Środa Popielcowa. Co oznacza posypanie głowy popiołem? Dlaczego tak dużo osób przybywa tego dnia do kościołów?

Kapłan z popiołem przygotowanym na Środę Popielcową / Fot. Pixabay

14 lutego wypada Środa Popielcowa. To ważne święto dla katolików, które rozpoczyna Wielki Post i przygotowania do Wielkanocy. Głowy wiernych posypywane są popiołem na znak pokuty.

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. Tego dnia obywają się msze święte z obrzędem posypania głów popiołem. Nie jest to tzw. święto nakazane, więc wierzący nie muszą uczestniczyć we mszy. – Ale bywa tak, że wtedy w kościele jest więcej osób niż w Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Przychodzą nawet tacy obojętni religijnie. Przybywają w ten dzień, ponieważ czują, że sami nie są tacy mocni, chcą się pochylać w pokorze przed Chrystusem, który cierpiał dla nas na krzyżu – tłumaczy ksiądz kanonik Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Bydgoszczy.

Środa Popielcowa. Popiół ze spalonych palm

Podczas sypania popiołu na głowę duchowni wypowiadają słowa: „Z prochu powstałeś i w proch się przemienisz” bądź „Nawracajcie i wierzcie w Ewangelię”, mają one przypominać o przemijalności życia ziemskiego i oczekiwaniu na życie wieczne.

Mimo, że tego dnia nie ma obowiązku pójścia do kościoła, dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą przyjść do świątyni, popiół wsypywany jest do ich książek do nabożeństwa. Parafie odprawiają więcej mszy niż w dni powszednie. Dla przykładu, w bydgoskiej bazylice odbywają się o godz: 6.00, 7.00, 8.00, 16.30, 18.00 i  20.00. W kościele jezuitów na pl. Kościeleckich o godz: 7.00, 12.00, 16.00 i 18.00, a w fordońskiej parafii św. Mikołaja o godz.: 7.30, 9.30, 16.00, 17.00 i 18.30.

Według tradycji popiół uzyskuje się ze spalenia palm z ostatniej Niedzieli Palmowej. – Trzeba byłoby mieć tych palm naprawdę dużo, żeby wystarczyło dla wszystkich parafian. Oczywiście, spalam w kominku te palmy, który zostały po ostatniej Niedzieli Palmowej, ale razem z drewnem – wyjaśnia ks. Pruczkowski.

Nie można jeść mięsa, posiłki ograniczone

Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową obowiązuje katolików wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia.

W tym roku Środa Popielcowa zbiega się z Walentynkami. Wielki Post trwa symbolicznie 40 dni, choć Kodeks prawa kanonicznego nie precyzuje dnia jego zakończenia. Jednak zwykle jako koniec tego okresu określa się Wielki Czwartek, rozpoczynający Triduum Paschalne, poświęcone obchodom Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter