Tadeusz Rolke w hotelu Pod Orłem / Fot. Tamara Pieńko
23 września rusza Vintage Photo Festival, jedyne tego typu wydarzenie na świecie poświęcone fotografii analogowej. Ósma już edycja potrwa w Bydgoszczy niemal dwa tygodnie.
Fundacja Fotografistka, pomysłodawca i organizator festiwalu, przygotowała w tym roku wystawy, pokazy filmowe, spotkania autorskie, warsztaty, wycieczki, pokazy i panele dyskusyjne. – Bardzo cieszymy się, że będziemy mogli gościć w Młynach Rothera. Wchodzimy dzięki temu na światowy poziom – zauważa Katarzyna Gębarowska, prezeska Fundacji Fotografistka.
Zdjęcia Wandy Rutkiewicz na Vintage Photo Festival
W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z reżyserką Elizą Kubarską i pokaz jej filmu „Być kobietą w Himalajach” – o Wandzie Rutkiewicz i działającej w tym samym czasie Pasang Lhamu Sherpa. W trakcie jego kręcenia reżyserka zbierała również materiały do dokumentu o sławnej himalaistce, którego premiera zapowiedziana jest na 2023 rok. – Fantastycznie, że Eliza Kubarska znalazła dla nas czas na spotkanie autorskie w sobotę, 24 września. Dzień po pobycie w Bydgoszczy wylatuje już do Nepalu, by zbierać kolejne materiały – mówi Katarzyna Gębarowska.
Obóz podczas wyprawy Wandy Rutkiewicz na Mount Everest Fot. Wanda Rutkiewicz
Wandę Rutkiewicz zobaczymy od innej strony w Młynach Rothera. Tam odbędzie się wystawa jej slajdów i negatywów z Himalajów, które wykonywała w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych i na początku lat 90-tych. Będzie można zobaczyć m. in. materiał fotograficzny z jej wyprawy na Mount Everest z 1978 roku.
Spokojnie, ja tu tylko pozuję
Po raz trzeci na festiwal przyjedzie Tadeusz Rolke, prekursor polskiej fotografii reportażowej, który odbierze nagrodę za całokształt twórczości. Z mistrzem fotografii swój projekt realizowała Tamara
Pieńko, jego rezultaty będzie można zobaczyć na wystawie towarzyszącej pt. ”VII Symfonia” w Młynach Rothera. Z jej powstawaniem wiąże się pewna anegdota. – Tadeusz Rolke, będąc w Bydgoszczy, przebywał w hotelu „Pod Orłem”, który urzekł go wnętrzami. To właśnie w tym hotelu Tamara Pieńko realizowała swój projekt. Na jednym ze zdjęć Tadeusz Rolke leży u podnóża wielkich, hotelowych schodów.
Na tę scenę wszedł dyrektor hotelu, który był pewien, że doszło do makabrycznego wypadku, a artysta spadł ze schodów. Tadeusz Rolke podniósł się jednak i powiedział „Spokojnie, ja tu tylko pozuję” – opowiada Katarzyna Gębarowska.
Zapewne wiele osób będzie zainteresowanych wystawą „Nie potrzebujemy innych światów, gdy mamy lustra” Małgorzaty Potockiej, która jeszcze nigdy w Bydgoszczy na spotkaniu autorskim nie była. Będzie to ciekawe tym bardziej, że przybywa do nas nie jako aktorka i reżyserka, ale artystka wizualna. Fotografików z pewnością zainteresują warsztaty Wiktora Franko w Barell Studio, które będą prowadzone we współpracy z Fujifilm. Wiktor Franko to specjalista m. in. od fotografii portretowej. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować na aparatach Instax (przeznaczonych do fotografii natychmiastowej).
Vintahe Photo Festival – już od 23 września
8. Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej potrwa w Bydgoszczy od 23 września do 2 października. Odbywać się będzie m. in. w Młynach Rothera, Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, kinie „Orzeł”, klubie „Mózg”, a także Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, hotelu „Pod Orłem”.
Karnet na wszystkie wydarzenia kosztuje 20 złotych (ulgowy 10 złotych). Oddzielnie biletowany będzie koncert Sana Quartet w bydgoskiej farze, gdzie zaprezentowany zostanie również efekt projektu „Archiwum Pięknej Miłości”, w czasie którego fundacja Fotografistka zbierała stare fotografie ślubne (udało się zgromadzić ich ponad sto).
Program 8. Vintage Photo Festival
Piątek 23.09
18:00 – Gala otwarcia 8. edycji festiwalu, otwarcie wystaw w Młynach Rothera (Wystawa finalistów Vintage Grand Prix, Małgorzata Potocka, Giulia Frigeri, Archiwum Wandy Rutkiewicz, Zofia Kiepuszewska, “Biały Miś”, Adriana Lopez, Tamara Pieńko)
22:30 – wernisaż wystawy Marka Noniewicza (Mózg)
23:00 – Marcin Sudziński “Czarne Światło” set
23:30 – After Party w klubie festiwalowym Mózg
Sobota 24.09
11:00 – Spotkanie z Małgorzatą Potocką oraz kuratorką wystawy Mariką Kuźmicz (Hotel Pod Orłem)
11:00 – 14:00 – Warsztaty “Foto z Misiem” dla dzieci, prowadzi Oficyna Wydawnicza Oryginały (Młyny Rothera)
12:00 – 14:00 – Spotkanie z reżyserką Elizą Kubarską, projekcja filmu pt. “Być kobietą w himalajach” (Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury)
16:00 – 17:00 – otwarcie wystawy Andrzeja Różyckiego (Bydgoskie Centrum Sztuki)
Niedziela 25.09
11:00 – 14:00 – Wycieczka rowerowa “Dzieje Bydgoskiego Przemysłu Fotochemicznego” (Prowadzi Marek Noniewicz, zbiórka przy Muzeum Fotografii)
12:00 – Spotkanie autorskie z Elżbietą Sieradzińską, autorką książki “Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt” (Biblioteka)
12:00 – Warsztaty Gumy Chromianowej z Jarosławem Majewskim
14:30 – 16.30 – Projekcja Filmu “Elliott Erwitt – Silence sounds good” oraz spotkanie z reżyserką Adrianą Lopez SanFeliú (Pałac Młodzieży)
17:00 – 18:00 – Spotkanie z książką “Foto z Misiem “ Oficyna Wydawnicza Oryginały (Biblioteka)
18:00 – 19:00 – Wystawa w muzeum fotografii pt. „Carte de visite – fotografia czy obiekt” (Muzeum Fotografii)
Wtorek 27.09
18:00 – Wernisaż wystawy Joanny Skowrońskiej “Recycled Arts and Thoughts”
Piątek 30.09
15:00 – 19:00 Warsztaty z podstaw fotografii analogowej cz.1 (Muzeum Fotografii)
19:00 – Wernisaż wystawy Archiwum Pięknej Miłości i koncert Sana Quartet
Sobota 01.10
11:00 – 15:00 Warsztaty z podstaw fotografii analogowej cz.2 (Muzeum Fotografii)
11:00 – 15:00 Warsztaty z ambasadorem Fuji (Barrel studio)
18:00 Pokaz Filmowy “Steve McCurry – w pogoni za kolorem” (Kino Orzeł)
Niedziela 02.10
11:00 – 12:00 – Camera Obscura pokaz dla rodzin z dziećmi (Marek Noniewicz – studio Anna Ajtner przy ul. Gdańskiej)
12:00 – 13:00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawach (Młyny Rothera)
16:00 – 17:00 – Panel dyskusyjny “Wzajemne relacje kultury i gospodarki na przykładzie sektora turystycznego” (Młyny Rothera)