Secesyjna kamienica przy ul. Focha prosi się o remont. Wiemy, jak będzie wyglądała

Kamienica przy ul. Focha 2 / Fot. B.Witkowski/UMB

Reprezentacyjna kamienica przy ul. Focha 2, ta z arkadami, to jeden z symboli bydgoskiej secesji. Elewacja potrzebuje na gwałt odnowienia. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał wspólnocie mieszkaniowej nakaz remontu budynku.

Jest częścią tzw. salonu miasta. Potężna kamienica, naprzeciwko Savoya, przy której codziennie stają tysiące bydgoszczan, czekających na przejściu dla pieszych, potrzebuje remontu. Gmach z frontami od Focha i Gdańskiej posiada bogatą dekorację ornamentalną fasady, ale nie jest obecnie dobrą wizytówką. Ściany są brudne, niektóre elementy tynku już odpadły. Bohomazy grafficiarzy na arkadowych filarach, zdecydowanie nie dodają uroku obiektowi.

W poniedziałek (15 maja) przy dachu i pod balkonami zamontowano zielone siatki zabezpieczające. – Wykonano to zgodnie z zaleceniami zawartymi w protokole z przeglądu stanu technicznego obiektu – informuje Piotr Komiszak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Bydgoszczy.

Remont do końca 2023 roku

Zarządzający kamienicą już wcześniej dostali nakaz remontu kamienicy, jednak na przeszkodzie do jego wykonania stanęły kwestie finansowe. Zapytaliśmy więc administratora nieruchomości o prace rewitalizacyjne. – Wspólnota Mieszkaniowa w rejonie ulicy Focha/Gdańska otrzymała nakazową decyzję PINB na remont elewacji, z uaktualnionym terminem realizacji do końca roku 2023 – przekazuje Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich. – Obecnie trwa zbieranie ofert na wykonawcę prac – dodaje.

Konkretnego terminu rozpoczęcia remontu jeszcze nie poznaliśmy, ale wspólnota posiada projekt odświeżenia elewacji. Będzie ona utrzymana w podobnej kolorystyce, a ozdobne elementy zostaną zachowane. Pracownia „Ingraf Architekci”, która wykonywała projekt zaznacza, że kolorystyka może się zmienić po przeprowadzeniu badań stratygraficznych i prób kolorystycznych.

Projekt remontu kamienicy przy ul. Focha 2 / Fot. nadesłane

Focha 2. Sprzedawano tam kapelusze

Kamienica powstała 1902 roku dla Maxa Zweiningera, właściciela znanej w Bydgoszczy fabryki kapeluszy przy pl. Teatralnym. Zaprojektował ją i zbudował Karl Bergner w miejscu, gdzie wcześniej stały budynki z pierwszej połowy XIX wieku. Na parterze działały sklepy z odzieżą i kapeluszami. W 1940 roku przebudowano budynek według znanego w mieście architekta Jana Kossowskiego. Powstały wówczas – znane do dzisiaj – charakterystyczne arkady.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter