Skwer na Bielawkach wypiękniał – tego chcieli mieszkańcy głosując w BBO

Efektownie prezentuje się skwer im. Edwarda Woyniłłowicza na bydgoskich Bielawkach. Jego rewitalizacja to pomysł mieszkańców, który zgłosili go do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Skwer znajduje się u zbiegu ulic Chodkiewicza i Ogińskiego, nieopodal komendy policji. Jego odnowienie poprzedził kompleksowy projekt zmian, który zakładał m.in. wplecenie nowej zieleni w rosnące już na skwerze krzewy i drzewa. Do już istniejącej zieleni dodano kolejne drzewa i ponad 1000 krzewinek i bylin. To oczywiście nie wszystko – na skwerze pojawiły się również odnowione alejki, „hotel” dla owadów, tablice informacyjne informujące o florze i faunie, jak również ciekawie zaprojektowane ławeczki oraz drewniane ławy do siedzenia. Jest też specjalna, duża tablica opowiadająca historię Edwarda Woyniłłowicza, polskiego ziemianina pochodzącego z okolic Mińska. Kim był ten wybitny Polak, który ostatnie lata swego życia spędził w Bydgoszczy?

Edward Woyniłłowicz przeżył ostatnia lata swego życia w domu przy Zamoyskiego 4. To była znacząca postać – lider polskiego ziemiaństwa kresowego, prezes Koła Polskiego w rosyjskiej Dumie, fundator kościoła pw. św. Symeona i Heleny w Mińsku. W Bydgoszczy był prezesem Związku Polaków z Kresów Wschodnich. Zmarł w 1928 roku. Do Bydgoszczy trafił dzieląc losy wielu uchodźców, którzy uciekali przed bolszewicką armią. Rozstrzygnięcia Traktatu Ryskiego zdecydowały, że cały majątek Edwarda Woyniłłowicza pozostał na wschodzie i nie było już dokąd wracać, osiadł więc na stałe w naszym mieście.

Zmiany na Bielawach

To nie jedyna pozytywna zmiana w tej okolicy. Kilkanaście metrów dalej przy ul. Chodkiewicza 27 odnawiana jest willa z wyróżniającą się wieżyczką i elementami przypominającymi ściany szachulcowe. Podobna – już po modernizacji – znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przy ul. Piotra Wawrzyniaka. Za czasów pruskich wschodnia część dzisiejszej ulicy Chodkiewicza była już mocno rozbudowana na początku XX wieku. Wówczas była to część należąca do Bielaw (wtedy Bleichfelde), funkcjonujących do 1920 roku jako osobna gmina. Wydzielono w niej dzielnicę dla urzędników i dzięki wsparciu rządu bardzo szybko wybudowano szereg domów piętrowych dla pracowników bydgoskiego magistratu.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter