Stare Miasto i Stary Fordon – a między nimi bulwary, tereny zieleni i rekreacji. Jest taki plan [WIDEO]

Tereny nad Brdą – przeznaczone do rekreacji

Bydgoscy radni przyjęli plan zagospodarowania dla części osiedla Bartodzieje. Podobnie jak Wyżyny i Kapuściska, Bartodzieje mają mieć lepszy dostęp do Brdy – w planie budowa kładki.

– Ten plan ma fundamentalne znaczenie dla przeobrażania się wizerunku Bydgoszczy. Wpisuje się w politykę przebudowy miasta. To teren objęty planami, zawarty między ulicami Skłodowskiej-Curie, Łęczycką, rzeką Brdą i ulicą Ceramiczną. Obszar ten zajmuje około 81 hektarów – mówiła na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Podkreślała, że zmienia się myślenie o roli tej części miasta. – Gdy w 2013 roku sporządzano plan zagospodarowania „Fordońska-Brda-Toruńska”, to właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy zdecydowanie opowiadali się za tym, by utrzymywać tu funkcje usługowe, zwłaszcza dotyczące motoryzacji, w tym takie które stanowią uciążliwość dla funkcji mieszkaniowych. Przez wiele lat wskazywaliśmy, że północna strona rzeki jest idealna pod zabudowę mieszkaniową i łączenia z nimi funkcji usługowych bez generowania uciążliwości. Już w studium z grudnia 2022 roku wskazaliśmy, żeby te tereny przeznaczyć na funkcje łączone, przy czym koncentrować usługi od strony ulicy. Studium wskazało też ciągi piesze i osie zieleni, które powinny być chronione – uważa Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Nowe Bartodzieje – otwarte dla rzeki

Plan dotyczący Bartodziejów to część szerszej strategii, którą MPU przyjęła od 2012 roku. Obszary zieleni i rekreacji miałyby być połączeniem między zrewitalizowaną Wyspę Młyńską i odnowionym Starym Fordonem. To wzdłuż Brdy miałaby przebiegać główna oś rekreacyjna miasta. Nowy plan ma dać mieszkańcom – nie tylko Bartodziejów, ale również Kapuścisk i Wyżyn, gdzie łącznie mieszka około 50 tysięcy bydgoszczan, wygodny dostęp do bulwarów.

– Plan zakłada rozwiązania, które umożliwią mieszkańcom dojście i dojazd (rowerem) do terenów nadrzecznych w taki sposób, żeby i mieszkańcy Bartodziejów mieli swój teren rekreacyjny, na kształt Wyspy Młyńskiej w centrum miasta. Tereny zagospodarowane, tak jak Wyspa Młyńska, powinny być lokalizowane na różnych terenach w sąsiedztwie rzeki. Wygodne dojścia nad rzekę miałyby się znajdować nie tylko w osi ul. Bałtyckiej, ale również od strony ulicy Sobieszewskiej i Kijowskiej – wyjaśniała Anna Rembowicz-Dziekciowska.

MPU podkreśla, że rzeka na tym terenie mogłaby być wykorzystywana intensywniej na potrzeby rekreacji. Od Wyspy Młyńskiej do Brdyujścia prowadzi odcinek rzeki o długości 10 kilometrów, na którym nie ma konieczności śluzowania.

Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła nagranie, które wizualizuje docelowe rozwiązania w tym fragmencie miasta.

Kluczowe dla realizacji planu będą: ochrona drzewostanów, odpowiednie trasowanie ciągów rowerowych i pieszych (osobno, rozdzielonych pasem zieleni), a także stworzenie nabrzeża umożliwiającego bezpośredni kontakt z rzeką. Deweloperzy, którzy już teraz posiadają część gruntów na terenie objętych planem, od strony rzeki nie będą mogli budować parkingów, murów oporowych ani utrudniać przejścia wzdłuż rzeki.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter