Rozbudowa czwartego kręgu opery. Niedługo rozpocznie się budowa podziemnego parkingu [ZDJĘCIA]

Prace przy rozbudowie IV kręgu opery posuwają się do przodu / Fot. B. Witkowski/ UMB

Od siedmiu miesięcy trwa przygotowanie i budowa IV kręgu z podziemnym parkingiem przy Operze Nova. Na terenie inwestycji widoczne są już pierwsze konkretne efekty – to ścianki szczelinowe, pozwalające na przeprowadzenie następnych etapów inwestycji.

Od czasu, jak otwarto schody i przejście przez kładkę między Wyspą Młyńską a Operą Nova można łatwo zajrzeć, co się dzieje za metalowym ogrodzeniem na placu budowy. Informowaliśmy wcześniej o pracach ziemnych. Potężne dźwigi z ogromnymi chwytakami wybierającymi ziemię długo górowały na placu. Zniknęły, bo dzięki nim powstały wykopy, w których zabetonowano specjalne ścianki, które będą chroniły inwestycję przed podtopieniami. – Po wykonaniu oczepów oraz kotew gruntowych w pierwszych dniach października zostaną stworzone warunki do rozpoczęcia zasadniczych wykopów pod dwa poziomy parkingu – wyjaśnia Wojciech Bartczak, pełnomocnik ds. rozbudowy opery.

Inwestycja jest podzielona na dwie części. Pierwszą z nich jest budowa pomieszczeń IV kręgu, które będą połączone z foyer istniejącego gmachu. Powierzchnia użytkowa na czterech kondygnacjach wyniesie ponad 5.7 tys. mkw. Drugim etapem, realizowanym oddzielnie, jest dwupoziomowy garaż podziemny na 228 miejsc parkingowych, z placem miejskim w jego górnej części. Do garażu będzie można przejść z obiektu głównego oraz z IV kręgu, jak i wejść bezpośrednio.

Prace rozpoczął archeolog

Pierwszą łopatę na tym terenie wbito na początku lutego 2023 roku – miesiąc po podpisaniu umowy z firmą Budimex, która zwyciężyła w przetargu na rozbudowę.

W zimowej aurze rozkopano strzeżony parking przy ul. Karmelickiej. Na terenie inwestycji wykonano wyprzedzające prace archeologiczne. Trwały one kilka miesięcy. Jak mówił Robert Grochowski z Pracowni Archeologicznej „Imladris”, odpowiedzialny za badania: – Przez pilność inwestycji wykonaliśmy je w ekspresowym tempie.

Obecnie trwa dokumentacja znalezionych artefaktów. Odkryto kilka zabytków tzw. wydzielonych, to m. in.: monety z czasów pruskich, podkowa, szklana pieczęć, pociski od muszkietów, czy fragment okucia skrzyni. Odsłonięto obiekty archeologiczne oraz relikty drewnianej i murowanej zabudowy z okresu późnego średniowiecza oraz młodszy zespół zabudowań klasztoru bydgoskich karmelitów, a także fragmenty ceglanych budynków z czasów pruskich.

Dokończenie budowy opery

To długo wyczekiwana inwestycja. Jest dokończeniem pierwotnych planów budowy bydgoskiej opery. Już po oficjalnym ukończeniu gmachu w 2006 roku, które przeciągało się latami, pojawiały się głosy, aby zrealizować pierwszą koncepcję projektową i dobudować czwarty krąg. Po latach zaistniała taka możliwość dzięki deklaracji współfinansowania inwestycji po połowie przez miasto Bydgoszcz i samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W grudniu 2018 roku wykonanie dokumentacji projektowej powierzono biuru WAPA.

Czwarty krąg Opery Nova będzie przeszklonym gmachem. Znajdzie się w nim: sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni (na 485 osób) sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów; – przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer istniejącego budynku głównego opery; – przestrzeń wystawiennicza i do innych działań artystycznych; – sala kinowa o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku na 205 osób; – powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza.

Zaplanowano także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

Wizualizacja czwartego kręgu / Mat. WAPA Warsztat Architektury

Budimex ma 28 miesięcy na wykonanie IV kręgu i parkingu. Budynek powinien być gotowy w połowie 2025 roku. Koszt całej inwestycji to niemal 95 mln zł netto.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter