Studenci UKW w Bydgoszczy przejdą na nauczanie zdalne. Trzeba oszczędzać prąd

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego / Fot. B.Witkowski / UMB

Konieczność oszczędzania energii spowodowała, że studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przez półtora miesiąca (1 grudnia-15 stycznia) będą uczyć się zdalnie.

Jeszcze niedawno pandemia spowodowała, że bydgoscy studenci zostali wysłani na zajęcia do domu. Tym razem zrobiły to wysokie ceny prądu. We wtorek, 15 listopada, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wydał stosowny komunikat w tej sprawie:

W związku z koniecznością osiągnięcia w grudniu 2022 roku oraz w roku 2023 celów w zakresie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej (…) w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 15 stycznia 2023 roku zajęcia dydaktyczne prowadzone będą w systemie zdalnym. W tym czasie ograniczone zostaną także godziny funkcjonowania biblioteki, a administracja uczelniana dostępna będzie stacjonarnie we wtorki i środy. Szczegóły związane z nowym sposobem funkcjonowania uczelni określone zostaną w najbliższych dniach w zarządzeniu Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielskiego.

Zapisz się na nasz newsletter!

Wcześniej, 10 listopada, rektor Jacek Woźny zwrócił się do pracowników i studentów UKW o zobowiązanie się do oszczędzania energii na uczelni. W apelu prosił m.in.: o zrezygnowanie z korzystania z dodatkowych urządzeń elektrycznych, niezasłanianie okien w celu wykorzystania światła słonecznego czy niepozostawianie okien zbyt długo otwartych ze względu na koszty ogrzewania.

Przypomnijmy, że w połowie września premier Mateusz Morawiecki, w ramach Tarczy Solidarnościowej, która ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen energii, zobowiązał administrację publiczną do zmniejszenia zużycia prądu o 10 procent od 1 października 2022 roku. Jeśli wybrane placówki nie wywiążą się z tego zobowiązania, ich zarządzający zostaną obciążeni karą finansową.

Politechnika Bydgoska i Akademia Muzyczna nie planują na razie przejścia w tryb zdalny.

Udostępnij: Facebook Twitter