Dyrektor Janusz Tomas zaprasza na 50-lecie Zespołu Szkół Samochodowych / Fot. B. Witkowski/UMB
Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy świętuje półwiecze istnienia. Główne uroczystości z udziałem absolwentów szkoły i jej przyjaciół zaplanowano na 25 maja 2024 roku.
O okrągłym jubileuszu ZSS można dowiedzieć się nie przekraczając progu szkoły. Od razu widać duży baner wywieszony na ogrodzeniu szkoły. Informację o święcie znaleźć można również w pojazdach bydgoskiej komunikacji miejskiej.
50-lecie Zespołu Szkół Samochodowych. Uroczysta gala i motoryzacyjny piknik
– Jako zespół szkół kończymy 50 lat, jednak wcześniej, na samym początku, była tutaj szkoła zawodowa. Na galę jubileuszową zapraszamy absolwentów, emerytowanych pracowników, przyjaciół szkoły oraz pracodawców z regionu – mówi Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, która mieści się przy ul. Powstańców Wielkopolskich.
Trwają ostatnie przygotowania do uroczystego jubileuszu, który zaplanowano na 25 maja. Janusz Tomas zapewnia, że tego dnia będzie piękna pogoda i wszystko pójdzie zgodnie z planem. – Na terenie szkoły zorganizujemy piknik motoryzacyjny. Mamy zakupione stoły i ławy biesiadne. Czekają na czyszczenie i montaż. Będą tutaj także stoiska zaprzyjaźnionych firm motoryzacyjnych. Nie zabraknie też ciekawych pokazów. Mogę zapowiedzieć, że można będzie zobaczyć cięcie samochodu i jego gaszenie – zapowiada dyrektor szkoły.
Świętowanie rozpocznie msza święta w bazylice. Potem goście spotkają się na uroczystej gali w Filharmonii Pomorskiej. – Stamtąd ruszymy wspólnie korowodem aut i motocykli przez Bydgoszcz. W tym korowodzie będą też zabytkowe autobusy z naszymi gośćmi. Do końca kwietnia można deklarować chęć uczestniczenia w oficjalnej części obchodów. – dodaje Janusz Tomas.
Jubileusz 50-lecia zdarza się tylko raz. Społeczność ZSS już rozpoczęła świętowanie. Powstał nawet oficjalny hymn szkoły. Kiedy odwiedzamy kolejne budynki przy ul. Powstańców Wielkopolskich, grupa uczniów kręci się wokół nadgryzionego zębem czasu niebieskiego Żuka. W czasie naszej wizyty pojazd jest w użyciu. Razem z uczniami występuje na planie teledysku, który zobrazuje hymn Zespołu Szkół Samochodowych. Słowa do hymnu napisał poeta z Krakowa. Refren to: „Nasza bydgoska samochodówka wśród szkół branżowych ścisła czołówka. Znana jest w kraju i w Europie. Od lat już wielu ciągle na topie”. To nie koniec niespodzianek. Do 2012 roku uczniowie kończący ZSS składali prace dyplomowe. Wiele z nich wciąż przechowywana jest w szkolnym archiwum. Teraz z okazji jubileuszu zostały odkurzone i ponumerowane. Będą czekały na swoich autorów 25 maja.
ZSS. Szkoła sportowców i ludzi ciekawych świata
Janusz Tomas przyznaje, że w historii szkoły zapisało się wielu zasłużonych ludzi. Zostali upamiętnieni w odnowionej sali konferencyjnej na parterze budynku. Nad galerią oprawionych zdjęć widnieje napis „Pro-motorzy”. -To są nasi zasłużeni pracownicy. Wymyśliłem nazwę „Pro-motor” – to taka gra słów, która kojarzy się z motoryzacją i z promotorem. Jestem trzecim dyrektorem tej szkoły ale miałem szczęście poznać te zasłużone osobowości. Jest tutaj na przykład Tadeusz Grzelak, Stanisław Olczyk i Anna Piotrowska – dzięki niej wdrożyliśmy jako pierwsi w Polsce system zarządzania jakością ISO 9001. Dalej bracia Karpińscy – twórcy kartingowych sukcesów szkoły. Kiedyś skrót ZSS można było tłumaczyć jako Zespół Szkół Sportowych. Kiedy rozpoczynałem tutaj pracę, cały internat był pełen sportowców. Nasi uczniowie trenowali w wielu dyscyplinach. – opowiada dyrektor ZSS.
Szkoła może pochwalić się również szeregiem remontów i inwestycji. W ostatnich latach wymienione zostało ogrodzenie i chodnik przed budynkiem. Nowy jest także wjazd, który prowadzi na parkingi i do stacji kontroli pojazdów. Każdy może zostawić tutaj swoje auto. Zadbają o nie uczniowie pod okiem doświadczonych nauczycieli zawodu. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 3 tysiące przeglądów – mówi kierownik warsztatu – Ten samochód, który właśnie mamy na warsztacie, przyjeżdża do nas od początku, 20 lat.
Tradycją szkoły są zagraniczne wycieczki śladem najsłynniejszych samochodowych marek. – Pandemia nam na moment wstrzymała ten projekt, jednak na nowo ruszamy w nowe ciekawe eskapady. Przez lata zjeździliśmy całą Europę: Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Francja, Belgia, Włochy, Szwecja, Norwegia, Hiszpania a nawet Turcja – wspomina Janusz Tomas. – Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych. Jestem jego wiceprezesem, a siedziba mieści się u nas w szkole – dodaje na koniec.
Zapisz się do naszego newslettera!