Irena Santor odsłania swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, 2009 rok.
Irena Santor to niekwestionowana dama polskiej piosenki. Zawsze podkreśla swoje związki z rodzinnymi Kujawami. W poniedziałek sejmik województwa kujawsko-pomorskiego nadał jej honorowe obywatelstwo.
Niedawno Irena Santor świętowała swoje 88 urodziny. Przyszła na świat dokładnie 9 grudnia 1934 roku w Papowie Biskupim. Po roku jej rodzice przenieśli się do Solca Kujawskiego. Po II wojnie światowej wraz z matką zamieszkała w Polanicy-Zdroju. Trzy lata później rozpoczęła swoją karierę występami w zespole „Mazowsze”.
Pomimo niezwykłej kariery i międzynarodowych sukcesów, Irena Santor nie zapomniała swojego pochodzenia. Mieszkając w Warszawie, odwiedza rodzinne strony. W Papowie Biskupim mieszkali jej dziadkowie, w Toruniu siostra matki. W 2009 roku złożyła swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów. W końcu nikt tak pięknie nie wypromował naszego miasta dzięki piosence, jak Irena Santor. W latach 60. i 70. XX wieku wyśpiewała dwa wielkie przeboje: Zielono jest w mojej Bydgoszczy i Bydgoszcz jedyne miasto moje.
Słowa do utworu napisała Ola Obarska – aktorka, piosenkarka i poetka, urodzona i zakochana w Bydgoszczy. Muzykę skomponował Zbigniew Lachowicz – lekarz, muzyk i kompozytor utworów o Bydgoszczy, w której zamieszkał wraz z rodziną po zakończeniu wojny.
Wyrazy najwyższego uznania dla zasług i wybitnych osiągnięć wcześniej przyznały jej m.in. Solec Kujawski i Papowo Biskupie. Jest również honorową obywatelką miasta stołecznego Warszawy.
Irena Santor i honorowi obywatele województwa
Irena Santor dołączyła do grona siedmiorga honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego. Dotychczas tytuły te otrzymali:
- Józef Glemp
- Lech Wałęsa
- Marianna Popiełuszko
- Rafał Blechacz
- bp Andrzej Wojciech Suski
- abp Henryk Józef Muszyński
- Stanisław Tadeusz Dembiński
To dzieje się w Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!