Miasto zaprasza w niedzielę na Wyspę Młyńską na kolejny koncert z cyklu Rzeka Muzyki – na zdjęciu Trebunie-Tutki podczas pierwszego w tym cyklu w 2023 roku / Fot. Nadesłane
Wakacyjny weekend w mieście wcale nie musi być nudny. Co się dzieje w ten weekend w Bydgoszczy – sami sprawdzajcie i wybierajcie.
Wakacje w kinie Jeremi
Kino Jeremi w Fordonie przy ul. gen. Fieldorfa-Nila organizuje w wakacje projekcje dla dzieci i młodzieży. Początek zawsze o godz. 10.30. W piątek (14 lipca) seans „SUPER FUTRZAK RATUJE ŚWIAT”
Pozostałe projekcje:
17.07 URATUJ DRZEWO Reżyseria: Haizea Pastor Produkcja: Hiszpania Wersja: dubbing Wiek: 6+ Czas trwania: 74 min
18.07 CO W TRAWIE GRA Reżyseria: L. Rukavina Produkcja: Chorwacja Wersja: Dubbing Wiek: 4+ Czas trwania: 85 min
19.07 COMMEDY QUEEN Reżyseria: Sanna Lenken Produkcja: Szwecja Wersja: napisy/dubbing Wiek: 10+ Czas trwania: 93 min
20.07 MŁODY WINNETU Reżyseria: Mike Marzuk Produkcja: Niemcy Wersja: Dubbing Wiek: 6+ Czas trwania: 103 min
21.07 SUPER FUTRZAK RATUJE ŚWIAT, Reżyseria: Joona Tena Produkcja: Finlandia
Wersja: dubbing Wiek: 6+ Czas trwania: 90 min
Mercedesem za darmo do Fordonu
Kolejna szansa na wycieczkę do Starego Fordonu zabytkowym mercedesem już w tę sobotę (15 lipca). Tym razem wyjazd z Zimnych Wód. Odbiór uczestników odbędzie się z przystanku Smoleńska/Budowlana w kierunku Centrum z osiedla Zimne Wody Czersko Polskie w godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30. Należy się zapisać. Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ
Projekt przygotowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu dzięki wyborowi mieszkańców w głosowaniu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Kino nad Balatonem
Wszystkie seansy w parku nad Balatonem odbędą się w kolejne piątkowe wieczory. Godziny rozpoczęcia poszczególnych projekcji mogą się różnić. Filmy będą wyświetlane o zachodzie słońca. W ten piątek (14 lipca, godz. 21:15 – 23:00) „Książę” – dramat/komedia (Wielka Brytania, 2022).
Pozostałe projekcje:
- 21 lipca (godz. 21:15 – 23:00) „Układ idealny” – kryminał (USA, 2019)
- 28 lipca (godz. 21:00 – 23:00) „Dorwać Gringo” – akcja (USA, 2012)
- 4 sierpnia (godz. 21:00 – 23:30) „Moje skarby” – komedia (Francja, 2016)
- 11 sierpnia (godz. 20:45 – 22:30) „Niewidzialny wróg” – thriller (USA, 2016)
- 18 sierpnia (godz. 20:25 – 22:00) „Królowe życia” – komedia (USA, 2019)
- 25 sierpnia (godz. 20:00 – 21:30) „Jak zostałem samurajem” – animacja (USA, 2022)
Święto Bartodziejów
Tzw. sahara na osiedlu Bartodzieje
W sobotę, 15 lipca br. na plaży nad Balatonem świętować będą Bartodzieje. W programie pikniku m.in. wycieczka turystyczna, koncerty, warsztaty pszczelarskie i konkurs wiedzy o Bartodziejach. Wstęp jest wolny.
Program świąta:
10:00 – wycieczka turystyczna po osiedlu
(start: skrzyżowanie ul: Inwalidów i Sygnałowej, meta: Balaton)
12:00 – uroczyste otwarcie wydarzenia
12:15 – konkurs wiedzy o Bartodziejach
12:30 – warsztaty pszczelarskie
13:30 – pokazy ratownictwa wodnego
14:30 – pokazowe wyścigi „smoczych łodzi”
15:30 – koncert „na podeście” – cz. 1. Ukraińskie rytmy
16:30 – „Kiedyś to było!” – czyli krótka historia osiedla
17:00 – koncert „na podeście” – cz. 2. Poezja śpiewana i szanty na żywo
W programie: wypożyczalnia kajaków, stoiska gastronomiczne, rękodzieło, przestrzeń relaksu, strefy zabaw dla dzieci oraz wiele, wiele innych!
