Rowerowa Stolica Polski. Wszyscy kręcimy kilometry dla Bydgoszczy

Od początku czerwca trwa rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Walczy 56 miast. Kilometry kręcą także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie. Najlepszy otrzyma puchar ufundowany przez Zieloną Górę.

– Oczywiście, że jest to rywalizacja, ale przede wszystkim zabawa. Cieszę się, że jesteśmy razem, jako grupa samorządowa – mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, gdzie narodziła się idea Rowerowej Stolicy Polski. Zaprezentował także nowe trofeum dla zwycięzcy. Poprzednie już na własność zdobyła Nowa Sól, która zwyciężyła kolejno w pierwszych trzech edycjach RSP. – Chciałbym, aby ten puchar pozostał u nas, ale mamy groźnych konkurentów – podkreślił prezydent.

W 2021 roku niemal 30 tysięcy rowerzystów przejechało ponad 7 mln km. W czwartej, tegorocznej edycji akcji, której sednem jest aktywizacja mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu, aktywizacja do zdrowego życia uczestniczy 56 miast.

Tomasz Dobrowolski
Tomasz Dobrowolski z Pucharem Rowerowej Stolicy Polski. Fot. R. Sawicki/UMB

Jednym z debiutantów jest Zielona Góra – Zapraszam wszystkich do tej zabaw. Zapraszam do Zielonej Góry. My też mamy puchar, który ufundowaliśmy dla włodarza miasta, który przejedzie największą liczbę kilometrów. Rzucam rękawicę i zachęcam do podjęcia rywalizacji. Koledzy, zobaczymy, który z nas wykręci najwięcej kilometrów dla swojego miasta – mówi prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki.

W akcji uczestniczy także Biała Podlaska. – W imieniu wszystkich  mieszkańców Białej Podlaskiej dziękuję Bydgoszczy, prezydentowi Rafałowi Bruskiemu i jego niesamowicie kreatywnym współpracownikom, że zorganizowali i wymyślili ten wspaniały projekt. W Białej Podlaskiej zaangażowały się całe grupy społeczne i zawodowe – cieszy się prezydent tego miasta, Michał Litwiniuk.

Rowerowa Stolica Polski. Fot. R. Sawicki

Rowerowa Stolica Polski – jak się kręci

W akcji chodzi o to, żeby mieszkańcy przejechali jak najwięcej kilometrów na rowerze, rejestrując swoje wyczyny na specjalnej aplikacji. Kilometry są przeliczane na punkty – ich liczba zależy także od liczby mieszkańców danego miasta. RSP startuje 1 czerwca minutę po północy i kończy się 30 czerwca – w Bydgoszczy nocnym przejazdem, który rozpocznie się 30 czerwca o godz. 22.

Bydgoszcz tradycyjnie startuje w ramach Metropolii Bydgoszcz. W jej skład wchodzą: Bydgoszcz, Białe Błota, Barcin, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Łabiszyn, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Mrocza, Kcynia, Żnin, Pruszcz, Rojewo, Solec Kujawski, Szubin oraz Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski.

Nagrody dla najlepszych w Rowerowej Stolicy Polski

Na aktywnych uczestników naszej zabawy czekają nagrody. Za przejechanie od 400 do 800 km będą to skarpetki rowerowe. Za wynik w przedziale 801 – 1200 km bydgoszczanie otrzymają narzędziownik rowerowy. Ci, którzy przejadą ponad 1200 km odbiorą niebieskie koszulki rowerowe marki SISU. Dla najlepszych w swoich kategoriach czekają vouchery do sklepu CentrumRowerowe.pl.

Aby przystąpić do rywalizacji należy pobrać bezpłatną aplikację Aktywne Miasta i dołączyć do rywalizacji. Następnie, należy wybrać Miasto Metropolię Bydgoszcz oraz gminę i grupę (np. szkołę, firmę, instytucję), dla której chcemy kręcić kilometry. Można dołączyć tylko do jednej grupy.

Wszystko o Rowerowej Stolicy Polski znajdziesz na aktywne.miasta.pl.

Udostępnij: Facebook Twitter