Rowerowa Stolica Polski. Już chce walczyć 37 miast i 51 gmin. Ambasador RSP będzie bił rekord kraju

Ambasadorzy Rowerowej Stolicy Polski 2024, Anetta Wasielewska i Krzysztof Fechner / Fot. R. Sawicki/UMB

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest zarazem pierwszym dniem treningu przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Zabawa potrwa do 21 maja. Ambasadorzy zachęcają do udziału. Jeden z nich chce przejechać w czerwcu ponad 10 tys. km na rowerze.

Ambasadorzy tegorocznej Rowerowej Stolicy Polski – Anetta Wasielewska i Krzysztof Fechner – podczas konferencji z okazji rozpoczęcia rywalizacji zaprezentowali na sobie oficjalne koszulki aktualnej edycji. W tym roku będą żółto-zielono-czarne. Wzór wybrało ponad 10 tys. użytkowników poprzez internetowe głosowanie. Pierwszą okazją do ich zdobycia będzie uczestnictwo w konkursach organizacyjnych przez Aktywne Miasta. Zabawy będą pojawiać się na stronie facebookowej. W czerwcu najbardziej wytrawni rowerzyści otrzymają je za liczbę pokonanych kilometrów.

Do treningu można dołączyć za pośrednictwem aplikacji Aktywne Miasta dostępnej w Sklepie Play lub AppStore. Jeśli mieliśmy już ją wcześniej zainstalowaną, warto upewnić się, czy mamy zaktualizowaną wersję. Jeśli uda nam się już zarejestrować lub zalogować – w menu wybieramy „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – „Trening RSP dla Miast” lub „Trening RSP dla Gmin”. Aby dołączyć do rywalizacji z listy rozwijanej – wybieramy miasto lub gminę – dla której chce się zdobywać kilometry. W kolejnym kroku – wybieramy grupę – z którą się identyfikujemy i przyłączamy się lub proponujemy swoją i razem z przyjaciółmi można wziąć udział w rywalizacji. W tym roku będzie można zapisać tylko w jednym mieście lub jednej gminie. Do treningu można zgłosić się przez cały czas, nawet podczas jego trwania.

Jako bydgoszczanka chciałabym zaprosić do naszej drużyny, czyli do Metropolii Bydgoszcz. Zachęcam do kręcenia kilometrów oraz uczestniczenia w wydarzeniach, które odbywają się w trakcie rywalizacji. To jest czas, w którym jesteśmy bardziej zintegrowani, to czas, w którym bardziej nam się chce, ponieważ to wyzwanie, to jest nutka czegoś, co nas nakręca. Teraz jest dobry moment, żeby wypróbować nasze rowery oraz aplikację – zachęciła do zabawy Anetta Wasielewska z Klubu Turystyki Rowerowej „Masa Turystyczna”.

Rywalizacja w ramach treningu potrwa od 21 marca do 21 maja. A od 1 czerwca już po raz szósty wystartuje Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Tak jak w roku 2023, tak i w 2024 do zabawy mogą przystąpić wszystkie miasta i gminy z całego kraju .Samorządy mogą zgłaszać się do treningu i rywalizacji o Puchar RSP do 21 maja. Więcej informacji na stronie Aktywnych Miast.

W czerwcu po rekord Polski

Krzysztof Fechner, zamieszkujący w Zielonej Górze, kierowca komunikacji publicznej i ultrakolarz w czerwcu 2023 roku ukończył Race Across America, przejeżdżając przez 11 dni blisko 5 tys. kilometrów na rowerze przez Stany Zjednoczone. W tym roku, w czerwcu, ma w planach pokonać ponad 10 tys. na rowerze, tym samym pobić rekord Polski. W październiku planuje też przejechać ponad 5 tys. po Indiach – Tak się fajnie złożyło, że w zeszłym roku Aktywne Miasta jechały przez Stany. Bardzo spodobała mi się ta forma integracji polskich miejscowości. Dlatego będę jeździł razem z Robertem Woźniakiem, ultrarowerzystą, do którego należy aktualny rekord Polski w kilometrach przejechanych w ciągu miesiąca. Będziemy musieli robić dziennie około 330 km. W planach jest przejazd przez całą Polskę. Postaramy się odwiedzać samorządy, które będą brały udział w wyzwaniu Rowerowej Stolicy Polski – powiedział Fechner.

Nasze miasto jest inicjatorem rywalizacji RSP i po raz szósty będzie organizowało ogólnopolską zabawę. – Projekt ten co roku jest większy. Przybywają kolejne miasta i gminy. To rywalizacja na kilometry, ale tak naprawdę są to rekreacyjne wydarzenia w różnych miejscowościach. Mam nadzieję, że teraz będziemy trenować z pozytywnymi emocjami, a potem w czerwcu, już gotowi, przystąpimy do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – przekazał Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Warto podkreślić, że roku temu o tej samej porze mieliśmy 62 samorządy, które dołączyły do treningu, dzisiaj mamy ich 90 i ta liczba cały czas rośnie. Tydzień temu uruchomiliśmy rejestrację do rozgrzewki, mamy już zapisanych ponad 3000 osób z kraju i całego świata. Podczas ostatniej czerwcowej rywalizacji użytkownicy jeździli w 80 krajach na całym świecie – wskazał Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. projektu marki „Aktywne Miasta”.

Lista miast i gmin już zarejestrowanych w rywalizacji

37 miast prezydenckich: Biała Podlaska, Białystok, Bydgoszcz (Metropolia Bydgoszcz), Elbląg, Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Katowice, Kędzierzyn Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Legnica, Leszno, Łomża, Mielec, Nowy Sącz, Ostrołęka, Piekary Śląskie, Poznań, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Sieradz, Skarżysko – Kamienna,  Skierniewice, Stargard, Suwałki, Świdnica, Świnoujście, Toruń, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory

51 gmin: Bartoszyce, Bielsk Podlaski, Bobolice, Busko Zdrój, Celestynów, Dęblin, Dębno, Gniewkowo, Grójec, Halinów, Jarosław, Jaworzyna Śląska, Jedwabne, Kaliska, Kamionka Wielka, Kańczuga, Kobylnica, Koczała, Kolsko, Lipno, Lubartów, Lubiewo, Łańcut, Łysomice, Mielno, Międzychód, Międzyrzec Podlaski, Mińsk Mazowiecki, Mława, Murowana Goślina, Narewka, Niepołomice, Nowy Korczyn, Opatowiec, Osie, Otyń, Płońsk, Płośnica, Połaniec, Potęgowo, Radzionków, Rajgród, Starogard Gdański, Świecie, Świerczów, Trzemeszno, Wąbrzeźno, Wschowa, Wyrzysk, Wyszków, Żarów.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter