Dzień Ziemi w Bydgoszczy to okazja do dobrego uczynku / Fot. B. Witkowski/UMB
Będzie się działo w naszym mieście w ten ostatni, kwietniowy weekend. Warto na pewno coś wybrać z naszych propozycji.
Wielkie sprzątanie nad kanałem
W piątek (25 kwietnia) przy IV śluzie (ul. Wrocławska) nad Kanałem Bydgoskim spotkają się uczniowie i mieszkańcy z Jarów, Okola, Miedzynia czy Wilczaka, którzy posprzątają swoje rejony. Szczególne zaangażowanie zadeklarowały lokalne szkoły oraz liczne instytucje i firmy. Ale do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Sprzątanie rozpocznie się o godz. 10.00. Organizatorzy zapewniają uczestnikom worki, rękawice, słodki poczęstunek oraz drobne ekogadżety. Pobliskie rady osiedla zorganizują akcję razem z Czystą Bydgoszczą. Następnego dnia w Politechnice Bydgoskiej przy al. Kaliskiego odbędzie się Piknik Ekologiczny dla dzieci i całych rodzin. W godzinach od 10:00 do 14:00 uczestnicy będą mieli okazję świętować w atmosferze wspólnej zabawy, nauki i troski o środowisko. Wstęp na piknik jest wolny.
Antyk-wariat, nowy spacer po mieście
Przez dwa dni (25 i 26 kwietnia) będzie można popatrzeć na Bydgoszcz i jej przeszłość przez pryzmat naszych antykwariatów. – Są wyjątkowe w skali kraju, także dlatego, że wojna nie zniszczyła u nas wielu kamienic. Warto odkrywać te bydgoskie skarby – mówi Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. Bydgoski Antyk–Wariat to dwudniowe wydarzenie promujące szlak lokalnych sklepów z antykami połączone z pchlim targiem dla mieszkańców. Będą spacery historyczne, mini–wystawy oraz przedstawiane niesamowite bydgoskie historie.
Oto program:
25 kwietnia (piątek) – spacer historyczny z przewodnikiem – godz. 17
26 kwietnia (sobota) – spacer historyczny z przewodnikiem – od godz. 11 do godz. 13 (m.in. wejście do dawnej hurtowni „Hadroga” na ul. Matejki i przejazd windą towarową w dawnej manufakturze mebli na ul. Pomorskiej 15)
„Pchli Targ” na Barce Lemara – od godz. 12 do 16 (m.in. mini wystawa produktów Eltry i bydgoskich proporczyków z możliwością wymiany, każdy wystawca będzie mógł bezpłatnie wystawić swoje własne starocie)
Rodzinna Masa Krytyczna
W piątek (start o godz. 18) ze Starego Rynku wyruszy Rodzinna Masa Krytyczna 2025. – Wraz z nadejściem wiosny co raz więcej osób wyjeżdża na bydgoskie ulice na rowerach. Rower to jeden z najlepszych wyborów na aktywne spędzanie wolnego czasu z najbliższymi. W związku z tym w ostatni piątek miesiąca zapraszamy całe rodziny – rodziców z dziećmi, babcie i dziadków, ciocie i wujków na wspólny przejazd ulicami Bydgoszczy, który zakończymy w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Na mecie odbędzie się ognisko (prowiant we własnym zakresie), przy którym poznamy historię Kanału i miło spędzimy czas – zachęcają organizatorzy. Meta: Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Staroszkolna 10. Dystans: 10 km
Komediowe „Barabuum” w Adrii
W piątek o godz. 17.15 i 19.45 w Adrii przy ul. Toruńskiej spektakl „Barabuum”. – To teatralna bomba emocji, która eksploduje w nowoczesnym mieszkaniu Anny i Juliusza oraz ich zuchwałych sąsiadów – Laury i Seby. Wieczór pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji zaczyna się niewinnie, ale szybko przeradza się w gorące i prowokacyjne wydarzenie. Z pozornie harmonijnych relacji wyłania się burzliwa mieszanka intryg, zmysłowych podtekstów i nieprzewidzianych konfrontacji – piszą twórcy.
Let’s play – w Filharmonii Pomorskiej
W piątek (godz. 19) Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dobosiewicza wykona utwory znane z gier komputerowych, także tych opartych na filmach takich jak: Warcraft, Avengers, Lord Of The Rings, Thor, Harry Potter, Growtopia, Batman Begins, Empire Strikes Back, Transformers, Star Wars, Jurassic Park.
Fight Club – w Teatrze Polskim

– Peryferie miasta. Pralnia z wdzięcznie brzmiącą nazwą „Jutrzenka” jest miejscem spotkań kilku mężczyzn, którzy nie załapali się na zmianę i pozostali na marginesie. Pełni gniewu postanawiają zbudować nowy porządek. Będzie oparty na ich zasadach – to punkt wyjścia spektaklu Teatru Polskiego – „Fight Club, czyli męskie kręgi”. Pokazy w piątek i sobotę (godz. 19) oraz w niedzielę (godz. 18) na małej scenie TPB (wejście ul. od 20 Stycznia). Twórcy tego przedstawienia: reżyser Marcel Osowicki i dramaturg Jakub Zalasa zamierzają odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania: W jakiej kondycji znajdują się współcześni mężczyźni? Gdzie leży granica cierpienia, za którą rodzi się przemoc? Czy wyrażenie gniewu prowadzi do oczyszczenia?
Wiosenny Festiwal Roślin w hali Immobile Łuczniczka
Festiwal Roślin to największa impreza tego typu w Polsce, powraca do Bydgoszczy. – Niezależnie od tego, czy jesteś zielonym entuzjastą, czy dopiero chcesz odkryć magię roślin, czekają na Ciebie – piszą organizatorzy. Impreza w hali Immobile Łuczniczka w sobotę (26 kwietnia) godz. 8-20 i niedzielę (27 kwietnia) – 10-18.
Festiwal egzotycznych smaków na Wyspie Młyńskiej
– Nie musisz podróżować, by próbować kuchni świata! Festiwal Smaków Food Trucków przywiezie je prosto do Ciebie. Smaki Azji, Gruzji, Meksyku, Hiszpanii i wiele innych pyszności czekać będzie na Ciebie w jednym miejscu – zachwalają organizatorzy Festiwalu Smaków, który odbędzie się w sobotę i niedzielę (godz. 12-20) na Wyspie Młyńskiej.
Dzień Niebieskiej Beczki – na szlaku TeH2O

Bydgoski Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O oraz Miejskie Centrum Kultury zapraszają w sobotę (26 kwietnia) na pierwszy w tym roku „plener” promujący zabytki industrialnego dziedzictwa Bydgoszczy. – Chcemy po raz pierwszy zaprezentować państwu oficjalnie Niebieskie Beczki – jeden z wizualnych znaków Szlaku TeH2O, czyli najnowszy element jego rozpoznawalności. Jedna z beczek zamieniona została w mobilny fotoplastykon – Bydgoski FotoPlachander! Dzień Niebieskiej Beczki będzie również okazją, aby zauważyć wielki powrót do lokalnego krajobrazu kulturowego Rybiego Rynku. O pełnych godzinach (12:00, 13:00, 14:00) zapraszamy na grupowe, bezpłatne zwiedzanie wybranych obiektów Szlaku TeH2O dla uczestników wspólnego wykonania bydgoskiej ballady podwórzowej, nawiązującej do rocznicy pożaru bydgoskich spichlerzy. Ilość miejsc ograniczona! (Trasa obejmuje następujące miejsca: godz. 12:00 – Dom Liter – Kolekcja Maszyn do pisania, godz. 13:00 – Muzeum Okręgowe nad Brdą – Spichrze nad Brdą, godz. 14:00 – Barka Lemara – Muzeum Legend Szyperskich).
Na pokładzie Barki Lemara pojawi się pchli targ oraz kolejna już edycja „Teho-Retro-Szafy” – handlowego spotkania miłośników odzieży vintage, workers, jeans, kostiumów historycznych, steampunk i innych. Zapraszamy wystawców do rezerwacji bezpłatnych stoisk pod numerem 503-584-840. – Na koniec pierwszego dnia imprezy zaplanowaliśmy potańcówkę kostiumową przy szafie grającej, będącej od dawna atrakcją Lemary – piszą organizatorzy. Natomiast 27 kwietnia w samo południe na Rybim Rynku rozpocznie się Teatralny Aneks Dnia Niebieskiej Beczki – będzie to połączenie sesji foto z małą formą teatralną. W roli bydgoskiej śledziarki wystąpi Katarzyna Chmara.
Koncert z tysiącem świec
W sobotę (godz. 15) w Adrii przy ul. Toruńskiej „1000 Lights Concert”.W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze dzieła historii muzyki: od wzruszających tematów filmowych, przez motywy operowe i klasyczne aż po wybór światowych przebojów miłosnych.
Inauguracja Bydgoskiego Festiwalu Operowego, czyli „Carmen”
Początek XXXI Bydgoskiego Festiwalu Operowego pod znakiem tańca. Opera Nova przedstawia po raz pierwszy w Polsce baletową wersję „Carmen” w interpretacji jednego najbardziej znanych na świecie choreografów, Johana Ingera. Balet na inauguracje BFO zdarzył się wcześniej tylko dwa razy. Tym razem nie mogło być inaczej, skoro Małgorzacie Chojnackiej, kierowniczce zespołu baletowego Opery Nova udało się namówić do współpracy szwedzkiego choreografa Johana Ingera, który po raz pierwszy pracuje w Polsce. Spektakle w Operze Nova w sobotę i niedzielę (godz. 19).
Enea Abramczyk Astoria gra o finał I ligi

W sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 17) koszykarze Enei Abramczyk Astorii rozpoczynają walkę o finał I ligi. Rywalem jest Sokół Łańcut. Awansuje zespół, który w serii play off wygra trzy mecze.
Bydgoski Bieg Urodzinowy
W niedzielę (27 kwietnia) w parku nad Starym Kanałem Bydgoskim przy stadionie Gwiazdy Bydgoski Bieg Urodzinowy. To doskonały sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną w atmosferze sportowej frajdy. Dystans 5 km dla wszystkich. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, a pierwszych 1200 osób super pamiątkową koszulkę. Start o godz. 11.
Gwiazdy jazzu w Filharmonii Pomorskiej
W niedzielę (godz. 17) koncert jazzowy w Filharmonii Pomorskiej. Na estradzie pojawią się m.in. Joanna Żółkoś-Zagdańska, Krzysztof Iwaneczko i Sabina Myrczek-Kozińska oraz studenci Katedr Wokalistyki Jazzowej i Instrumentalistyki Jazzowej, zespół Adama Lemańczyka, zespół wokalny pod dyrekcją Emilii Hamerlik, Felix Jazz Orchestra pod dyrekcją Michała Szlempo.
Orkiestra Księżniczek gra w Adrii

Największe Przeboje Orkiestry Księżniczek, koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry świata w niedzielę (27 kwietnia, godz. 20) w Adrii. – Gwiazdorska obsada, soliści, balet, zjawiskowe głosy, oszałamiające show świetlne i przede wszystkim pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek – piszą organizatorzy.