Remediacja Zachemu – specustawa. Miliony do wzięcia na pomoc w stworzeniu planu usunięcia zagrożeń ze składowiska „Zielona”

Tereny tzw, składowiska Zielona / Fot. B. Witkowski /

Bydgoskie wodociągi zajmą się przygotowaniem wniosku o dofinansowanie badań składowiska „Zielona” i „SOE” na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem”? Radni zdecydują o tym podczas środowej sesji.

Miasto szuka możliwości dofinansowania „Wykonania kompleksowych ocen stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym: WTZ Zachem – Zielona i WTZ Zachem – SOE, położonym na terenie Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy wraz z projektami planów poprawy stanu środowiska” w ramach projektu pn. „Inwestycje w neutralizację ryzyka i rekultywację wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i Morza Bałtyckiego”. Przedsięwzięcie to może być finansowane po uruchomieniu środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Chodzi o pozachemowskie tereny, które wskazano w uchwalonej w ub. roku specustawie o remediacji terenów zdegradowanych po Zachemie oraz obszarów w Jaworznie, Tarnowskich Górach, Tomaszowie Maz. i Zgierzu. Odpowiedzialność za oczyszczenie niebezpiecznych obszarów poprzedni rząd i Sejm przekazał samorządom.

To ogromny koszt – według ekspertów całkowita remediacja terenów po Zachemie może nawet kosztować 2,6 miliardy złotych. Najbardziej znany z tych terenów to tzw. składowisko Zielona. Co składowano w Zielonej? Lista jest długa. Fenol, chlorofenole po produkcji związków grzybobójczych, pak pofenolowy związany bezpośrednio z produkcją fenolu oraz kleju rezokol (żywicy fenolowo-formaldehydowej). Znalazły się tam także: siarczyn sodu, glikole, barwniki i półprodukty barwnikarskie, związane bezpośrednio z produkcją pigmentów i barwników, głównie anilina i chloroanilina. Czterdzieści lat składowania na tym terenie trujących odpadów pozostawiło trwałe ślady. Naukowcy alarmują o zagrożeniu dla Wisły. 

Remediacja Zachemu – krok pierwszy

Konkurs na wykonanie oceny stanu środowiska terenów wymienionych w ustawie ogłosił już Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czasu na złożenie wniosku o dofinansowanie jest mało, wnioski będą przyjmowane najpóźniej do 30 września. W puli środków pomocowych jest ponad 245 milionów złotych. Z pieniędzy tych można sfinansować m.in. wykonanie kompleksowej oceny stanu środowiska i analizę danych, która doprowadzi do przygotowania dokumentacji, która posłuży do stworzenia planów poprawy stanu środowiska, a także na przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej w tym zakresie.

O pieniądze z NFOŚiGW starać się mogą samorządy, na terenie których znajduje się pięć wskazanych w specustawie, wielkoobszarowych terenów zdegradowanych, w tym te po Zachemie w Bydgoszczy (zdecydowanie największy z tych obszarów).

Pierwszy krok – to ocena stanu środowiska i zdobycie na niego dofinansowania. W środę (25 września) bydgoscy radni zajmą się projektem uchwały, który zakłada powierzenie zadania przygotowania wniosku i późniejszej jego realizacji, spółce wodociągowej – Miejskim Wodociągom i Kanalizacji. O tym, dlaczego to optymalne rozwiązanie, czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Za najkorzystniejszy sposób realizacji zadania własnego w zakresie przygotowania wniosku
o dofinansowanie, uznaje się powierzenie go do wykonania spółce komunalnej – MWiK, będącej
przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym działającym na terenie gminy. Jest to motywowane posiadaną przez MWiK wiedzą odnośnie do wielkoobszarowego terenu zdegradowanego (Zakłady Chemiczne „Zachem” w Bydgoszczy) i jego stanu, doświadczeniem i wiedzą MWiK w zakresie podejmowania działań odnoszących się do ochrony środowiska, w tym w zakresie prowadzenia badań służących ocenie stanu środowiska i planowaniu działań zmierzających do poprawy jego stanu, jak również doświadczeniem w zakresie realizacji projektów korzystających z dofinansowania zewnętrznego, w tym środków dysponowanych przez NFOŚiGW
– brzmi uzasadnienie projektu uchwały.

Warto zauważyć, że na inwestycje w neutralizację ryzyka i rekultywację wielkoobszarowych terenów
przemysłowych i Morza Bałtyckiego poziom współfinansowania przedsięwzięć ze środków KPO wynosi
maksymalnie 100% wartości kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia

Dofinansowanie można otrzymać na przygotowanie analiz na dwóch obszarach

  • WTZ ZACHEM – ZIELONA, w skład którego wchodzą składowiska: Izolowane Składowisko
    Osadów (ISO), składowisko odpadów niebezpiecznych w dawnym wyrobisku piasku oraz
    Ogólnozakładowe Składowisko Odpadów innych niż niebezpieczne (OSO) wraz z sąsiadującymi obszarami, na których występuje istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska spowodowane emisją z tych składowisk, o łącznej powierzchni 172,9981 ha,
  • WTZ ZACHEM – SOE, w skład którego wchodzą składowiska: Staw Sedymentacyjny Epichlorohydryny (SOE) i składowisko popiołów wraz z sąsiadującymi obszarami, na których występuje istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska spowodowane emisją z tych składowisk, o łącznej powierzchni 114,2780 ha.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter