Ster na Bydgoszcz – wielkie świętowanie na Brdzie i Wyspie Młyńskiej [PROGRAM]

Ster na Bydgoszcz to Wielki Wyścig Butelkowy – jedna z największych atrakcji imprezy, Odbędzie się 18 czerwca / R.Sawicki/UMB

Czternasty „Ster na Bydgoszcz” gotowy do wypłynięcia w rejs. Będzie butelkowy wyścig na Brdzie, wielka parada łodzi, plaża i dwa dni zabawy nad rzeką.
Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” odbędzie 17 i 18 czerwca. Tydzień przed rozpoczęciem wakacji będziemy więc mieli świetną okazję do zabawy nad rzeką, która jest organizowana w naszym mieście od 2008 roku. Pomimo trudności, jakie przeżywa budżet samorządu w wyniku m.in. Polskiego Ładu, Ster odbędzie się po raz czternasty.
– Szykujemy dla was moc nowości, ale oczywiście nie zabraknie stałych elementów Steru, jak chociażby uroczystej parady jednostek pływających, Wielkiego Wyścigu Butelkowego czy spotkań z wodniakami. „Ster na Bydgoszcz” to także muzyka szantowa, folkowa i marynistyczna – mówią organizatorzy z Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta.

Wielki Wyścig Butelkowy

Na ten tradycyjny element „Steru na Bydgoszcz” wszyscy zawsze najbardziej czekają. Tysiące ludzi ustawia się wzdłuż brzegów Brdy – od startu na wysokości Rybiego Rynku do mety obok Wyspy Młyńskiej. W niedzielę (18 czerwca) o godz. 15 wystartuje Wielki Wyścig Butelkowy. – Bo co robimy z plastikowymi butelkami? Wyrzucamy? Nie tym razem! Bydgoskie firmy i instytucje zbierały plastikowe butelki, które zostaną użyte do budowy łodzi podczas kolejnej edycji Wielkiego Wyścigu Butelkowego. Już od 14 lat rywalizujemy świetnie się przy tym bawiąc, ale też niejako przy okazji zwracamy uwagę na problem zaśmiecania naszego wspólnego środowiska – przypominają organizatorzy.
Wszystkie startujące zespoły dostają te same materiały i tą samą ich ilość. Następnie samodzielnie projektują i budują „łodzie”, na których ścigają się na wodzie. Napęd stanowi tylko i wyłącznie siła mięśni ludzkich a wiosła, których używają, są wykonane z trzonków od łopat i plastikowych desek do krojenia warzyw. Wielkie wyzwanie zaczyna się już na etapie projektowania, poprzez budowę i zmagania zespołów na wodzie.
Konstrukcje z logo firm i ich załogi biorą również udział w dodatkowych konkursach – „hałasowym”, gdzie zgromadzeni kibice, robiąc hałas, decydują, która łódź podoba im się najbardziej. Kolejny konkurs odbywa się na Facebooku, w którym to internauci decydują o wyborze „najfajniejszej łodzi”.

Wyścig kaczek, plaża i parada

Początek „Steru na Bydgoszcz” – w samo południe, w sobotę (17 czerwca). Na festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Fanom gastronomii i nowych smaków na pewno przypadnie do gustu strefa foodtrucków z kuchnią z całego świata. Na dzieci czekać będą liczne warsztaty i zajęcia. Plaża na Wyspie Młyńskiej zamieni się w rajską wyspę w morskim klimacie ze strefą relaksu m.in. torem skimbordowym.
Nie zabraknie także charytatywnego Wyścigu Kaczek organizowanego przez Klub @Rotary Bydgoszcz Stare Miasto! W sobotnim (17 czerwca) wyścigu na Młynówce wystartuje 1000 gumowych kaczuszek. Każdy może zarezerwować numerek i wygrać drogocenne nagrody. Należy wejść na stronę kaczki2023.pl/numery.
Tego samego dnia o godz. 17 spod Przystani Bydgoszcz ruszy Wielka Parada łodzi. Wszyscy właściciele i kluby sportowe zaproszeni są do prezentacji swoich jednostek. Jeszcze 17 czerwca wieczorem na Wyspie Młyńskiej szantowe granie i dyskoteka pod gwiazdami – do. 23.30.
W niedzielę (18 czerwca) od południa rusza Przystanek Plaża ze wszystkimi atrakcjami. Od godz. 14 będzie można wziąć udział w terenowej grze miejskiej (wymagane wcześniejsze zgłoszenie), a dla dzieci – spektakl Teatru Katarynka pt. „Morskie Opowieści”. Wszyscy będą mogą natomiast wysłuchać morskich opowieści żeglarzy – od 16 w Młynach Rothera – oraz finałowych koncertów na scenie, na Wyspie Młyńskiej.

Partnerami Steru na Bydgoszcz są: Barka Lemara, Muzeum Okręgowe, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Młyny Rothera, LaMare

XIV Ster na Bydgoszcz – program

Sobota – 17 czerwca
godz. 12-20: Przystanek Plaża – strefa relaksu i rekreacji wodnej, plaża na Wyspie Młyńskiej i nabrzeże Brdy
godz. 14-19: Strefa animacji i zabaw dla dzieci, polana na Wyspie Młyńskiej
godz. 14-15: Charytatywny Wyścig Kaczek, Młynówka, start: Most Klenczona
godz. 14-17: Poszukiwacze skarbu – terenowa gra miejska, start: Międzywodzie
godz. 15-17: Klang – piosenka żeglarska i szanty dla dużych i małych

Scena festiwalowa
godz. 15-17: W rytmie fali – 5-element, warsztaty hip-hop przy placu zabaw
godz. 17-18: Parada jednostek pływających, Przystań Bydgoszcz – Most Esperanto
godz. 18.30-21: Koncerty szantowe: Własny Port i Nierobber, scena festiwalowa
godz. 22-23.30: Dyskoteka pod gwiazdami – Hazel&Dave Bo Sax Attack

Niedziela, 18 czerwca
godz. 12-20: Przystanek Plaża, Wyspa Młyńska
godz. 14-17: Eko na plaży – terenowa gra miejska, start: plaża
godz. 14-15: Morskie Opowieści – spektakl Teatru Katarynka
godz. 15-16: Wielki Wyścig Butelkowy, Rybi Rynek – Wyspa Młyńska
godz. 16-19: Z pokładu żaglowca – spotkania autorskie z kpt. Katarzyną Domańską, kpt. Januszem Kowalem i Rafałem Bruskim – prezydentem Bydgoszczy, Młyny Rothera
godz. 16.30-19.30: Koncerty szantowe: Flash Creep i Cztery Refy

Udostępnij: Facebook Twitter