Rowerowa Stolica Polski. Krzysztof Fechner jako pierwszy w Polsce przejechał ponad 10 tysięcy kilometrów

Krzysztof Fechner przejechał najwięcej kilometrów podczas rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski / Fot. nadesłane.

Zakończyła się rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, organizowana przez Miasto Bydgoszcz. Ambasador tegorocznej akcji „wykręcił” rekordowe 10 tys. kilometrów. Tytuły RSP trafią ponownie do Białej Podlaskiej i gminy Otyń. Metropolia Bydgoszcz ukończyła na 10. miejscu w kategorii miast.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zakończyła się kolejna edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jeszcze do samego końca bydgoszczanie zbierali kilometry podczas nocnego przejazdu. Rowerzyści ruszyli 30 czerwca o godz. 22 z płyty Starego Rynku i zakończyli tuż przed godz. 24, aby wyniki zostały przypisane do czerwca i liczyły się do zebranych kilometrów wyzwania RSP.

Na obszerniejsze podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale warto wspomnieć o wyczynie Krzysztofa Fechnera, ultrakolarza i ambasadora RSP, który osiągnął 10 tys. km. Nikt w Polsce do tej pory nie dokonał tego na rowerze w ciągu jednego miesiąca.

Rowerowa Stolica Polski: Kierowca autobusu najlepszy w Polsce

Kierowca komunikacji miejskiej z Zielonej Góry dał się już poznać w czerwcu 2023 roku, gdy przejechał w w 11 dni całe Stany Zjednoczone (blisko 5 tys. km). Dzięki zebranym kilometrom w Ameryce zajął 3. miejsce wśród wszystkich uczestników RSP. Teraz jeździł po całej Polsce i odwiedzał miejscowości, które brały udział w rywalizacji. W tym roku zwyciężył, ale nagroda za triumf nie trafi do niego.

Chciałbym się zrzec nagrody za pierwsze miejsce, ponieważ jestem ambasadorem. Głównym celem podjęcia przeze mnie tego wyzwania było zachęcenie innych do jazdy na rowerze, mam nadzieję, że się to w jakimś stopniu udało. Niech nagrody trafią do kolejnych zawodników – wyjaśnił Krzysztof Fechner.

Jego licznik w aplikacji Aktywne Miasta zatrzymał się na 10159,58 km. W wyzwaniu pomagał mu Jacek Kwiatkowski z Łysomic, który także przekroczył 10 tys. km i zwyciężył wśród uczestników RSP dla gmin.

O swoich wyczynie Fechner powie 4 lipca w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy, podczas gali podsumowującej tegoroczną rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Na imprezę można się zapisać poprzez formularz rejestracyjny. W konferencji wezmą udział włodarze miast i gmin oraz najlepsi rowerzyści, sponsorzy i partnerzy.

Przypomnijmy, że o miano Rowerowej Stolicy Polski walczyły w tym roku 53 miasta i 95 gmin, które zgłosiły się do rywalizacji, w oddzielnych kategoriach – miasta i gminy. Podczas konferencji dowiemy się czy padły rekordy frekwencji i przejechanych kilometrów, który został ustanowiony w roku 2023 roku. Prognozy wskazują, że tak powinno się stać. W poprzedniej edycji prawie 70 tys. uczestników przejechało 13 mln kilometrów.

RSP. Metropolia Bydgoszcz na dziesiątym miejscu

Na oficjalnie wyniki musimy poczekać do gali. Jednak aplikacja Aktywne Miasta wskazuje, że – po raz trzeci rzędu – tytuł RSP wśród miast będzie przyznany Białej Podlaskiej. Drugie miejsce zajmą Puławy, a trzecie Gniezno. Metropolia Bydgoszcz (Miasto Bydgoszcz wraz z gminami należącymi do Metropolii) uplasowała się na 10. miejscu.

Najaktywniejszą gminą według rankingu w aplikacji – po raz drugi z rzędu – okazał się Otyń (woj. lubuskie). Na drugi stopień podium wjechało podbydgoskie Świekatowo, a na najniższym zatrzymały się Łysomice (woj. kujawsko-pomorskie).

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter