Wymiana kopciuchów czeka nas w przyszłości
Od 1 stycznia 2024 roku ma wejść w życie zakaz spalania paliw stałych w pozaklasowych piecach. Na wymianę kopciuchów jest więc coraz mniej czasu. Bardzo prawdopodobne, że będzie go więcej – decyzję podejmie zarząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Zgodnie z przyjętą przez wojewódzki sejmik uchwałą antysmogową część pieców węglowych, która nie spełnia obecnie żadnych norm (tzw. kopciuchy) powinna zostać wyłączona z użytkowania w przyszłym roku. Już teraz wiadomo, że wielu właścicieli mieszkań nie zdecydowało się na ich wymianę – najczęściej z powodów finansowych. Choć dostępne są różne źródła dotacyjne, z których wspierać można wymianę pieców, niektóre można ze sobą łączyć, to i tak wiele osób na taka inwestycję nie stać. Z drugiej strony wiadomo, że tzw. niska emisja odpowiada za szereg negatywnych zjawisk związanych ze smogiem. Duże miasta chcą z tym walczyć – jednym z elementów tej walki są zakazy używania kopciuchów. Sprawa stanęła na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy.
– Pan marszałek i zarząd województwa pracują nad zmianą uchwały antysmogowej. Na sesji listopadowej, najpóźniej na grudniowej, ta uchwała antysmogowa ma być zmieniona. W jakim zakresie jeszcze nie wiadomo, natomiast będzie przesunięcie tych obowiązków dalej – mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Jeden z radnych województwa złożył już projekt zmian w uchwale antysmogowej, jednak nie był on rozpatrywany na sesji sejmiku.
Zarząd województwa zdecyduje
– Mamy opinie prawne, że w tej formule zmiany w uchwale antysmogowej nie mogą być wprowadzone, to kompetencja zarządu województwa – mówi Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. – Decyzje dotyczące zmiany obostrzeń smogowych podejmie więc zarząd, a nie Sejmik. Samo wykonanie uchwały należy jednak do samorządów lokalnych. Na zarządzie będziemy się tą sprawą zajmować. Dostajemy sygnały od samorządów, że ze względów techniczno-finansowych nie są w stanie zdążyć z wymianą źródeł ciepła. Z drugiej strony największe miasta chcą walczyć ze smogiem i postulują, by terminów nie wydłużać. Będziemy nad tym dyskutować, możliwe jest, choć decyzje nie zapadły, przesunięcie daty wymiany tzw. kopciuchów nawet na rok 2029.
Tymczasem dla mieszkańców dostępnych jest kilka źródeł finansowania wymiany starych, pozaklasowych kotłów węglowych na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Są programy, które pozwalają pokryć do 90 procent kosztów kwalifikowanych takiego przedsięwzięcia.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!