VII Liceum Ogólnokształcące przechodzi gruntowny remont. Szkoła na Osiedlu Leśnym będzie jak nowa [ZDJĘCIA]

Tak teraz wygląda budynek VII LO, w którym trwają prace. Powstał w latach 1959-1960 / Mat. UMB

Budynek VII LO ma niemal 64 lat. Uczniowie tego ogólniaka na Osiedlu Leśnym wrócą niebawem do całkowicie odnowionej szkoły.

Gruntowna modernizacja, remont, które doprowadzą do tego, że budynek nie tylko będzie wyglądał jak nowy, ale także przy jego eksploatacji wystąpi oszczędność energii sięgające aż 80 procent. Prace budowlane w budynku szkoły przy ul. 11 Listopada rozpoczęły się jesienią ub. roku. Uczniowie VII LO musieli się przenieść do budynku przy ul. Kościuszki. To było konieczne ze względu na zakres robót, jaki przeprowadza firma Ebud.

Jednym z ważnych elementów inwestycji jest doprowadzenie do dużej oszczędności energii. Potrzeba będzie aż 80 procent mniej niż przed ekomodernizacją. W ostatnich 10 latach podobną modernizację przeszło ponad 50 budynków szkolnych, przedszkolnych i domów kultury.

Na czym w szczegółach polegają prace w VII LO? To docieplenie przegród budowlanych, w tym m.in. fundamentów, ścian, dachów; wymiana zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej celem spełnienia standardów cieplnych; przebudowa pomieszczeń sanitarnych, wymiana instalacji wewnętrznych, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji w części pomieszczeń, wykonanie instalacji fotowoltanicznej oraz systemu zarządzania energią, systemu kontroli dostępu, monitoringu zewnętrznego, instalacji alarmowej, przeciwpożarowej, przebudowa instalacji zewnętrznych kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz roboty wykończeniowe pomieszczeń. Cały gmach wyposażony będzie w elektroniczny system sterowania budynkiem.

Całkowity koszt inwestycji to niespełna 12 mln złotych. Aż 7 mln zł to dofinansowanie  z  Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez  Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.

Udostępnij: Facebook Twitter