Lalki z przedstawienia „Książę i żebrak” w reż. Leszka Śmigielskiego z 1970 roku / Mat. prasowe
„Tu były lalki. 80 lat Teatru Baj Pomorski (1945-2025)” – tak się nazywa wystawa, którą będzie można zobaczyć w Bydgoskim Centrum Sztuki. Dlaczego w Bydgoszczy? Bo 80 lat temu pierwsze przedstawienia „Baja Pomorskiego” odbyły się w naszym mieście.
1 kwietnia 1945 roku do Bydgoszczy przybyła Irena Pikiel-Samorewiczowa, reżyserka i plastyczka. W Bydgoszczy pojawiła się z dokumentem z ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki upoważniającym ją do zorganizowania pierwszego na Pomorzu teatru lalek. Nowa instytucja miała być ,,młodszym bratem” znanego warszawskiego Baja, stąd nazwa – Teatr Baj Pomorski. W budynkach Rzeźni Miejskiej przy ul. Jagiellońskiej wystawiono dwie premiery, ale w 1946 roku przeniesiono scenę do Torunia, na ul. Piernikarską 9. Historia zatoczyła koło. W Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego (ul. Jagiellońska 47), który mieści się w dawnym budynku administracyjnym zburzonych zakładów mięsnych – w tym miejscu stoi galeria handlowa Focus – można będzie zobaczyć wystawę poświęconą 80-leciu teatru „Baj Pomorski” pt. „Tu były lalki. 80 lat Teatru Baj Pomorski (1945-2025)”. Jej kuratorem jest Szymon Spichalski, opracowanie graficzne: Asia Bagnucka.

Plakat wystawy w BCS
To będzie barwną podróż po świecie teatru lalek. – Poznajcie fascynujące początki teatru w grodzie nad Brdą, jego dzieje przez następne lata, spotkajcie bajkowych bohaterów i różnorodność lalek oraz kostiumów używanych na co dzień w przedstawieniach – zapraszają organizatorzy.
Wernisaż odbędzie się w piątek (4 kwietnia) o godz. 18. Natomiast 12 kwietnia (godz. 14) BCS zaprasza na oprowadzanie kuratorskie (wstęp w cenie biletu na wystawę: 3 zł ulgowy, 5 zł normalny), a 26 kwietnia na warsztaty dla dzieci. Ekspozycja będzie czynna do 30 kwietnia. Patronat honorowy sprawuje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.