Weekend w Bydgoszczy. Noc Muzeów, festiwal piwa, musical z Hollywood i powrót „Matyldy”

Majowy weekend w Bydgoszczy zapowiada się niezwykle ciekawie. Będzie mnóstwo imprez. Tłumy bydgoszczan z pewnością zobaczą Noc Muzeów i festiwal Beergoszcz. Oto wszystkie propozycje spędzenia czasu w naszym mieście.

„Matylda” wraca do Teatru Kameralnego

Spektakl „Matylda” w Teatrze Kameralnym. Fot. D. Gackowski

Pięciokrotnie w ciągu weekendu można zobaczyć musicalowy hit Teatru Kameralnego czyli „Matyldę” (piątek, 12 maja o godz. 18; sobota, 13 maja i niedziela, 14 maja – godz. 12 i 18). Spektakl to musicalowy hit dla widzów w każdym wieku, przeniesiony do Bydgoszczy prosto ze scen West Endu i Broadway’u. 6-letnia dziewczynka posiada genialny umysł, wielkie serce i… kompletnie niepasującą do niej rodzinę. Jej tata jest nieuczciwym sprzedawcą samochodów, mamę interesują tylko pieniądze i święty spokój, a brat stanowczo nie grzeszy inteligencją. I nikt z nich absolutnie nie rozumie, dlaczego Matylda spędza tyle czasu na czytaniu książek. Co gorsza, jest jeszcze szkoła, w której rządzi Panna Łomot – już samo nazwisko mówi sporo o jej metodach wychowawczych.
Aby przetrwać i zachować swoją wyjątkową wrażliwość, Matylda musi znaleźć przyjaciół zarówno wśród swoich rówieśników, jak i dorosłych.

Szanty zabrzmią w Fabryce Lloyda

W piątek (12 maja) wspólny rejs przez rozbujane wody piosenki żeglarskiej w Fabryce Lloyda. Na scenie zobaczymy Ryczące Dwudziestki RO20’S (godz. 19.30) oraz Piotra Kostka – Godeckiego (godz. 21.15).- Nie może Was zabraknąć… to będzie klimatyczny powrót do najlepszych szantowych klasyków na żywo – piszą organizatorzy.

Festiwal piwa Beergoszcz 2023

Tegoroczna edycja festiwalu piwa rzemieślniczego Beergoszcz odbędzie się w dniach 12-13 maja (piątek-sobota) w nowym miejscu – na Wyspie Młyńskiej. Organizatorzy podali też godziny jej trwania: w piątek stoiska będą czynne od 15 do 24, a w sobotę od 12 do 24. Mimo zmiany miejsca, festiwalowi mają towarzyszyć podobne atrakcje, co w hali Łuczniczka – poza oczywiście stoiskami z piwem kraftowym, w sercu Bydgoszczy mają pojawić się foodtrucki i strefa gier. Nie zabraknie też sceny, na której wystąpią muzycy oraz standuperzy.

Dvorzak, Kilar i Lutosławski w Filharmonii Pomorskiej

W piątek (12 maja) o godz. 19 koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Marka Pijarowskiego i solisty, Pawła Kowalskiego (fortepian). Artyści zagrają utwory Witolda Lutosławskiego (Łańcuch III) i Wojciecha Kilara (I Koncert fortepianowy) oraz IX Symfonię-moll op. 95  „Z Nowego Świata” Antonina Dvorzaka.

„Bulwar Zachodzącego Słońca” powraca

Scena z „Bulwaru Zachodzącego Słońca” / Fot. A. Makowski/Opera Nova

To opowieść z Hollywood o starzejącej się byłej gwieździe filmowej, która chce wrócić na ekrany kin. Na scenę Opery Nova wraca musical, którego pierwowzorem był sławny film Billy’ego Wildera z Glorią Swanson i Williamem Holdenem w głównych rolach. „Bulwar Zachodzącego Słońca” zrealizowali w Operze Nova Jacek Mikołajczyk (reżyseria) i Krzysztof Herdzin (kierownictwo muzyczne). Spektakle w piątek i sobotę (godz. 19) oraz w niedzielę (godz. 18).

Triathlon pod dachem

Basen Astoria. Fot. R. Sawicki /UMB

Enea Bydgoszcz Triathlon POD DACHEM to cykl sześciu startów, które odbędą się od grudnia 2022 do maja 2023. W sobotę (13 maja od godz. 8) ostatnia impreza. Celem jest dobra zabawa, ale też okazja do regularnego, comiesięcznego sprawdzenia formy przed rozpoczeciem sezonu triathlonowego.
Zawody będą odbywać się co miesiąc na najnowocześniejszym, 50-metrowym basenie w Polsce, czyli Astorii Bydgoszcz Rywalizujemy na supersprinterskim dystansie:
– 300 m pływania w basenie Astorii
– 10 km jazdy na rowerze stacjonarnym z pomiarem mocy
– 3 km biegu na bulwarach przy Brdzie
Zawodnicy, którzy wezmą udział w minimum trzech wydarzeniach, będą walczyć w klasyfikacji łącznej cyklu.

Noc Muzeów w Bydgoszczy

Refektarz
Refektarz w MOB / Fot. B.Witkowski / UMB

W tym roku Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy wystartuje w sobotę,13 maja. W organizację zaangażowało się 20 instytucji, z których wiele przygotowało dodatkowe atrakcje. Tradycyjnie już, poza muzeami, uczestniczą m.in. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Młyny Rothera, Pałace Ostromecko oraz Instytut Pamięci Narodowej. Swoje podwoje otwiera także bydgoski Ośrodek im. Braille’a przy ul. Krasińskiego oraz kościół Adwentystów Dnia Siódmego przy ul. Lipowej. Cały program z godzinami i cenami wstępów, znacznie niższymi niż zwykle – TUTAJ.

Wycieczka po Nowym Mieście

W sobotę (13 maja) o godz. 10 nowa wycieczka po Bydgoszczy – Nowe Miasto trasa wg Ilustrowanego przewodnika po Bydgoszczy. Czy można przenieść się w czasie? Zobaczyć jak wyglądało miasto dawniej? Projekt Zabytek postanowił się o tym przekonać. – Zapraszamy serdecznie na spacer śladami turystów i Bydgoszczan z dawnych lat. Wykorzystamy do tego Ilustrowany przewodnik po Bydgoszczy.  Zapraszamy na spacer po Nowem Mieście czyli, fragmencie obecnego śródmieścia – informują organizatorzy. Zbiórka przy rzeźbie „Wędrowca” naprzeciwko hotelu Pod Orłem. Koszt: 15 zł za osobę.

Hala Targowa – otwarta na jeden dzień

Miejska Hala Targowa
Miejska Hala Targowa / Fot. B.Witkowski / UMB

Specjalne otwarcie i zwiedzanie, na ten jeden na razie dzień, odbędzie się w sobotę (13 maja). Tego dnia, każdy chętny, który chciałby obejrzeć Halę Targową, może to zrobić. Musi jednak przynieść z sobą roślinę doniczkową. W zamian zostanie oprowadzony po wnętrzach zabytkowej hali, która została otwarta w 1906 roku. Organizatorzy zapraszają w godzinach 10-12. Informują także, że przyniesione rośliny muszą być zdrowe i pozbawione szkodników. Zostaną umieszczone w wybranych przez ofiarodawcę miejscach, trzeba więc wybrać takie, które będą pasowały do otoczenia. Podczas zwiedzania hali należy poruszać się z przewodnikiem po wyznaczonej trasie. Grupy będą liczyły maksymalnie 15 osób. Więcej – TUTAJ.

Dla maluchów w Filharmonii Pomorskiej

„Od brzuszka do maluszka” to cykl koncertów dla najmłodszych melomanów i ich rodziców. W sobotę o godz. 10.30 usłyszą m.in. utwory Niccolo Paganiniego i Leo Delibesa. O 11. natomiast kolejna „Akademia Wiolimisia”. Zespół SVAHY – w programie m.in.: kujawska i pałucka muzyka ludowa.

Papierowy pokaz mody

W sobotę (13 maja) w godz. 12.30-14.30 rodziny z dziećmi zaproszone są przez Czystą Bydgoszcz oraz WiMBP do gmachu Biblioteki Głównej na Starym Rynku na kolejne Wiosenne EkoDeko – cykl bezpłatnych recyklingowych warsztatów rękodzielniczych, opartych o kolory pojemników do segregacji. W sobotę „Papierowy pokaz mody, którego pozazdrościłby Pierre Cardin”.

Poznaj Stare Miasto i Śródmieście

Bydgoszcz z lotu ptaka / Fot. M. Zaborowski

Po raz kolejny odbędę się wycieczki po Starym Mieście i Śródmieściu. W sobotę (13 maja) o godz. 12.30 (zbiórka przed Bydgoskim Centrum Informacji, ul. Batorego 2) wycieczka pt. Poznaj Stare Miasto (spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską). W niedzielę (14 maja) o godz. 12.30 (zbiórka przed Bydgoskim Centrum Informacji, ul. Batorego 2) wycieczka pt. Dookoła Śródmieścia (spacer w okolice fontanny potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki). Czas trwania spacerów: ok. 1,5 godz. Koszt: 15 zł za osobę (dzieci do lat 10 bezpłatnie). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszy zakup biletu w Informacji Turystycznej lub online.

Filmowy festiwal Millenium Docs Against Gravity

Początek filmowego festiwalu dokumentów w MCK w Bydgoszczy, seanse w kinie Orzeł przy ul. Marcinkowskiego. Cały program na stronie MCK – TUTAJ.

Prolog Drums Fusion, czyli głosy z kosmosu

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Drums Fusion. A w sobotę (Hala Pomp – Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej, godz. 20) i niedzielę (barka Lemara, godz. 12) prolog – w programie którego znalazł się niezwykły koncert VOICES OF THE COSMOS. To projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego z Torunia (perkusistę znanego m.in. z grup HATI, ||ALA|MEDA||, ex-Innercity Ensemble) i Wojciecha Ziębę z Grudziądza (solo występującego jako ELECTRIC URANUS) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. VOICES OF THE COSMOS (VOTC) skutecznie łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy. W niedzielę na barce Lemara warsztaty budowania instrumentów z recyklingu.

Rodzinna wycieczka po zielonej Bydgoszczy

Fontanna Potop
Fontanna Potop / Fot. B.Witkowski / UMB

Projekt Zabytek zaprasza na spacery z dziećmi. Podczas spaceru najmłodsi będą poznawać historię miasta poprzez zagadki, zabawy i zadania. Natomiast rodzice dowiedzą się ciekawostek z historii miasta nad Brdą. Przewodnik wraz ze swoim małym pomocnikiem poradzą sobie z opowieścią zarówno dla małych i dużych. Na zakończenie każdy mały uczestnik otrzyma słodką niespodziankę. W niedzielę (14 maja, godz. 10) pierwsza z tego cyklu wycieczka pt. Drzewa, krzewy i kwiaty, czyli jak zielona jest Bydgoszcz”. Start: Fontanna Potop w parku Kazimierza Wielkiego.

FIPA w Pałacu Młodzieży

W niedzielę od godz. 11 w Pałacu Młodzieży rozpoczną się przesłuchania konkursowe uczestników Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej. O godz. 19 natomiast koncert laureatów, odczytanie werdyktu, wręczenie nagród, a także recital zaproszonego gościa – Macieja Miecznikowskiego, muzyka i wokalisty, autora piosenek, a także aktora.

Igor Kwiatkowski w Adrii

W Teatrze Adria w Bydgoszczy (przy ul. Toruńska 30) z najnowszym programem pt. „Tylko śmiech nas ocali” wystąpi w niedzielę (14 kwietnia, godz. 17 i 20) Igor Kwiatkowski. Program trwa prawie dwie godziny – Igor w błyskotliwy i inteligentny sposób zapewnia nam dużą dawką humoru – piszą organizatorzy
Igor Kwiatkowski – artysta kabaretowy, autor tekstów i znakomity aktor niezawodowy. Wcześniej dał się poznać z występów w renomowanym kabarecie „Paranienormalni”.

Siatkarze grają o trzecie miejsce w I lidze

Kadra zespołu Visła ProLine

Nie udało się siatkarzom BKS Visła ProLine awansować do finału I ligi. W trzecim meczu ulegli MKS Będzin i teraz zagrają o 3. miejsce. Ich rywalem jest Chemeko/Gwardia Wrocław. Rewanżowy i ostatni w tym sezonie mecz w niedzielę (14 maja. godz. 17.30) w hali Immobile Łuczniczka.

Udostępnij: Facebook Twitter