Tu stacja Czyżkówko-Las. Tablica na pamiątkę ukochanej przez bydgoszczan wąskotorówki

Niemal rok temu, na Czyżkówku, stanęła tablica z nazwą przystanku kolei wąskotorowej, która niegdyś zatrzymywała się na terenie dzielnicy. Teraz czas na kolejną.

Marek K. Jeleniewski, pomysłodawca przedsięwzięcia, idzie za ciosem i ustawia kolejną tablicę, by upamiętnić przystanek wąskotorówki – Czyżkówko-Las, przy zbiegu ulic Chmurnej i Koronowskiej. Tablica jest już u drogowców i we wtorek, 13 września, pojawi się na miejscu.

Tablica, która znajdzie się przy ul. Chmurnej i Koronowskiej

– Rok temu ustawiliśmy tablicę przypominającą o przystanku kolei wąskotorowej na Czyżkówku. Na osiedlu, na którym się urodziłem i wychowałem, były jednak dwa takie przystanki. Drugi to Czyżkówko-Las. Postarałem się, by i na jego miejscu stanęła tablica – mówi Marek K. Jeleniewski.

Kto pamięta wąskotorówkę na ul. Grunwaldzkiej?

Wielu starszych bydgoszczan pamięta jeszcze wąskotorówkę jeżdżącą z Koronowa aż na bydgoskie Okole, gdzie kończyła bieg. Teraz trudno wyobrazić sobie, że ulicą Grunwaldzką jeździła ciuchcia.

– W Bydgoszczy kolejka swoje przystanki miała również na Opławcu i w Smukale. Wiem, że społecznicy z Koronowa również chcą postawić podobne tablice. Będzie im łatwiej o tyle, że w Koronowie dworzec się zachował, w Bydgoszczy – nie. Inna z tablic stanie w podbydgoskim Morzewcu, tam też są osoby, którym spodobał się mój pomysł – cieszy się Jeleniewski.

Bydgoskie Koleje Powiatowe oblegane przez pasażerów

Kolejka została uruchomiona jako element transportu towarowego, później postanowiono dołączyć do niej jeden, dwa wagony osobowe. Zyskała wiele rozgałęzień. Była na tyle popularna, że zaczęła jeździć już wyłącznie w składach pasażerskich. Rozkład jazdy Bydgoskich Kolei Powiatowych z 1935 roku wskazuje, że wąskotorówka stację początkową/końcową miała w Wierzchucinie Królewskim i przejeżdżała między innymi przez Murucin, Trzemiętowo, Sicienko, Wojnowo, Mochle, Tryszczyn, Smukałę, Opławiec, Czyżkówko-Las, Czyżkówko. Na stacji Czyżkówko-Las zatrzymywała się również kolejka jeżdżąca na trasie Bydgoszcz-Koronowo (przez Okole, Gościeradz, Wtelno, Smukałę, Opławiec).

Udostępnij: Facebook Twitter