Nokia mieści się teraz przy ul. Ogińskiego w nowym biurowcu / Fot. R.Sawicki/UMB
Centrum Technologiczne Nokia w Bydgoszczy zatrudnia ponad 1000 fachowców. Właśnie przeniosło się do nowej siedziby przy ulicy Ogińskiego 4 w Bydgoszczy.
Nokia swoją działalność prowadzić będzie w biurowcu Nokturn przy ul. Ogińskiego w Bydgoszczy. Nokia w Bydgoszczy jest kontynuatorką niemal 100-letniej tradycji, która rozpoczęła się w 1928 roku. To wtedy w naszym mieście rozpoczęła działalność firma Krzymień i Paszke Warsztaty Precyzyjno-Mechaniczne i Optyczne, która dostarczyła pierwsze części telekomunikacyjne dla Polskich Kolei Państwowych. W czasie wojny firma trafiła w ręce Niemców, po wojnie została odzyskana przez Stanisława Krzymienia i zmieniła lokalizację na ul. Grudziądzką. Właściciel długo nie nacieszył się firmą, bo ta została znacjonalizowana w 1949 toku. 10 lat później zmieniła nazwę na Telfa, a w 1971 roku na Telkom-Telfa (i pod takimi nazwami pamiętają ją starsi bydgoszczanie). W 1973 firma zakupiła działki przy ulicy Pilickiej, gdzie 3 lata później uruchomiono fabrykę. Lata 90-te ubiegłego wieku to prywatyzacja i zmiany właścicielskie. Najpierw firmę wykupuje koncern AT&T, potem po jego podziale firma działa jako Lucent Technologies, by w 2006 roku stać się spółką Alcatel-Lucent. W 2016 roku Alcatel-Lucent zostaje przejęty przez Nokię. W zeszłym roku zapadła decyzja o wyborze nowej lokalizacji dla firmy. W grudniu tego roku Nokia przeniosła się na ulicę Ogińskiego.
Nokia w Bydgoszczy – czym się zajmuje
Obecna działalność Nokia Bydgoszcz skupia się na: usługach profesjonalnych (Professional Services) dla sieci IP, optycznych oraz sieci accessowych, transformacje sieci klientów do sieci nowych generacji oraz software defined networks. Specjaliści Nokia prosto z Bydgoszczy wspierają klientów na całym świecie w pracach badawczo-rozwojowych, spółka w oparciu o partnerów prowadzi działalność produkcyjną, jak i zajmuje się produktami i rozwiązaniami o obiegu zamkniętym (regeneracja).
Zmiana profilu (z produkcyjnego na badawczo-rozwojowy i usługowy) oraz pandemia spowodowały, że firma nie potrzebuje już tak dużych powierzchni. Część pracowników pracuje w trybie hybrydowym lub zdalnym.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, biorąc udział w uroczystym otwarciu podkreślił rolę Nokii w gospodarczym krajobrazie miasta. W otwarciu wzięli udział także Edyta Wiwatowska, szefowa BARR, przedstawiciele bydgoskich uczelni i zaprzyjaźnionych firm. Historię firmy przedstawiał i wcielał się w rolę przewodnika w trakcie spaceru po nowej siedzibie dyrektor Krzysztof Szweda, związany z bydgoską Nokią od 20 lat.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!