Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy z nowym prezesem. Zarząd ma kandydata na następcę Jerzego Derendy

Jerzy Derenda, jako prezes, prowadzi TMMB od 1999 roku, na zdjęciu podczas gali z udziałem Ireny Santor / Fot. R. Sawicki / UMB

Jedna z najbardziej szacownych organizacji w naszym mieście – Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, wybierze wkrótce nowego prezesa. Zarząd TMMB przekazał swą rekomendacją wobec kandydata, który zastąpi Jerzego Derendę.

W poniedziałek (27 maja) Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wybierze nowego prezesa. W tym dniu zwołano Nadzwyczajne Walne Zebranie Wyborcze. Od 1999 roku prezesem TMMB jest Jerzy Derenda, który w 2020 roku otrzymał tytuł „Bydgoszczanina roku”, a w 2022 roku obchodził swoje 80. urodziny. Kandydował już nie będzie.

TMMB to jedna z najważniejszych organizacji, które kiedykolwiek działały w Bydgoszczy. Korzeniami sięga 1832 roku i założonego wtedy Towarzystwa Upiększania Miasta. To czyni TMMB jedną z najstarszych organizacji kulturalnych w regionie jak i w Polsce. Na nowym prezesie spoczywać będzie więc ogromna odpowiedzialność, będzie musiał także sprostać oczekiwaniom bydgoszczan. TMMB zawsze wyznaczało kierunki dyskusji o mieście, inicjowało wiele akcji i przedsięwzięć – mieszkańcy oczekują powrotu do takiej aktywności.

Zarząd TMMB zaakceptował już kandydata na nowego prezesa, to wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. W piśmie rozesłanym do członków stowarzyszenia czytamy „zarząd TMMB (…) jednogłośnie zaakceptował jako kandydata na Prezesa TMMB Pana Zbigniewa Ostrowskiego. Pan Zbigniew Ostrowski jest aktualnie wicemarszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, sprawującym nadzór nad Departamentami: Cyfryzacji, Planowania Rozwoju i Innowacji, Realizacji Projektów Unijnych oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od ponad 45 lat zawodowo związany jest z Bydgoszczą, a od trzydziestu lat – jako jej mieszkaniec”.

Zbigniew Ostrowski jest wicemarszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego

W długim biogramie przeczytać można m.in. o karierze dziennikarskiej, dydaktycznej, samorządowej i politycznej marszałka. Jest też sporo ciekawostek z jego życia.

– Stworzył około 200 reportaży i słuchowisk radiowych, jest też autorem lub współtwórcą programów telewizyjnych oraz publicystą prasowym. Jednym z najbardziej znanych był reportaż kreowany z liderem Republiki o gwiazdorze rockowym, mieszkającym na ul. Karola Młota i uprzykrzającym życie swoim sąsiadom. Reportaż doczekał się pracy magisterskiej. Razem z Grzegorzem Ciechowskim napisał też scenariusz do filmu „Wesele Atrakcyjnego Kazimierza”, w którym wystąpił obok Kayah, Obywatela GC i Małgorzaty Potockiej (1993). Pisał również teksty piosenek dla zespołu NOWOMOWA (późniejsza „Kobranocka”) – czytamy w materiałach TMMB.

Nadzwyczajne Walne Zebranie Wyborcze TMMB odbędzie się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter