Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy budują nową pijalnię wody przy ul. Gdańskiej 242 i Muzeum Wodociągów. Inwestycja warta 900 tys. powinna być gotowa latem. Stylowy budynek z dachem będzie oazą dla pieszych czy rowerzystów.
Od ulicy Gdańskiej widać już rozbudowywany ceglany sześcian. W jego ścianie frontowej powstanie duże okno. Do tego dobudowana będzie wiata wsparta na stalowych słupach, która będzie pełniła funkcję tarasu wypoczynkowego. Znajdzie się miejsce na stojaki rowerowe, ławki i stoliki. Oba miejsca przedzieli chodnik, a połączy je wspólny dach, który w części będzie przeszklony.
– Do tej pory rozebrano fundamenty, chodnik i stary punkt czerpalny. Ukończono prace przy fundamentach oraz postawiono ściany konstrukcyjne obiektu. Wykonywano też kolejne przyłącze wodociągowe do studni zbiorczej stacji uzdatniania wody w Lesie Gdańskim – informuje Mirosława Chabowska z działu Public Relations MWiK.
Bydgoszczanie pobierali stąd wodę
– Przy ul. Gdańskiej będzie można pobrać cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi (4-jonowa, 3-jonowa, woda uzdatniona oraz woda funkcyjna na bazie wody wzbogaconej w potas). Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – wyróżnia je zawartość sodu, żelaza, strontu i litu – wyjaśnia rzecznik MWiK Marek Jankowiak.
Krany z wodą do picia wybudowano w tym miejscu z okazji stulecia Miejskich Wodociągów, w 2000 roku. Służyły mieszkańcom przez 20 lat, aż do wybuchu pandemii. Ze względów sanitarnych wyłączono je i odgrodzono taśmami. Nie zdecydowano się na na ponowne uruchomienie, były w złym stanie. Spółka MWiK postanowiła zlecić budowę nowego, stylowego budynku. Koszt prac ma wynieść ok. 900 tysięcy złotych. Przebiegają zgodnie z harmonogramem, wykonuje je bydgoska firma KOR-POL INVEST. Pijalnia powinna być gotowa latem br.
Woda, która leczy na głębokości 380 m
Woda, która będzie podawana w pijalni, pochodzi z ujęcia głębinowego w Lesie Gdańskim. Czerpie ono wodę z zasobów podziemnych – ze studni o głębokości 380 m, co odpowiada wysokości siedmiu wieżowców. „Las Gdański” jest obecnie podstawowym ujęciem wód podziemnych Bydgoszczy, jednym z największych ujęć wód podziemnych w północnej Polsce i największym w kraju czerpiącym wodę z poziomu dolnokredowego. Płynąc do studni, sama się filtruje i zyskuje cenne mikroelementy, w tym naturalny węglan wapnia. To, co wyróżnia wodę z Lasu Gdańskiego, to obecny w niej unikalny lit, który jest naturalnym antydepresantem.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!