Szefostwo Teatru Polskiego odchodzi do Warszawy. Wojciech Faruga i Julia Holewińska będą kierować Teatrem Dramatycznym

Wojciech Faruga / Fot. B. Witkowski/UMB

Stołeczny Teatr Dramatyczny ogłosił, że władze Warszawy rozpoczęły procedurę powołania na stanowisko dyrektora Wojciecha Farugę. Kierujący obecnie bydgoskim Teatrem Polskim Faruga zabiera z sobą Julię Holewińską, swoją zastępczynię na scenie w naszym mieście.

Wojciech Faruga jest od jesieni 2020 roku dyrektorem Teatru Polskiego. Jak przekazuje warszawska scena miasto st. Warszawa rozpoczyna procedurę powołania go, bez konkursu, na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. To pięcioletnia kadencja, którą Faruga rozpocznie od 1 listopada. Na swoją zastępczynię wskazał Julię Holewińską.

Oboje od niemal czterech lat kierują bydgoskim Teatrem Polskim. Faruga reżyseruje także w teatrach warszawskich. We wrześniu 2023 roku został uznany przez miesięcznik Teatr za najlepszego reżysera w sezonie teatralnym 2022/2023. Prestiżowa nagroda im. Konrada Swinarskiego przypadła mu za spektakl „Dekalog” na podstawie cyklu filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Przedstawienie wyreżyserował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Do końca sierpnia ma jeszcze być dyrektorem TPB.

To kolejna sytuacja, że szef Teatru Polskiego przechodzi do znanej sceny w Warszawie. Tak było z Pawłem Łysakiem, który w 2014 roku został szefem Teatru Powszechnego. Razem z nim do stolicy odeszło kilkoro aktorów w Bydgoszczy.

Udostępnij: Facebook Twitter