Rzeka Muzyki 2024. Wiadomo, kto zabawi bydgoszczan na Wyspie Młyńskiej. Będzie rozśpiewana i roztańczona

Uczestnicy konferencji o Sterze na Bydgoszcz i Rzece Muzyki przy Młynach Rothera / Fot. UMB

Jak co roku, w wakacje, Wyspa Młyńska będzie miejscem wielu zabaw. W najbliższych tygodniach bydgoszczanie, jak i goście będą bawić się na Rzece Muzyki i Sterze na Bydgoszcz – imprezach, które wpisały się na stałe w miejski kalendarz. – To imprezy mające renomę wśród mieszkańców i turystów – powiedział Łukasz Krupa, zastępca prezydenta miasta.

Staramy się tak stworzyć program imprez, aby zarówno najmłodsi, jak i seniorzy mogli znaleźć coś dla siebie – powiedział Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy na konferencji zapowiadającej festiwalowe lato w Bydgoszczy.

Bydgoszcz. Rzeka Muzyki

W lipcowe i sierpniowe niedziele na Wyspie Młyńskiej o godz. 19.00 będą występować muzyczni goście. To będzie już dziesiąta edycja festiwalu Rzeka Muzyki. – Festiwal powstał z inicjatywy Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą. Liczyliśmy, że będzie on skierowany głównie do publiczności w wieku powyżej 30 lat. Okazało się jednak, że przychodzą do nas także dużo młodsi bydgoszczanie – powiedziała Aleksandra Garbowska z Biura Promocji Miasta.

Koncerty z cyklu Rzeka Muzyki przez osiem lat odbywały się w amfiteatrze przy operze, jednak ze względu na jej rozbudowę, po raz drugi koncerty Rzeka Muzyki odbędą się na Wyspie Młyńskiej.

Jako pierwsza (7 lipca) wystąpi bigbandowa Felix Jazz Orchestra z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prawie 30 muzyków na scenie zagra piosenki z płyty „Solaris”.

Fani takich zespołów jak Breakout, Czerwono-Czarni znajdą coś dla siebie podczas występu Małgorzaty Jakubiec-Hauke i Magdalena Fudały w czasie koncertu „Kocham big bit” (14 lipca). Zapach kawy i cygar zagości w Bydgoszczy podczas koncertu Kubańczyków. Wystąpią znany w Polsce José Torres z zespołem Havana Dreams (21 lipca). W ostatnim tygodniu lipca odbędzie się recital znanej aktorki i piosenkarki Hanny Śleszyńskiej, która wykona utwory m. in. Lizy Minelli czy Wojciecha Młynarskiego.

A 5 sierpnia zagra energetyczny zespół Bibobit. Artyści z tej grupy specjalizują się w łączeniu jazzu z innymi gatunkami muzycznymi. Dawno nie widziana na scenie Natalia Lesz wystąpi w Bydgoszczy 11 sierpnia. Zaśpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach.

Tydzień później (18 sierpnia) zaprezentuje się Rubens (Piotr Rubik) były członek grupy LemON. W 2022 roku wydał singel „Wszystko ok?” który uzyskał status złotej płyty.

Jako ostatni pokaże się bydgoski kompozytor Pawbeats (25 sierpnia). – Dla mnie to będzie zaszczyt, że na zakończenie Rzeki Muzyki będą mógł zaprezentować coś instrumentalnie z orkiestrą, w nieco kameralnym składzie – powiedział.

Więcej informacji o Rzece Muzyki dostępnych jest na stronie imprezy.

Znów obieramy Ster na Bydgoszcz

W tym roku odbędzie się piętnasta edycja Bydgoski Festiwal Wodny Ster na Bydgoszcz. Sercem Steru na Bydgoszcz będzie ponownie Wyspa Młyńska, ale najważniejsze dzieje się na wodzie i nad wodą. Sobota i niedziela (22 i 23 czerwca) – dwa pierwsze dni wakacji i dwa dni wodniackich atrakcji z tradycyjnym wyścigiem butelkowym.

Wielki Wyścig Butelkowy oraz Ster na Bydgoszcz obchodzą mały jubileusz. Przez te wszystkie lata startujące w wyścigu łodzie zrobione z plastikowych butelek (wszystkie z odzysku!!!) przez zespoły zaskakiwały konkurencję, a czasem nawet samych siebie wyjątkowymi i niepowtarzalnymi pomysłami – ogłasza Sławomir Piotrowski, pomysłodawca butelkowych zmagań. W pierwszej edycji startowały cztery łodzie, teraz jest ich osiemnaście. Bydgoskie firmy i instytucje zbierały plastikowe butelki, które zostały użyte do budowy łodzi. Napęd stanowi wyłącznie siła rąk i wiosła wykonane z trzonków od łopat i plastikowych desek do krojenia warzyw. Konstrukcje są wymyślne. Załogi biorą również udział w konkursie „hałasowym”, gdzie zgromadzeni kibice, robiąc hałas, decydują, która łódź podoba się najbardziej. Głosują także na Facebooku, decydując o wyborze „najfajniejszej łodzi”. Numery startowe zostały rozlosowane. Start wielkiego wyścigu w niedzielę (23 czerwca) o godz. 15. To będzie już drugi dzień Steru na Bydgoszcz.

Dzień wcześniej (22 czerwca) odbędzie się na Brdzie oczekiwana przez wszystkich uroczysta parada jednostek pływających i lubiany wyścig gumowych kaczuszek na Młynówce. Niewątpliwą atrakcją będą także pokazy tzw. flyboardów, fruwających i tańczących nad wodą, koncerty i animacje dla dzieci. Muzyczną gwiazdą sobotniego wieczoru na festiwalu Ster na Bydgoszcz 2024 jest za to Gromee – najpopularniejszy DJ i producent muzyczny w Polsce, a także reprezentant Polski w konkursie Eurowizji w 2018 roku. Koncert Gromee’go z zespołem to pierwsze takie show w Polsce, pełne przebojów granych przez muzyków na żywo.

Zagramy premierowe utwory oraz specjalnie zaaranżowane, nasze wcześniejsze piosenki. Myślę, że to będzie bardzo miły wieczór – powiedział Piotr Gosiewski z zespołu Własny Port, który swoje 25-lecie będzie obchodził podczas Steru na Bydgoszcz.

Zaraz po Sterze na Bydgoszcz rozpocznie się międzynarodowa konferencja miast związanych z kanałami wodnymi – World Canals Conference.

Program Steru na Bydgoszcz

Sobota, 22 czerwca
12-20 Przystanek PLAŻA, Wyspa Młyńska-plaża, leżaki, hawajskie parasole, palmy
13-15 Wyścig Smoczych Łodzi, Przystań Bydgoszcz-Most Kiepury. Rywalizować jednocześnie ze sobą będą 2 drużyny, a finaliści zawalczą o puchar. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
13-18 Eko warsztaty-Art Connections, polana przy Młynach Rothera
13 – 16 Terenowa gra – Zanurz się w naturze wyspy
16 – 18 Spacer tematyczny – Chwasty z wyspy – przewodnik opowie o roślinach na Wyspie Młyńskiej, ich właściwościach i zastosowaniach. Dowiecie się, jak wykorzystać te rośliny w domowym lecznictwie, kuchni i kosmetyce.
14-19 Strefa animacji i zabaw dla dzieci, polana na Wyspie Młyńskiej – tor skimboardowy, ślizgu na desce po cienkiej warstwie wody – strefa basenów z łódkami dla najmłodszych oraz basen z przeprawą pontonową dla tych starszych. Nie zabraknie także animacji, zabaw ruchowych, konkursów, malowania twarzy czy pokazów wielkich baniek mydlanych! Gośćmi specjalnymi będą szczudlarze.
14-15 Charytatywny Wyścig Kaczek, Młynówka, start: Most Klenczona
14-15.30 Piraci z Karaibów – spektakl dla dzieci, scena festiwalowa
15.20 oraz 17.30, 20.15, 1.40, 23.30 – pokazy synchroniczne FLYBOARD, nabrzeże Wyspy Młyńskiej
17-18 Parada jednostek pływających, Przystań Bydgoszcz-Most Esperanto
17-18.30 Własny Port – koncert, scena na Wyspie Młyńskiej
19-20.30 PYRATES!-koncert, scena na Wyspie Młyńskiej
20.40-21.40 NEEMA RAE – koncert, taras Młynów Rothera
22-23.30 Dyskoteka pod gwiazdami – GROMEE z zespołem, scena

Niedziela, 23 czerwca
12-20 Przystanek PLAŻA-strefa relaksu i rekreacji wodnej
12-18 Strefa animacji i zabaw dla dzieci – polana na Wyspie Młyńskiej
12-19 Eko warsztaty-Art Connections – teren zielony przy placu zabaw
12-15 Strefa plastyczna dla najmłodszych – Znaki na pergaminie
Przyjdźcie i pozostawcie swój ślad na pergaminie, wykorzystując różnorodne techniki i materiały
12 – 14 Joga na trawie-Wyspa Młyńska
14 – 17 Plener malarski, malarstwo intuicyjne. Dołącz do pleneru malarskiego Żegluga Śródlądowa na Wyspie Młyńskiej – wystarczy otwarte serce i chęć tworzenia!
17 – 19 Warsztaty florystyczne
Zapraszamy Was na warsztaty florystyczne na Wyspie Młyńskiej. Nauczymy się tworzyć wianki z kwiatów i roślin oraz poznamy historię puszczania wianków do rzeki Brdy.
12.30-13.45 Bukiet Talentów-spektakl Teatru Kultureska
Rozśpiewany interaktywny spektakl dla dzieci, pełen pięknej muzyki, ruchu i animacji. 60 minut dobrej zabawy z pełnymi energii bohaterami-Stokrotką, Różą i Kaktusem.
12.30 oraz 16.40, 17.40, 18.40 Pokaz synchroniczny FLYBOARD
13-14 Zawody kajakowe dwójek turystycznych
W każdym wyścigu ścigać będą się ścigać po 4 drużyny. Udział jest bezpłatny.
14 – 15 Atlantyda – koncert, scena festiwalowa
15-16 Wielki wyścig butelkowy
16.30-17.30 Formacja – koncert, scena festiwalowa
17-19 „Morskie opowieści” – spotkania autorskie z kpt. Juliuszem Kunickim i kpt. Włodzimierzem Palmowskim, Młyny Rothera. „Morskie opowieści” m.in. o bydgoskim jachcie Solanus, życiorysach i wyprawach Kapitanów, a także Sekcji Żeglarstwa Morskiego RTW Bydgostia.
17.45-19.00 Glassgo – koncert, scena festiwalowa
19-20 PYRATES! – koncert, scena festiwalowa

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter