Sprzątanie świata łączy ludzi. Przed nami finał 30. edycji ogólnopolskiej akcji

Wrzesień to miesiąc powrotów do szkoły. Od lat to również miesiąc, w którym odbywa się wielki finał Akcji Sprzątania świata. W dniach 15-17 września wspólnie możemy zadbać o czystą planetę.

Po raz kolejny Miasto Bydgoszcz przyłącza się do ogólnopolskiej ekologicznej akcji. 30, jubileuszowa edycja, ruszyła pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

Sprzątanie świata w Bydgoszczy

Bydgoska akcja jest adresowana do lokalnych placówek oświatowych. Organizator – Czysta Bydgoszcz liczy na szczególne zaangażowanie młodych mieszkańców miasta. Aby dołączyć do akcji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Można to zrobić za pośrednictwem internetu lub tradycyjnie, w wersji papierowej. Miasto zapewnia zgłoszonym grupom worki i rękawice ochronne. Potem wystarczy wyruszyć na spacer po najbliższej okolicy i zadbać o tereny zielone.

Formularze zgłoszeniowe: online i w wersji PDF

Polska akcja Sprzątanie świata jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up the World”. Jej inicjatorką jest Mira Stanisławska-Meysztowicz, przewodnicząca Rady Fundacji Nasza Ziemia. Tylko w 2022 roku do akcji przyłączyło się ponad 400 tys. zarejestrowanych uczestników. Zorganizowali oni 4500 akcji sprzątania świata. Zebrano prawie 480 tys. kilogramów odpadów.

Podejmij wyzwanie

Każdy mieszkaniec Bydgoszczy może dołączyć do całorocznej akcji „Czysta Bydgoszcz – podejmij wyzwanie”. Uczestnicy zostają wyposażeni w worki do zbierania odpadów oraz rękawice. Zapewniony jest także odbiór odpadów. Miasto Bydgoszcz przekaże upominki dla uczestników akcji (maksymalnie 30 na akcję). Każdego roku wyzwanie podejmuje kilka tysięcy mieszkańców w różnym wieku.

Czysta Bydgoszcz zachęca do angażowania się w akcje ekologiczne przez cały rok. Najbardziej zaangażowane ekologicznie placówki oświatowe walczą co roku o tytuł EKOprzedszkola i EKOszkoły. Punkty można uzyskać np. poprzez organizowanie działań edukacyjnych w placówkach. Ich tematem może mogą być odpady, ochrona środowiska, czy też edukacja ekologiczna. W klasyfikacji punktowej brane pod uwagę są również zbiórki zużytych baterii i nakrętek. Rozstrzygnięcie konkursu EKOprzedszkole i EKOszkoła nastąpi w czerwcu 2024 roku. że placówki oświatowe, które uzyskają najwięcej punktów w ogólnej klasyfikacji konkursów ekologicznych w roku szkolnym 2023/2024, otrzymają nagrody finansowe.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter