Szkoła NATO oficjalnie otwarta. Przecięcie wstęgi w nowej siedzibie przy ul. Bośniackiej

Po niemal dwuletniej modernizacji, uczniowie International School of Bydgoszcz pobierają naukę w nowoczesnych i godnych warunkach. To m.in. dzieci oficerów NATO pełniących służbę w Bydgoszczy.

Placówka popularnie nazywana „Szkołą NATO”, powstała dzięki wspólnym działaniom MON, UKW oraz miasta. Kształci między innymi dzieci oficerów NATO, którzy stacjonują w Bydgoszczy. Z jej oferty korzystają też młodzi bydgoszczanie. Pieczę nad szkołą sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Szkoła jest włączona w struktury Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W ISOB uczą się dzieci z 29 krajów. Placówka zmieniała adresy, szukając odpowiedniego miejsca dla stale rosnącej liczy podopiecznych. I dlatego w 2019 roku Rada Miasta Bydgoszczy przekazała na potrzeby Zespołu Szkół Ogólnokształcących Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – International School of Bydgoszcz gmach dawnej Szkoły Podstawowej nr 56 przy ul. Bośniackiej 3. Modernizacja budynku rozpoczęła się 26 czerwca 2022 roku. Po niemal dwóch latach nowa siedziba została oficjalnie otwarta.

Szkoła NATO zaprasza w swoje progi

11 czerwca 2024 roku (wtorek) to data, która otwiera nowy rozdział w historii szkoły NATO. Symboliczną wstęgę przecięli m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury MON, gen. bryg. Jacek Sankowski, dyrektor ISOB Imisława Bugeja oraz rektor UKW prof. Jacek Woźny. Po przecięciu wstęgi był czas na wspólny spacer po zrewitalizowanym budynku przy ul. Bośniackiej 3. Goście mieli okazję zobaczyć, jak wygląda codzienne życie szkoły. Najmłodsze dzieci w wieku przedszkolnym odbywały tradycyjną drzemkę. Starszaków można było podejrzeć w czasie lekcji. Pobierają naukę w nielicznych grupach. Każda z sal jest wyposażona m.in. w interaktywne tablice. International School of Bydgoszcz przywiązuje dużą wagę do nauczania zdrowego stylu życia. Na korytarzach można zauważyć plakaty traktujące o odżywczej diecie czy o fizjologii człowieka. Uczniowie wiedzą również, jak utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne. „Baw się na świeżym powietrzu, spędzaj czas z przyjaciółmi i szczotkuj zęby 2-3 razy dziennie” – to tylko niektóre z porad młodych uczniów.

Wzorem amerykańskich szkół, każdy uczeń ma swoją szafkę. Są one na każdym piętrze. Z okazji oficjalnego otwarcia szkoły uczniowie przygotowali mały poczęstunek. Uczestnicy spaceru mieli okazję posmakować specjałów kuchni gruzińskiej i greckiej. Spotkanie zakończyła krótka uroczystość w nowo wybudowanej sali gimnastycznej.

Wizytówka na arenie międzynarodowej

Oficjalną część spotkania rozpoczął występ uczniów International School od Bydgoszcz. Uczniowie z różnych krajów świata tworzą tu jedną rodzinę i z takim przesłaniem wychodzą do innych. Jako obywatele świata odśpiewali na początek hymn europejski „Odę do radości” w języku angielskim.

– Chciałabym powiedzieć na początek, że mam wiele szczęścia. Spotkałam na swojej drodze bardzo wiele pomocnych i otwartych osób. Wszystko rozpoczęło się od przychylności władz miasta, od pana prezydenta Rafała Bruskiego i pani przewodniczącej Moniki Matowskiej. Rada Miasta wyraziła zgodę na to abyśmy otrzymali ten budynek. Później oczywiście była walka o pieniądze. Udało nam się w końcu przekonać wszystkich że ten projekt jest ważny i otrzymaliśmy wsparcie z MON w wysokości 33,5 mln złotych. I tak po tym całym remoncie jesteśmy tutaj. Możemy cieszyć się pięknymi, nowymi wnętrzami, nową salą gimnastyczną, nowymi meblami, bezprzewodową siecią Wi Fi. Myślę, że jesteśmy wizytówką na arenie międzynarodowej i możecie być z nas dumni. – powiedziała Imisława Bugeja, dyrektorka szkoły.

– Powstanie szkoły było jednym ze zobowiązań rządu polskiego w momencie powstania u nas jednostki JFTC. Niedawno wspólnie świętowaliśmy 20. rocznicę jej powstania. W historii szkoły mamy dwa przełomowe momenty. Pierwszy, kiedy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zdecydował się wziąć ją pod opiekę, oraz drugi – kiedy oddaliśmy budynek przy ul. Bośniackiej w jej użytkowanie. Efekty są wspaniałe. Marzeniem jest, aby każda bydgoska szkoła tak wyglądała. Dążymy do jego realizacji. – zwrócił się do zgromadzonych Rafał Bruski, który przekazał na ręce dyrektor Imisławy Bugiel symboliczny prezent – zdjęcie ławeczki Mariana Rejewskiego wraz z grawerem: „Z życzeniami samych radosnych chwil. Zmieniajcie świat, wpływając na jego losy – wzorem wielkich bydgoszczan i obywateli świata.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter