Weekend w Bydgoszczy. Będzie coś dla ciała i dla duszy. Nudzić się w wakacje nie można

W czasie Enea Bydgoszcz Triathlon odbywają się także zawody dla dzieci / Źródło: wwwmaratonmania.pl

Wielka impreza triathlonowa, Enea Bydgoszcz Triathlon, zdominuje weekend w mieście. Będzie co oglądać, jeśli się oczywiście samemu nie startuje. A na koniec weekendu – kolejny koncert z cyklu Rzeka Muzyki. Zapraszamy do zapoznania się z weekendowymi imprezami.

Enea Bydgoszcz Triathlon

W sobotę i niedzielę (8 i 9 lipca) największe święta triathlonu – Enea Bydgoszcz Triathlon 2023. Trasy już przygotowane. W piątek (7 lipca) czynne już będzie od godz. 17. Biuro Zawodów w Hali Immobile Łuczniczka (wszystkie dystanse). Wszystkie informacje o zawodach także dla kibiców – TUTAJ. Najstarszym uczestnikiem będzie 82-letni Waldemar Sawicki.

Dla rodzin uczestników i osób towarzyszących miasto przygotowało wiele atrakcji. To m.in wycieczka po Starym Mieście i Śródmieściu oraz rejs statkiem po Brdzie – spacer w piątek o 18 na Starym Rynku. O 18.15 rejs statkiem po Brdzie (30 minut) i spacer z przewodnikiem obejmujący najważniejsze miejsca w Bydgoszczy na Starym Mieście Miasto jak: Most Staromiejski, makietę Miasta, Stary Rynek, Wyspę Młyńską.
W sobotę o 14 – Legendy i mydlane historie – trasa dla rodzin z dziećmi ze Starego Rynku. Podczas godzinnego spaceru opowieść o Mistrzu Twardowskim, Skarbie z Katedry i księżniczce z wieży. Następnie odwiedziny Muzeum Mydła, gdzie odbędą się warsztaty mydlane i zabawne zwiedzanie ekspozycji.

www.maratomania.pl

Wakacje w kinie Jeremi

Kino Jeremi w Fordonie przy ul. gen. Fieldorfa-Nila organizuje w wakacje projekcje dla dzieci i młodzieży. Początek o godz. 10.30. W piątek (7 lipca) film pt. Super Futrzak ratuje świat,

Pozostałe projekcje:

10.07, 17.07 URATUJ DRZEWO Reżyseria: Haizea Pastor Produkcja: Hiszpania Wersja: dubbing Wiek: 6+ Czas trwania: 74 min
11.07, 18.07 CO W TRAWIE GRA Reżyseria: L. Rukavina Produkcja: Chorwacja Wersja: Dubbing Wiek: 4+ Czas trwania: 85 min
12.07, 19.07 COMMEDY QEEN Reżyseria: Sanna Lenken Produkcja: Szwecja Wersja: napisy/dubbing Wiek: 10+ Czas trwania: 93 min
13.07, 20.07 MŁODY WINNETU Reżyseria: Mike Marzuk Produkcja: Niemcy Wersja: Dubbing Wiek: 6+ Czas trwania: 103 min
14.07, 21.07 SUPER FUTRZAK RATUJE ŚWIAT, Reżyseria: Joona Tena Produkcja: Finlandia
Wersja: dubbing Wiek: 6+ Czas trwania: 90 min

Kino nad Balatonem

Pierwszy pokaz tegorocznej edycji rozpocznie się po 21.30 już w najbliższy piątek (7 lipca). Fani kinematografii zobaczą na nim film reż. Darrena Aronofsky’iego “Wieloryb”. Organizator podobnie jak w zeszłym roku zapewni komfortowe warunki odbioru filmu. Duży dmuchany ekran, mocny projektor, profesjonalne nagłośnienie i sto leżaków plażowych. To wszystko czekać będzie co piątek na plaży nad Balatonem na Bartodziejach pomiędzy 7 lipca a 25 sierpnia.

Wędkarskie zawody nad kanałem

7-9 lipca 2023 roku odbędą się XLII Akademickie Mistrzostwa Szkół Wyższych w wędkarstwie spławikowym, których organizatorem jest Politechnika Bydgoska. W zawodach wezmą udział reprezentanci indywidualni i drużynowi polskich uczelni – Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Akademii Pomorskiej w Słupsku, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, a także Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W barwach Politechniki Bydgoskiej za wędki chwycą aż dwie drużyny. Łowisko tegorocznych zawodów to odcinek Kanału Bydgoskiego przy ulicy Spacerowej. Zawody rozegrane zostaną w dwóch turach w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej

Per canto e pianoforte

W piątek o godz. 18 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury na pl. Kościeleckich pierwszy z cyklu koncertów powstałych we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W ramach cyklu wystąpią studentki i studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego. W ich wykonaniu usłyszmy zarówno arie z oper i operetek, jak i inne utwory z klasycznego repertuaru wokalnego z krajów europejskich, takich jak Polska, Francja, Niemcy oraz Włochy. Pierwszy koncert poświęcony będzie muzyce włoskich kompozytorów. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w siedzibie KPCK oraz na biletyna.pl.

Weekend w Młynach Rothera

Młyny Rothera nocą
Młyny Rothera nocą / Fot. B.Witkowski / UMB

Na drugi wakacyjny weekend zapraszają także Młyny Rothera. Oto szczegóły:

Kosmiczne podróże – pokazy w mobilnym planetarium (7-8 lipca)

Przed nami prawdziwe kosmiczne podróże! Jak powstają nowe gwiazdy? Gdzie jest czarna dziura? Jak wygląda nasza Galaktyka i jakie miejsce w niej zajmujemy? Zapraszamy na seans „Podróż do środka Galaktyki”, podczas którego porównamy naszą Ziemię do innych planet Układu Słonecznego i kilku większych gwiazd oraz odkryjemy kosmiczne ciekawostki. Seans dostosowany jest dla widzów w każdym wieku. Harmonogram pokazów jest dostępny na stronie Młynów. Wstęp wolny, udział bezpłatny.

Więcej informacji:
piątek: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/kosmiczne-podroze/
sobota: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/kosmiczne-podroze-2/

Białorusko-ukraiński performance poetycki w Nowym Miejscu (9 lipca)

Dzięki poezji poznajemy język, kulturę i tradycje innych narodów. W niedzielę, 9 lipca, zapraszamy na wieczorny performance poetycki w Nowym Miejscu w Młynach Rothera. Jaka opowieść o języku, kulturze i osobistych przeżyciach wybrzmiewa z wierszy Janki Kupały, Juli Taubina, Michasia Czarota, Ałesia Dudara, Mojszego Kulbaka czy Wasyla Stusa? Czy to, co intymne, zanurzone w poezji i metaforze, może stać się formą oporu i aktem niezgody? Dziś poezja upomina się o naszą pamięć, o gniew i solidarność, bowiem w czasach wojny treść krytyczna i życie społeczne poezji są nierozłączne. Podczas spotkania usłyszycie białoruską poezję w wykonaniu Tarasa Gembika. Prowadzenie: Maria M. Maria M. – pochodzi z Białorusi, jest warszawską aktywistką, miłośniczką i kuratorką sztuki i organizatorką białoruskojęzycznych wydarzeń kulturalnych. Aktywnie działa w ukraińskiej społeczności solidarnościowej SDK „Słonecznik”, która pomaga różnym grupom migrantów znaleźć dom i bezpieczną przestrzeń w Warszawie. Taras Gembik – performer, pracownik kultury. Urodzony w Kamieniu Koszyrskim w Ukrainie. W Polsce mieszka od 2013 r. Współtwórca kolektywu Blyzkist, czyli bliskość, skupiającego się na tworzeniu wspólnoty różnorodnych osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, a także Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik” przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Razem z fundacją Dajherbatę prowadzi Antykryzysowy Klub Filmowy dla osób w kryzysie bezdomności. Pracuje z językiem i poezją, gdzie próbuje odnaleźć słowa do ekspresji tego, co niewyrażalne – okrucieństwa wojny, doświadczenia uchodźctwa i wykorzenienia. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim, białoruskim i ukraińskim. Wstęp wolny, udział bezpłatny.

Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/bialorusko-ukrainski-performance-poetycki-w-nowym-miejscu/

Organowy koncert w katedrze

W sobotę (8 lipca) o godz. 19 rozpoczyna się tegoroczna edycja koncertów w bydgoskiej katedrze. Letnie Koncerty Organowe zadebiutowały w 2020 roku z inicjatywy organisty katedry, Krzysztofa Fryski. W tę sobotę zagra Jakub Pankowiak z Poznania, a 22 lipca zaprezentują się Aleksandra Gawrońska-Kozieł i Mariusz Kozieł z Katowic. Na sierpień zaplanowano koncerty Kamila Frąsia i Krzysztofa Fryski.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny

Joga w parku

Trzecie spotkanie z cyklu „Joga na trawie” w parku Kochanowskiego (początek w sobotę o godz. 10).
To już piąta edycja cyklu zajęć organizowanego przez Dorotę Priebe-Kubiak, nauczycielkę jogi. Zajęcia poprowadzi Beata Tietze.

Zabytkowym mercedesem do Starego Fordonu

W sobotę i niedzielę będzie można dojechać do Starego Fordonu zabytkowym autobusem i wziąć udział w wycieczce. To projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, dzięki wyborowi mieszkańców w głosowaniu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zapewniony jest dojazd zabytkowym mercedesem i poznawanie sekretów Starego Fordonu, o których opowie Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Pierwsza wycieczka (liczba miejsc jest ograniczona) w sobotę (8 lipca). Wyjazd z Górzyskowa – z przystanku Skorupki (pętla)  na Górzyskowie o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30.

Druga wycieczka odbędzie się w niedzielę (także obowiązują zapisy) – wyjazd ze Szwederowa, z ul. Konopnickiej 28 przy postoju taksówek na Szwederowie o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30.

Więcej informacji i formularze zgłoszeniowe – TUTAJ.

Odkrywanie Starego Miasta i Śródmieścia

Park Jana Kochanowskiego
Park Jana Kochanowskiego / Fot. B.Witkowski / UMB

W sobotę i niedzielę tradycyjne spacery z przewodnikiem po Starym Mieście i bydgoskim Śródmieściu. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Na trasę pt. Poznaj Stare Miasto można wyruszyć w sobotę (czas trwania: 1,5 godz.). To spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską.
Trasa pn. Dookoła Śródmieścia  – w niedzielę. Wyprawa w okolice fontanny Potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki.
Obie wyprawy rozpoczynają się o 12.30 przy Bydgoskim Centrum Informacji, ul. Niedźwiedzia 1. Koszt: 15 zł za osobę (dzieci do lat 10 bezpłatnie). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszy zakup biletu w Informacji Turystycznej lub online.

Hołd dla Pink Floyd w Teatrze Kameralnym

W sobotę (8 lipca) o godzinie 19 w bydgoskim Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej odbędzie się prawdziwa uczta dla fanów muzyki Pink Floyd. The Echoes Project – bydgoski Pink Floyd Tribute Band wystąpi na koncercie z nowym materiałem prezentującym albumy Pink Floyd.

Zostań turystą w swoim mieście

 „Bocianowo – śladem zapomnianych witryn” – to wycieczka z cyklu „Zostań turystą w swoim mieście” zorganizowanym dzięki wsparciu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Udział w nich jest całkowicie darmowy. Kolejną poprowadzi Kajetan Dunst. Zbiórka w niedzielę (9 lipca) przed Teatrem Polskim- wejście główne o godz. 10.

W ramach tego samego cyklu, także w niedzielę o godz. 10 spływ Smukała – Zimne Wody. Początek w Smukale – w miejscu dawnej fabryki karbidu rozpoczniemy swoją wędrówkę prowadzoną przez nurt Brdy. Zbiórka: Przystanek linii 58 / Biwakowa – Opławiec. Przewodnik: Tomasz Izajasz. Na spływy obowiązują zapisy: www.kanalbydgoski.pl

Rzeka Muzyki – Obywatel Jazz ku pamięci Grzegorza Ciechowskiego

W niedzielę o godz. 19 na Wyspie Młyńskiej drugi (na zdjęciu Trebunie-Tutki podczas pierwszego koncertu z minionej niedzieli) z bezpłatnych koncertów z cyklu „Rzeka Muzyki”. Tym razem koncert pn. Obywatel Jazz. Wystąpi wyjątkowy i oryginalny w skali kraju duet Bolewski & Tubis z doskonale przyjętym w kraju projektem poświęconym twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Muzyka duetu określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie. Przed sceną na Wyspie będzie ustawionych 100 krzesełek. Można także zasiąść na trawie.

Udostępnij: Facebook Twitter