typu bat, skonstruowana w Warszawie przez szkutnika. Jej właściciel, Tomasz Błaszkiewicz, przypłynął nią dwa lata temu ze stolicy, podróż zajęła dwa dni. Na pokład może wejść do 10 osób. Do niego należy również zadaszony „Flisak Czakiego”. Nazwa nawiązuje do węgierskiego inżyniera Franciszka Floriana Czakiego, pomysłodawcy budowy Kanału Bydgoskiego. Została wybudowana na wzór galaru, czyli płaskodennej łodzi wykorzystywanej na polskich rzekach.

Rejsy odbywają się po Brdzie i Wiśle. Start z nabrzeża Wyspy Młyńskiej. Telefon kontaktowy: 724 918 667

„Słowianka”

Jest też drewniana „Słowianka”, która startuje z Wyspy Młyńskiej i płynie w kierunku Brdyujścia. Dostępna dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych. Telefon kontaktowy: 601 85 18 67.

Łódź „Słowianka” przycumowana przy Rybim Rynku / Fot. visitbydgoszcz.pl

„Fantazja”

Rejs późnią jesienią czy zimą z przewodnikiem? Jest to możliwe na statku „Fantazja”. Kursy rozpoczynają się z Rybiego Rynku codziennie w godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 16.00 (kurs ze śluzowaniem – 90 min). Po 17.30 można umawiać się na rejsy „na telefon”.

Statek Fantazja na Brdzie
Statek Fantazja na Brdzie / Fot. B.Witkowski / UMB

„Jantar”. Najstarszy w Polsce

Fani historii powinni umówić się na rejs najstarszym w Polsce pływającym statkiem turystycznym „Jantar”. Ma on ponad 130 lat. W Bydgoszczy stacjonuje od kilkunastu lat. Na pokład wejdzie maksymalnie 12 pasażerów. Statek pływa tylko czarterowo. Przycumowany jest przy placu Solnym. Telefon kontaktowy: 724 44 55 66

Statek „Jantar” na tle Poczty Głównej / Fot. Wikipedia Commons

A kiedyś była kultowa „Ondyna”

Tradycja kursowania statków pasażerskich w Bydgoszczy sięga początku lat 30. XX wieku. Wówczas „Lloyd Bydgoski” przystosował trzy holowniki parowe: „Wisła”, „Konrad” i „Neptun” do przewozów pasażerskich. Po wojnie, tradycją dla wielu bydgoskich uczniów i mieszkańców był coroczny rejs „Ondyną”. Największy statek kursujący po Brdzie, zabierał na pokład nawet 200 pasażerów. W latach 1961-1992 odbywały się rejsy na trasie Rybi Rynek – Brdyujście, ale były organizowane również rejsy po Wiśle do Solca Kujawskiego, Torunia i Chełmna. Podczas wypraw odbywały się na nim nawet dancingi. Statek pływa obecnie w Szczecinie na Odrze pod nazwą „Joanna”.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!


Udostępnij: Facebook Twitter