TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Ambasadorką bydgoskiego ZOO niala grzywiasta Nirwana

Już po raz czwarty ogrody zoologiczne w całej Polsce łączą siły. Mają wspólny cel – edukować i informować o swojej ważnej roli. Jest nią ochrona i ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt.

4 TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów odbędzie się w dniach 6-12 marca 2023. Tegorocznym tematem przewodnim, będzie mądra i odpowiedzialna rekreacja. Obok hodowli zagrożonych gatunków i edukacji przyrodniczej, stanowi główny filar działalności każdego zoo. Organizatorzy akcji chcą w przystępny sposób podkreślić, jak ważne jest przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie ogrodu zoologicznego. Nieregulaminowe zachowania mogą sprawić, że zagrożeni będą zarówno goście ogrodów, jak i jego mieszkańcy.

Do akcji „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt”, przystąpiło 13 ogrodów zoologicznych i fokariów z całej Polski. Każdy z nich wyłonił swojego zwierzęcego ambasadora. Wcielą się w rolę strażników ZOO Patrolu. Ich zadaniem będzie m.in. przedstawienie najważniejszych punktów regulaminu zoo, opowiadanie „mrożących krew w żyłach” historii związanych z łamaniem regulaminu, oraz służenie radą, jak miło i bezpiecznie spędzić czas w zoo. Dumną ambasadorką Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy, została niala grzywiasta o imieniu Nirwana. Gdyńskie Akwarium reprezentować będzie rekin marmurkowy Mariusz Marmurkowski.

– Bydgoskie zoo od początku uczestniczy w akcji. W poprzednich latach naszymi ambasadorami byli m.in. lemur i żubry. W tym roku wybraliśmy Nirwanę. To niala grzywiasta, którą cechuje wrażliwość i płochliwość. Takie zwierzę jest szczególnie narażone na stres spowodowany zachowaniami niezgodnymi z regulaminem ogrodu zoologicznego. W czasie Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, zapraszamy do odwiedzin w naszym zoo i wzięcia udziału w grze terenowej. Karta pracy będzie udostępniona w naszych social-mediach. Zabawa będzie skupiona wokół 13 punktów regulaminu ogrodu zoologicznego. Wytrwali gracze odbiorą dyplom zwiedzającego na medal – mówi Magdalena Węglarz z Ogrodu Zoologicznego Bydgoszcz.

Główne wydarzenia tygodnia odbędą się w sobotę, 11 marca. Wtedy wszyscy miłośnicy zwierząt będą wspólnie świętować „Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów”.

Najważniejsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Akcję można śledzić w mediach społecznościowych. Organizatorzy zachęcają, aby w dniach 6-12 marca wrzucić na swój profil na Facebooku lub Instagramie zdjęcie zwierzaka z dowolnego zoo, które jest idealnym strażnikiem ładu i porządku. Zdjęcia należy opatrzyć opisem: #chronimyGINĄCEgatunki i #ZOOchowujsię. Można również śledzić informacje z poszczególnych ogrodów zoologicznych, dołączając do wydarzenia ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt. na Facebooku

Zwierzęcych ambasadorów spotkamy nie tylko w Bydgoszczy, ale również w ZOO i Fokarium Dolina Charlotty, Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, Akwarium Gdyńskim, Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu, a także w „zoologach” w Krakowie, Łodzi, Płocku, Warszawie, Lublinie, Wrocławiu i Zamościu.

Udostępnij: Facebook Twitter