Rekordowa edycja Rowerowej Stolicy Polski. Aż 8,4 miliona kilometrów

Biała Podlaska nie miała sobie równych w 4. edycji rywalizacji o miano najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Organizatorem zabawy, w której wzięło udział ponad 48 tys. rowerzystek i rowerzystów jest Bydgoszcz.

To była absolutnie rekordowa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce.  56 miast podjęło rękawice i mobilizowało swoich mieszkańców do wsiadania na dwa kółka. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło 48 tys. osób, które wykręciły 8,4 miliona kilometrów. Pierwsze rowerowe rajdy wystartowały tuż po północy 1 czerwca, a ostatnie zakończyły się przed północą ostatniego dnia rywalizacji.

Puchar Rowerowej Stolicy Polski
Puchar Rowerowej Stolicy Polski

Zwycięzcą okazała się Biała Podlaska. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy. Trzecie miejsce wywalczyło Gniezno. – To wielki sukces wszystkich białczan i przyjaciół naszego miasta. W Białej Podlaskiej żadne dotąd sportowe wydarzenie nie zintegrowało w takim stopniu mieszkańców – cieszy się Michał Litwiniuk prezydent Białej Podlaskiej.

Co decyduje o sukcesie? Na pewno determinacja i bogaty kalendarz imprez rowerowych. Przez miesiąc w Białej Podlaskiej zorganizowano ponad 20 rowerowych wydarzeń. Na 56 tys. mieszkańców Białej, aż 5 tys. dołączyło do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Poza nagrodą główną przygotowano puchary w klasyfikacjach miast w pięciu kategoriach, na podstawie liczby ludności:

  • Puławy – do 50 000 mieszkańców,
  • Biała Podlaska – od 50 001 do 65 000 mieszkańców,
  •  Gniezno – od 65 001 do 100 000 mieszkańców,
  •  Gorzów Wielkopolski – od 100 001 do 200 000 mieszkańców,
  •  Metropolia Bydgoszcz – powyżej 200 001 mieszkańców.  

Najlepsza rowerzystka w rywalizacji przejechała w ciągu miesiąca 6 tys. km. Wśród mężczyzn zwycięstwo dał wynik na poziomie 7300 km. Najaktywniejsi byli mieszkańcy Metropolii Bydgoszcz. 9477 z terenu Bydgoszczy i okolicznych gmin przejechało aż 1,8 mln km. Co ciekawe, kilometry w ramach RSP kręcono w 70 krajach na całym świecie m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Mołdawii, Indiach, Japonii, Kanadzie, Norwegii czy Brazylii.

Udostępnij: Facebook Twitter