We wtorek dowiemy się co dalej z wydziałem medycznym Politechniki Bydgoskiej

Spotkanie z ministrem Dariuszem Wieczorkiem / Fot. B. Witkowski / UMB

We wtorek ministrowie nauki i zdrowia spotkają się z Państwową Komisją Akredytacyjną. Zapadną decyzje w sprawie nowych wydziałów medycznych, także na Politechnice Bydgoskiej.

Przypomnijmy, Państwowa Komisja Akredytacyjna na początku miesiąca sprawdzała, czy Politechnika Bydgoska wypełniła ich wcześniejsze zalecenia dotyczące wydziału lekarskiego. Władze uczelni zapewniają, że tak się stało. W poniedziałek Dariusz Wieczorek, minister nauki spotka się ze społecznością akademicką województwa kujawsko-pomorskiego. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli 23 uczelni publicznych i niepublicznych z naszego województwa. Przypomniał m.in., że wydatki na naukę wzrosły w tym roku o 22 procent.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego rozmawiał z przedstawicielami władz uczelni, studentami oraz władzami samorządowymi na temat nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

– Nie na każdej uczelni będzie wydział lekarski – zapowiedział minister Dariusz Wieczorek. – Jutro spotykamy się z Państwową Komisją Akredytacyjną, która przedstawi swoje rekomendacje w sprawie nowych wydziałów. Rektor Politechniki Bydgoskiej zapewniał mnie, że wypełnili wszystkie zalecenia PKA. Mówiłem, że jeśli spełnili – będzie dobrze, a jeśli PKA wyda negatywną opinię, to ja nie dam pozytywnej zgody. Jeśli jedenaście uczelni z nowym kierunkiem lekarskim nie spełniło zaleceń, to ich limit przyjęć będzie wynosił zero.

Jak zapowiedział minister nauki, PKA skontroluje również jedną z toruńskich uczelni, która otworzyła medycynę w ubiegły roku. – Najważniejsza jest jakość kształcenia – podkreślał Dariusz Wieczorek. Dodał, że nie będzie dopłat do uczelni prywatnych. – Ci, którzy je otwierali, podjęli decyzję na własne życzenie.

Uczelnie powinny jeszcze bardziej starać się o pieniądze z funduszy unijnych. M.in. w tym celu rząd planuje wzmocnienie przedstawicielstwa nauki w Brukseli.

Minister poinformował również o remontowaniu i budowaniu nowych akademików, by wyrównywać szanse studentów na kształcenie. – Szczególnie w dużych miastach nie wszystkich stać na wynajem lokali na wolnym rynku. Musimy wyrównywać szanse. – Mamy świetnie wyposażone uczelnie i bardzo dobre kadry, trzeba współpracować, żeby dobrze to wszystko wykorzystać – mówił. – Nie każda uczelnia w Polsce będzie uczelnią badawczą. Pozostałe mają stawiać na zrównoważony rozwój i kształcić pracowników.

Być może w lipcu projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym trafi do konsultacji społecznych. Zmiany mają następować ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Minister Nowak ma nadzieję, że nowelizacja zostanie uchwalona jeszcze w tym roku.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter