Rozpoczęła się budowa hali lekkoatletycznej i strzelectwa sportowego. Będzie miała kształt kropli wody [BUDOWA I PROJEKT]

Plac budowy nowej hali lekkoatletycznej w kompleksie sportowym „Zawisza” / Fot. B.Witkowski/UMB

W nowym obiekcie na terenie Zawiszy przy ul. Gdańskiej będą trenować lekkoatleci i strzelcy sportowi. Prace potrwają półtora roku.

Nowa hala powstaje już w miejscu, gdzie stały tzw. olimpijki. Na placu budowy rozpoczęły się już prace związane z niwelacją terenu. – Cieszę się, bo to bardzo potrzebna dla nas sportowców hala – mówi Paweł Wojciechowski, kończący karierę skoczek o tyczce. On przez całe życie trenował w starym obiekcie.

Nowa hala będzie przeznaczona dla lekkoatletów i strzelców. Na parterze znajdzie się część lekkoatletyczna o pow. ok. 6500 m kw. z bieżną owalną o długości 200 m z sześcioma torami. Będzie również ośmiotorowa bieżnia do biegów sprinterskich na 60 m oraz skocznie w dal, wzwyż, skoku o tyczce, koło do pchnięcia kulą. W podziemnej kondygnacji powstanie strzelnica o powierzchni ok. 3200 mkw. przeznaczona do zmagań sportowych na dystansie 10, 25 i 50 m. Hala pozwoli na przeprowadzenie zawodów rangi krajowej i międzynarodowej w obu dyscyplinach.

W środku zaprojektowano też składane miejsca dla widzów. W hali lekkoatletycznej powstanie trybuna na ponad 300 osób, a w strzelniczej na 198 osób.

Wizualizacja hali lekkoatletycznej i strzeleckiej w kompleksie sportowym „Zawisza” / Mat. nadesłany

Wejście główne zaplanowano od strony południowej. Budynek będzie miał ponad 16,5 m wysokości, a jego wymiary zewnętrzne wyniosą około 60 na 120 m. Dach ma zostać pokryty panelami aluminiowymi o gładkiej strukturze i o grubości 3 mm. Panele będą polerowane na wysoki połysk, zabezpieczone antykorozyjnie i pokryte powłoką antygrafitti. Naziemna część hali będzie miała kształt przypominający spływającą kroplę wody. Na elewacji pojawią się okładziny ułożone we wzór nawiązujący do litery „Z” – jak Zawisza.

Hala lekkoatletyczna z pomieszczeniem do strzelectwa sportowego powstaje w miejscu, wyburzonych w 2021 roku, baraków zwanymi „olimpijkami”, w których mieszkali sportowcy trenujący w Zawiszy lub przebywający w Bydgoszczy na zgrupowaniach. Prace trwają już od kilku tygodni. Wcześniej usunięto zieleń ze skweru między starą halą a strzelnicą.

O budowanie hali lekkoatletycznej mówiło się w Bydgoszczy już od kilku lat. W listopadzie 2016 roku zlecono wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Kilka lat miasto starało się o dofinansowanie rządowe, które udało uzyskać dopiero pod koniec 2023 roku.

Obiekt powinien być już ukończony na początku 2026 roku. Wtedy w Toruniu odbędą się lekkoatletyczne mistrzostwa świata. Bydgoska hala ma być zapleczem treningowym sportowców.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 80 mln złotych. Za prace odpowiedzialna jest spółka Strabag. Kosztami dzielą się miasto (30 proc.), samorząd województwa (20 proc) i rząd, który zapewni połowę finansowania z programu „Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu startują w piątek, 26 lipca. Wśród bydgoszczanek wyjeżdżających na te zawody są m. in. lekkoatletki: Marika Popowicz-Drapała (Zawisza SLA, 400 m), Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka, (BKS, sztafeta 4×400 m), Adrianna Sułek-Schubert (Brda, siedmiobój) oraz strzelczynie: Aneta Stankiewicz (CWZS Zawisza Klub Strzelecki, karabin pneumatyczny 10 m i karabin pneumatyczny 10 m mikst) oraz Klaudia Breś (CWZS Zawisza Klub Strzelecki, pistolet sportowy 30+30 25 m i pistolet pneumatyczny 10 m).

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter