Inauguracja Secure International Summit w Operze Nova / Fot. R. Sawicki/UMB
Tegoroczny szczyt w sprawie cyberbezpieczeństwa jest oficjalną konferencją polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. – W obliczu rosnącej liczby zagrożeń, współpraca w tej dziedzinie staje się absolutnie niezbędna – podkreślają organizatorzy. Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem w sferze cyberbezpieczeństwa.
Polska sprawuje obecnie w Radzie Unii Europejskiej prezydencję, której hasłem przewodnim jest „Bezpieczeństwo, Europo!”, a jednym z kluczowych aspektów jego zachowania i strzeżenia jest sfera cyfrowa. Podkreślają to także organizatorzy dwudniowego Secure International Summit: ministerstwo cyfryzacji, NASK i CERT Polska.
Cyberszczyt z udziałem m.in. wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, Hansa de Vriesa, dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa i dyrektora operacyjngo w Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) i wiceministra cyfryzacji Pawła Olszewskiego trwa przez dwa dni w Operze Nova i Młynach Rothera. Na inauguracji o znaczeniu tego wydarzenia i znaczeniu Bydgoszczy w tej sferze mówili prezydent Rafał Bruski i wojewoda Michał Sztybel. W czasie Secure Summit odbędą się nie tylko prelekcje i panele dla akredytowanych uczestników. W Młynach NASK przygotował specjalne spotkania i warsztaty dla mieszkańców i młodzieży. Uczniowie szkół średnich dowiedzą się np. „Co ma wspólnego efekt motyla z wizerunkiem w internecie?” i jakie są możliwości zawodowej kariery w branży cyberbezpieczeństwa.




Na tarasach Młynów Rothera stanęła wystawa z okazji cyberszczytu
Bydgoszcz IT stoi
Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem w branży IT, także w sferze związanej z cyberbezpieczeństwem. W naszym mieście, w różnych firmach: cywilnych i oczywiście wojskowych pracuje ponad ponad 1000 specjalistów z tego zakresu.
Wojsko to nie tylko instytucje związane z NATO. W JFTC NATO regularnie organizowane są międzynarodowe manewry, podczas których testowane są najnowsze technologie i strategie obrony przed cyberzagrożeniami. W Bydgoszczy funkcjonuje także Regionalne Centrum Informatyki. To jednostka wojskowa, która jest kluczowym elementem w strukturze sił zbrojnych odpowiedzialna za zapewnienie bezpiecznej łączności i infrastruktury informatycznej dla Wojska Polskiego. Jest jednym z sześciu Regionalnych Centrów Informatyki Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
W Bydgoszczy działają takie firmy jak Teldat (specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych systemów komunikacji danych, komputerów oraz oprogramowania, zwłaszcza dla zastosowań wojskowych. Produkty TELDAT są wykorzystywane przez różne jednostki Wojska Polskiego), Eviden (oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa, łącząc ochronę logiczną i fizyczną w celu zapewnienia bezpieczeństwa i poufności systemów krytycznych. Eviden dysponuje globalnym zespołem 6500 ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz 17 centrami operacji bezpieczeństwa zlokalizowanymi w Europie, Azji i obu Amerykach), Atos (globalny lider w dziedzinie transformacji cyfrowej), Sii Polska (kompleksowe usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa) czy Eximo Project (realizuje m.in. projekty związane z cyberbezpieczeństwem).