Weekend w Bydgoszczy 5-7 lipca. Urodziny Fordonu, święto osiedla Bartodzieje i wystawa malarstwa

Po chwilowym ochłodzeniu do Bydgoszczy powróci letnia aura. Pierwszy lipcowy weekend ma być ciepły i słoneczny. Pogoda będzie sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu. A okazji do nich będzie wiele.

W ten weekend na powietrzu będziemy wspólnie bawić się w Starym Fordonie, nad Balatonem i na Okolu. Okazją do tego będą chociażby 600. urodziny Fordonu (świętowane hucznie na wiślanym bulwarze), święto osiedla Bartodzieje czy też pokazy kin plenerowych.

Urodziny nad Wisłą

Nad Wisłą w Fordonie
Nad Wisłą w Fordonie / Fot. B.Witkowski / UMB

Sobota (6 lipca) upłynie pod znakiem świętowania 600. urodzin Fordonu. Główne uroczystości odbędą się na zrewitalizowanych bulwarach nad Wisłą. Bedzie regionalnie, kulinarnie i muzycznie. W godzinach 11.00-18.00 odbędzie się Jarmark i Targi Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego. O 16.00 rozpoczną się główne urodzinowe obchody. Uroczyste otwarcie imprezy zostanie połączone z promocją albumu z okazji 600-lecia Fordonu. Przez całe popołudnie, w godzinach 13.00-18.00, uczestnicy zabawy będą mogli korzystać z bezpłatnych rejsów łodzią po Wiśle. Potem scenę opanują zaproszone zespoły. Gwiazdą wieczoru będzie Golden Life.

Bartodzieje świętują

W sobotę świętować będą nie tylko fordoniacy, lecz również mieszkańcy osiedla Bartodzieje. W godzinach 16.00 – 21.00 będzie miało miejsce ,,Święto osiedla Bartodzieje 2024″ realizowane w ramach projektu „Bydgoszcz Dzieje się” współfinansowanego przez miasto Bydgoszcz. Wydarzenie poprzedzi wycieczka po osiedlu Bartodzieje, która rozpocznie się o godz. 14:00 przed SP nr 32 (ul. Bałtycka 59). Wydarzenie zakończy koncert zespołu „Czorty” o godzinie 20.00.

Kino pod gwiazdami

Kino plenerowe w Starym Fordonie / Fot. Bydgoski Budżet Obywatelski

Prognozy pogody przewidują, że nadchodzący weekend będzie ciepły i słoneczny. Pogoda aura utrzyma się też wieczorem. Wtedy warto zejść z kanapy i obejrzeć ulubiony film w jednym z plenerowych kin. Leżaki i koce czekać będą na widzów w piątek, sobotę i niedzielę w ramach cyklu „Wakacyjne Kino Plenerowe 2024”, które realizowane jest w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. 5 lipca nad Balatonem pokazów komedii „Imprezowi Rodzice”. Dzień później kino zawita na Okole (polanka przy V Śluzie). O 21: 30 rozpocznie się film „Jak Rozmawiać z Psem”. W niedzielę plenerowe kino zaprasza do Starego Fordonu. Na Bulwarach nad Wisłą zostanie wyświetlony film „Miłość, Ślub i Inne Nieszczęścia”. Pełen repertuar kin plenerowych znajdziecie na stronie Bydgoszcz Informuje

Malarstwo w BWA

6 lipca o godzinie 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy pokonkursowej VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W Galerii Miejskiej BWA zaprezentowane zostaną dzieła 74 finalistów konkursu. W dniu wernisażu poznamy laureatów trzech głównych nagród oraz wyróżnień. Prace będą eksponowane na dwóch piętrach Galerii BWA do 1 września 2024 roku. Kuratorem wystawy jest Jolanta Chmara.

Młyny na lato

Klubopiekarnia Woda
Klubopiekarnia Woda / Fot. B.Witkowski / UMB

Na wakacje Młyny Rothera zaplanowały wiele ciekawych aktywności dla małych i dużych bydgoszczan. Latem odbędzie się wiele spotkań, pokazów filmowych, wystaw, spacerów fotograficznych. W piątek 6 lipca, dzieci i młodzież będą mieli okazję do poznania tajników pracy reportera. Warsztaty poprowadzą doświadczone dziennikarki radiowe Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska. Więcej informacji na stronie Młynów. Dzień później dorośli wcielą się w rolę rzemieślnika podczas Warsztatów Szkutniczych z Rafałem Kmieciem. To spotkanie dla wszystkich, a wstęp na nie jest wolny.

Czytelnicze spotkanie o „Kierowcy 71”

Plakat promujący czytelnicze spotkanie

Czytelnicy w Bydgoszczy (i nie tylko) pozytywnie przyjęli książkę „Kierowca 71” autorstwa Radosława Nowaka. To pozycja pełna humorystycznych anegdot z życia pasażerów i kierowców lokalnej (bydgoskiej) komunikacji miejskiej oraz bydgoskiego śródmieścia. Podaje jak na tacy prosty przepis na zmianę jakości życia wewnętrznego. Czy rzeczywiście życie jest cudowniejsze niż nam się wydaje? Na te pytania odpowie autor, w czasie spotkania czytelniczego z cyklu Bookspresso. Początek 5 lipca o godzinie 18.00 w kawiarni „Zakładka”. Prowadzenie Anna Spychaj.

4. urodziny Fabryki Lloyda

W sobotę swoje urodziny będzie świętować również Fabryka Lloyda. Tego dnia zabawa taneczna odbędzie się przy dźwiękach saksofonu na żywo. „Te urodziny bez wątpienia będą inne niż poprzednie, dlatego mają dla nas szczególne znaczenie. Chcielibyśmy w tym dniu świętować naszą działalność, to, że się nie poddaliśmy i, że dalej wspólnie z Wami tworzymy niepowtarzalne wydarzenia” – zapraszają organizatorzy.

Rzeka Muzyki zanurzy nas w dźwiękach

Powraca cykl letnich koncertów w sercu Bydgoszczy. Rzeka Muzyki zanurzy w dźwiękach Wyspę Młyńską. Pierwszy koncert już 7 lipca (niedziela). Na scenie zaprezentuje się Felix Jazz Orchestra. To Big-Band Akademii Muzycznej w Bydgoszczy założony przez prof. Andrzeja Zubka w 2010 roku. Tworzą go studenci i absolwenci kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

Zapisz się do naszego newslettera!Udostępnij: Facebook Twitter