Obecny stan prac na bulwarach / Fot. B. Witkowski/UMB
Stara nawierzchnia bulwarów na odcinku od ul. Krakowskiej do hotelu Słoneczny Młyn całkowicie zniknęła. Fachowcy wbijają w dno Brdy tzw. ścianki Larsena.
Długi rząd stalowych, szczelnych przegród tzw. ścianek Larsena już stoi wzdłuż nabrzeża Brdy. To jeden z istotnych elementów prac przygotowawczych związanych z przebudową i rewitalizacja bulwarów. To jedna z najważniejszych bydgoskich inwestycji – mieszkańcy miasta zawsze wskazują prace związane z rzeką jako jedne z najbardziej kluczowych dla miasta. Wcześniej została zdjęta zniszczona już asfaltowa głównie nawierzchnia i betonowe płyty zabezpieczające brzeg.
Przypomnijmy, że to kolejna faza budowy nabrzeża. Teraz można już odbyć długi, wygodny spacer na Brdą od mostów kolejowych na Jachcicach aż do ul. Krakowskiej przy dworcu autobusowym. Następny etap to trwająca właśnie rewitalizacja aż do hotelu Słoneczny Młyn.
Pod koniec lata ruszą natomiast prace związane z wykonaniem konstrukcji nowych umocnień. Jedną z najbardziej istotnych zmian i elementów przebudowy będzie podniesienie bulwaru o ok. 1 m – trzeba to zrobić, bo na tym odcinku, szczególnie w pobliżu hotelu zdarzają się często podtopienia. Powstaną nowe ścieżki rowerowe i piesze oraz oświetlenie bulwaru. Rewitalizacja bulwaru obejmuje także m.in. montaż ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery, wykonanie zieleni., utworzenie miejsc do cumowania łodzi, tarasu widokowego, schodów terenowych.
W zakres tego zadania wchodzi również rewitalizacja wyspy Św. Barbary – położonej na wysokości katedry. Tam prace rozpoczną się po sezonie. Projekt zakłada przebudowę umocnień wyspy, wykonanie schodów wejściowych na wyspę i pachołów cumowniczych. zaplanowano tam dosadzenie m.in. ośmiu nowych drzew: olszy, jesiona i wierzby oraz dużych krzewów tj. bzu czarnego, trzmieliny, derenia i leszczyny. Planuje się założenie bujnie kwitnącej łąki z chabrami, krwawnikami, przytuliami, złocieniami oraz trawami, tak by znów stała się zieloną enklawą w sercu miasta. Na wyspie stanie rzeźba lub instalacja artystyczna nawiązująca do św. Barbary, patronki szyprów i sterników bydgoskich. Będzie widoczna z mostu Staromiejskiego i bulwarów. Zaplanowane jest także wizualne i dźwiękowe podkreślenie lokalizacji 18. południka, który przecina wyspę.
Zakończenie całej inwestycji (wraz z wyspą św. Barbary) planowane jest pod koniec przyszłego roku. Za prace odpowiada firma Strabag. Wartość inwestycji to 35,8 mln zł.
Zapisz się na nasz newsletter!