„Grudzień z Rejewskim” to cykl spotkań z okazji 90. rocznicy złamania Enigmy przez polskich kryptologów został zorganizowany w grudniu ub. roku / Fot. R.Sawicki/UMB
W środę (16 sierpnia) Bydgoszcz świętuje 118. urodziny Mariana Rejewskiego. W sobotę specjalne naukowe miasteczko poświęcone dokonaniom genialnego kryptologa można będzie odwiedzić w Młynach Rothera.
Genialny kryptolog, człowiek, który złamał szyfr niemieckiej Enigmy, urodził się 16 sierpnia 1905 roku w naszym mieście. Tu się uczył i pracował. Bydgoszcz pamięta o pogromcy Enigmy. W grudniu ub. roku, gdy minęła 90. rocznica złamania Enigmy w rodzinnym mieście kryptologa odbyło się wiele imprez. Cykl „Grudzień z Rejewskim” został nagrodzony w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku organizowanym przez Muzeum Historii Polski. W środę (16 sierpnia) m.in. na ławeczce Mariana Rejewskiego na skwerze u zbiegu ulic Śniadeckich i Gdańskiej złożono kwiaty. Tak samo było na grobie kryptologa w Warszawie.
Urodziny Rejewskiego w Młynach Rothera
W sobotę, 19 sierpnia, na świętowanie urodzin Mariana Rejewskiego zapraszają Młyny Rothera. Taras na Wyspie Młyńskiej zamieni się w naukowe miasteczko. Można tam będzie m.in. dzięki goglom VR będzie można wcielić się w rolę polskich kryptologów.
– Rocznica urodzin Rejewskiego to okazja do spojrzenia na tę postać na nowo. Bydgoszczanin zmienił losy świata dzięki swojej wiedzy z dziedzin matematyki i kryptologii. Jak współcześnie mogłaby wyglądać jego praca? Piknik da możliwość zobaczenia rozwoju dziedzin, w których specjalizował się kryptolog. Atrakcje przygotowane będą dla każdego, zarówno na dzieci, jak i na dorosłych czekają gry i łamigłówki, pozwalające na rozbudzenie zainteresowania nauką – mówi Anna Stempska, kierowniczka Działu Programowego Młynów.
W sobotę taras Młynów Rothera zamieni się w naukowe miasteczko. Na odwiedzających od godz. 12,30 do 16.30 (wstęp wolny) czekać będzie siedem stanowisk. Warto odwiedzić je wszystkie, biorąc jednocześnie udział w grze terenowej, w której do wygrania będą nagrody powiązane z tematyką wydarzenia. Biuro Nowych Technologii IPN zaprosi do „Gry Szyfrów”, nagrodzonej Wydarzeniem Historycznym Roku 2023, gdzie na interaktywnym stanowisku dzięki goglom VR będzie można wcielić się w rolę polskich kryptologów. Na stoisku poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma będzie można zapoznać się z metodami szyfrowania, a na najmłodszych gości czekać będą gry i kolorowanki. IPN Delegatura w Bydgoszczy zaprezentuje wystawę biograficzną o Marianie Rejewskim i zaprosi na seans filmu „Kryptolog”. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy przedstawi, jak wyglądały szkoły w okresie zaboru pruskiego i dwudziestolecia międzywojennego. Będzie można też spróbować swoich sił w wirtualnych escape roomach Biblioteki.
Na miłośników turystyki czekają spacery tematyczne śladami Mariana Rejewskiego, organizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Entuzjaści najnowszych technologii znajdą coś dla siebie na stoiskach Stowarzyszenia ROBOproject i Freelab. Oba stowarzyszenia zajmują się edukacją i technologią, a na pikniku zaprezentują możliwości druku 3D. Na młyńskim tarasie będzie można spotkać także interaktywnego robota SANBOT – pracownika ROBOproject, który opowie ciekawostki na temat Mariana Rejewskiego. W tym dniu warto odwiedzić też kawiarnię Nowe Miejsce, w której na piętrze będzie przygotowane kameralne kino, w którym IPN zaprosi na seans filmu o Marianie Rejewskim “Kryptolog”.