Trzy tygodnie muzyki za darmo – siedemnaście koncertów. To Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO

Od ub. roku Bydgoszcz jest w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki / Fot. B. Witkowski/UMB

– Jeśli proponujemy darmowe koncerty w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki, to chcemy, żeby każdy znalazł coś, co go interesuje – mówi Anna Tarnowska, szefowa programu „Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO” w Miejskim Centrum Kultury.

We wtorek (24 września) pierwszy z serii koncertów „Próba dźwięku” i początek muzycznej podróży na ul. Gimnazjalnej. O godz. 19 zagra Adam Kośmieja – jeden z ciekawszych pianistów swojego pokolenia, który zapełnia sale koncertowe na całym świecie. Motywem przewodnim jego recitalu będzie noc.

Adam Kośmieja rozpocznie cykl koncertów, na które zaprasza Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO. 1 października świat celebruje Międzynarodowy Dzień Muzyki. W tym roku w Bydgoszczy będziemy obchodzić to święto w wyjątkowych okolicznościach – bo po raz pierwszy jako Miasto Muzyki UNESCO, którym Bydgoszcz stała się pod koniec zeszłego roku. Jesteśmy jednym z 75 miast na świecie, które może pochwalić się takim tytułem i jednocześnie drugim w Polsce.

Roman Laudański: – Czy w Bydgoszczy jest za mało muzyki?

Anna Tarnowska – A czy muzyki może być za dużo? Zawsze można mieć jej więcej, bo to wielka wartość dla ludzi mogących otoczyć się dźwiękami. A jeśli chodzi o nasze siedemnaście koncertów zaplanowanych w ramach „Próby dźwięku”, to po raz pierwszy w historii naszego miasta będziemy obchodzić święto muzyki pod patronatem UNESCO. Po raz pierwszy jesteśmy miastem kreatywnym w dziedzinie muzyki i jako Miejskie Centrum Kultury postanowiliśmy, że nie będziemy tego święta celebrować tylko przez jeden dzień, tylko przez prawie miesiąc. To ukłon stronę środowiska muzycznego Bydgoszczy, ponieważ osiemdziesiąt pięć procent występujących artystów w ramach „Próby dźwięku” to są nasi, bydgoscy artyści. Koncerty odbędą się w miejscach organicznie związanych z muzyką. Repertuar jest dla wszystkich: dla dzieci, dorosłych, fanów jazzu, klasyki i muzyki rockowej.

– Czyli każdy znajdzie coś dla siebie?

– To ukłon w stronę wszystkich mieszkańców. Dlatego zostaną zaprezentowane tak różne gatunki muzyczne. Jeśli proponujemy darmowe koncerty w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki, to chcemy, żeby każdy znalazł coś, co go interesuje. Ci, co lubią jazz wybiorą się do Eljazzu, muzyka klasyczna będzie rozbrzmiewać w Filharmonii Pomorskiej, Akademii Muzycznej i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Każdy znajdzie coś dla siebie.

– Koncerty będą odbywały się tylko w centrum?

– Będą odbywały się w miejscach, w których na co dzień jest muzyka. Znaleźliśmy lokalizacje, które są kluczowe i najważniejsze dla muzyki w naszym mieście. Dlatego koncerty będą w filharmonii, operze, Akademii Muzycznej oraz w Zespole Szkół Muzycznych, ale także w Muzeum Okręgowym, gdzie oprócz koncertu odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej historię bydgoskiej fonografii. W bibliotece także odbywają się rzeczy na pograniczu różnych sztuk, również muzyki. Dlatego tam zaproponowaliśmy słuchowisko muzyczne. Taki był klucz lokalizacji: miejsca, w których muzyka odgrywa główną lub ważną rolę.

– To propozycja na najbliższy miesiąc?

– Rozpoczynamy 24 września, a kończymy 17 października. To tegoroczna propozycja na Święto Muzyki. Jako miasto muzyki UNESCO będziemy realizować inne pomysły, również koncertowe, ale proszę pamiętać, że cały czas pracujemy nad wcześniejszymi projektami. Będziemy także ruszać z kolejnymi.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter