Rowerowa Stolica Polski 2023. Padły rekordy. 13 milionów kilometrów i prawie 70 tys. uczestników

Rowerowa Stolica Polski – podsumowanie odbyło się w Teatrze Kameralnym / Fot. R. Sawicki/UMB

Oficjalne podsumowanie Rowerowej Stolicy Polski za nami. Do Bydgoszczy przyjechali samorządowcy z całej Polski. Podzielili się swoimi doświadczeniami i odebrali nagrody. Byli też triumfatorzy, którzy w czerwcu przejechali po kilka tysięcy kilometrów na rowerach.

Podczas czerwcowej rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski uczestnicy pokonali rekordowe 13 mln kilometrów. Jednym z gości podsumowania w bydgoskim Teatrze Kameralnym był Krzysztof Fechner, który w 11 dni przejechał całe Stany Zjednoczone.

Do naszego miasta przybyli również samorządowcy z całej Polski, aby odebrać nagrody wywalczone przez mieszkańców swoich miast i gmin. Wśród miast prezydenckich najlepsi okazali się – drugi raz z rzędu – rowerzyści z Białej Podlaskiej. W rankingu gmin – który był nowością w Rowerowej Stolicy Polski – triumfowała gmina Otyń.

Droga dla rowerów po torach kolejowych

Cieszymy się z kolejnego triumfu. Pięknie dziękujemy Bydgoszczy za to, że wpadła na taki pomysł i go realizuje. Wspólnie bawimy się i motywujemy do aktywności. Działamy, żeby rozkręcić jak najwięcej miejsc w Polsce – powiedział Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Receptę na sukces wśród gmin zdradziła burmistrz Otynia Barbara Wróblewska. – W naszej gminie mamy dużo aktywnych osób. We wcześniejszych edycjach jeździli oni dla Nowej Soli, czyli naszego miasta powiatowego, teraz możemy być najlepszą gminą, dzięki dopuszczeniu nas do rywalizacji. Na nieczynnej trasie kolejowej powstała ścieżka rowerowa o długości 40 km. Zaktywizowała wiele ludzi.

Metropolia Bydgoska zwyciężyła w kategorii miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Łącznie w rywalizacji wzięło udział 90 gmin i 62 miasta. Do zabawy dołączyło blisko 70 tys. uczestników.

Cieszę się, że nasz pomysł się rozrasta. Chcę podziękować wszystkim moim współpracownikom, którzy czuwali nad przebiegiem rywalizacji. Promujemy zdrowy tryb życia i budowanie dobrych relacji w całej Polsce – zabrał głos Rafał Bruski, prezydent miasta Bydgoszczy.

Pomysł stworzenia takiej rywalizacji w całej Polsce wziął się z Włoch. To tam zrobili mobilną rywalizację dla europejskich miast. My, jako Bydgoszcz także przystąpiliśmy do tego projektu. Z niewiadomych przyczyn zrezygnowano z tej rywalizacji. Organizowaliśmy imprezy sportowe pod marką Aktywne Miasta. Postanowiliśmy tę rywalizację przekuć na naszą polską ziemię. Przed pierwszą edycją, na nasze zaproszenie odpowiedziały 24 miasta prezydenckie, w minionej edycji wzięły udział już 62 miasta – wyjaśnił Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. marki Aktywne Miasta i Rowerowej Stolicy Polski.

Wstawał o czwartej rano

Ponadto do Bydgoszczy przyjechali laureaci indywidualni. Zwycięzca, Kazimierz Mucha z Piekar Śląskich, emerytowany górnik, wykręcił w czerwcu 8301 km. – Wstawałem codziennie o czwartej. Jadłem śniadanie i wsiadałem na rower. Nie było zmiłuj się, trzeba było kręcić. Obiad w domu zjadłem może ze cztery razy w ciągu tego miesiąca, jadałem po drodze. Miałem swoją pętlę, na której zwykle jeździłem. Na rowerze spędzałem czas do 23.00, potem szybka kolacja i to samo następnego dnia – opowiada.

Zwycięska pani – Bogusława Mogielnicka – oprócz triumfu w klasyfikacji, znalazła się też na podium w klasyfikacji generalnej, zajęła trzecie miejsce. – Przejechałam ponad 7 tys. kilometrów. Wyszła mi średnia ponad 230 km dziennie. Starałam się pokonywać taki dystans codziennie, aby osiągnąć zaplanowany cel. Cztery razy zrobiłam mniejszy kilometraż, ale miałam zapas – wyjaśniła.

Najlepsze miasta otrzymały stacje do naprawiania rowerów, a rowerzyści wyróżnienia.

Podczas konferencji podsumowującej odbyły się panele dyskusyjne na tematy pozyskiwania pieniędzy na drogi dla rowerów oraz organizacji imprez rowerowych.

Wyniki ROWEROWEJ STOLICY POLSKI 2023:

GMINY:

1. miejsce – Gmina Otyń

2. miejsce – Gmina Łysomice

3. miejsce – Gmina Kolsko

KOBIETY:

1. miejsce – Bogusława Mogielniska

2. miejsce – Iwona Wieluńska

3. miejsce – Lucyna Jaroć

MĘŻCZYŹNI:

1. miejsce – Witosław Szczepankiewicz

2. miejsce – Marek Kwieciński

3. miejsce – Krzysztof Fechner

MIASTA:

Miasta od 50 do 65 tys. mieszkańców

1. miejsce Biała Podlaska

2. miejsce – Puławy

3. miejsce – Gniezno

Miasta od 65 do 100 tys. mieszkańców

1. miejsce Nowy Sącz

Miasta od 100 do 200 tys. mieszkańców

1. miejsce Gorzów Wielkopolski

Miasta powyżej 200 tys. mieszkańców

1. miejsce Metropolia Bydgoszcz

KOBIETY:

1. miejsce Bogusława Mogielnicka

2. miejsce – Urszula Awerczuk

3. miejsce – Mariola Krzywicka

MĘŻCZYŹNI:

1. miejsce Kazimierz Mucha

2. miejsce Mirosław Łobodziński

3. miejsce Michał Kaczyński

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter