Termomodernizacja budynku VII LO. Umożliwi 80-procentową oszczędność energii

Prace przy termodernizacji budynku VII LO

Trwa termomodernizacja VII Liceum Ogólnokształcącego na Osiedlu Leśnym w Bydgoszczy. Dzięki rozwiązaniom przyjaznym dla klimatu inwestycja ograniczy w znaczy sposób zużycie energii. Na razie wykonano jedną trzecią prac.

– W Bydgoszczy realizujemy bardzo dużo inwestycji, dzięki którym oszczędzamy energię, zarówno pod kątem finansowym, jak i środowiskowym – podkreśla Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. – Z audytu energetycznego wynika, że po zakończeniu inwestycji w VII LO szansa na oszczędność energii wynosi aż 80 procent. W tym roku zakończyliśmy już sześć innych zadań związanych z termomodernizacją – przypomina.

Zakres prac w VII LO obejmuje docieplenie m.in. fundamentów, ścian i dachów oraz wymianę zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę pomieszczeń sanitarnych, wymianę instalacji wewnętrznych, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, wykonanie instalacji klimatyzacji w części pomieszczeń. Ponadto wykonanie instalacji fotowoltanicznej, systemu zarządzania energią, systemu kontroli dostępu, monitoringu zewnętrznego, instalacji alarmowej, przeciwpożarowej, przebudowę instalacji zewnętrznych kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz roboty poinstalacyjne i wykończeniowe pomieszczeń. Cały gmach wyposażony będzie w elektroniczny system sterowania budynkiem.

Wykonawca, firma Ebud-Przemysłówka wykonał już jedną trzecią prac. Tak dobre tempo umożliwiła tymczasowa przeprowadzka licealistów do budynku dawnego gimnazjum przy ul. Kościuszki 37 A.

Całkowity koszt inwestycji to ok. 12 mln złotych, z czego 7 mln zł jest dofinansowaniem z Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez  Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Zakończenie inwestycji planowane jest wiosną.

Do tej pory w Bydgoszczy na kompleksową termomodernizację wydano ponad 205 mln zł. W tym roku prace zakończyły się m.in. w Przedszkolach nr 4, 16, 19, 22 oraz Szkołach Podstawowych nr 22 i 34. Aktualnie prace realizowane są także przy budynkach MDK nr 5 w Fordonie i siedzibie BORPA na Kapuściskach.

Modernizują i edukują

Wraz z termomodernizacją VII LO rozpoczęły się działania edukacyjne i informacyjne. Blisko 90 uczniów VII LO weźmie udział w warsztatach dotyczących odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i właściwości gospodarki niskoemisyjnej. W szkole powstanie również koło zainteresowań nawiązujące tematycznie do ekologii, ochrony środowiska i zjawisk wpływających na możliwość zwiększenie dbałości o środowisko.

Po zakończeniu prac budowlanych mieszkańcy Osiedla Leśnego będą mieli okazję zobaczyć efekty termomodernizacji placówki przy ul. 11 Listopada podczas „drzwi otwartych”. Będzie to również okazja do skorzystania z bezpłatnych porad doradcy energetycznego.

Udostępnij: Facebook Twitter