Perkusyjne Wasamba w Mózgu
Zespół Wasamba gra muzykę inspirowaną rytmami z Afryki Zachodniej. Można ich posłuchać w piątek o godz. 21 w klubie Mózg przy ul. Parkowej. Wasamba wystąpi w składzie: Hanna Mooki Saluga – balafon, dunduny, taniec, wokal, Dawid Cholewiński – djembe, cajon, Marcin Pankowski – balafon, dunduny, krin
Olgierd Cortez – dunduny, shekere; Paweł Piątek – djembe, shekere. Po koncercie zespół zaprasza na bębnowe jam session.
Joga w parku
Kolejne spotkanie z cyklu „Joga na trawie” w parku Kochanowskiego (początek w sobotę, 15 lipca o godz. 10). To już piąta edycja cyklu zajęć organizowanego przez Dorotę Priebe-Kubiak, nauczycielkę jogi. Zajęcia poprowadzi Justyna Pączka.
Warsztaty fotografii portretowej z Marcinem Szpakiem
W sobotę (16 lipca) o godz. 12 w siedzibie fundacji Fotografistka przy ul. Pomorskiej 68 a/1 odbędą się warsztaty z Marcinem Szpakiem. Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy: nfo@fotografistka.pl. Marcin Szpak absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej na Wydziale Fotografii , gdzie uczył się sztuki fotografowania między innymi pod okiem Krzysztofa Gierałtowskiego zaprasza na analogowe warsztaty portretowe przy użyciu aparatu Linhof Color. Na zajęciach nauczycie się jak przy wykorzystaniu jednego źródła światła stworzyć jedyny niepowtarzalny portret, omówicie portfolia uczestników i podyskutujecie na temat fotografii.
Marcin Szpak (ur. 1978), absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej na wydziale Fotografii, rocznik 2008. Jego projekty artystyczne przeplatają się z pracą komercyjną, w ramach której porusza się w obszarze fotografii i filmu.
Kolacja z Gwiazdą – Michał Koterski
Kolację z Gwiazdą odbędzie się w sobotę (15 lipca) o godzinie 19 w restauracji La Rosa przy pl. Kościeleckicj. Gościem będzie Michał Koterski. – Będziecie mieli wyjątkową okazję spotkać się z nim osobiście i spędzić wyjątkowe chwile w jego towarzystwie, a także kupić jego książkę i poprosić o autograf i dedykację – piszą organizatorzy. Rozmowa odbędzie się w trzech panelach, a poprowadzi ją fundator Fundacji K2 Zaborowscy, czyli Łukasz Zaborowski. W przerwach między panelami odbędzie się występ Krisa Forbota, który od lat związany jest z bydgoską sceną muzyczną. Zapisy i bilety na http://bilety.fundacjak2.pl!
Zostań turystą w swoim mieście
W najbliższą niedzielę (16 lipca) w ramach cyklu „Bydgoszcz od okrycia” wycieczka do Młynów Rothera i spacer po Przemysłowej Bydgoszcz. Przewodnikiem będzie Bartosz Masiełajć. Start o 10.00 z płyty Starego Rynku. Na ten bezpłatny spacer nie ma zapisów – wystarczy przyjść.
Letnia scena Eljazzu
Na letniej scenie klubu Eljazz przy ul. Krętej zagra zespół VELKRATIUK, który tworzą Aleksandra Krat, songwriterka pochodząca z Torunia i jej muzyczne wsparcie instrumentalno – kompozytorskie: Daniel Dziemitko, Karol Szczepaniak oraz Dawid Malak. Zespół powstał i tworzy w Bydgoszczy. Podczas pracy nad solowym materiałem Oli, radość z komponowania, nagrywania i wzajemna inspiracja sprawiły, że naturalnie wykrystalizował się skład zespołu VELKRATIUK będący już wspólnym przedsięwzięciem.
VELKRATIUK to muzyczny koktajl inspirowany dźwiękami neosoulu, elektroniki, lofi-popu czy też ambientu. Początek o 20.30
Spacery po Starym Mieście i Śródmieściu
W sobotę i niedzielę tradycyjne spacery z przewodnikiem po Starym Mieście i bydgoskim Śródmieściu. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Na trasę pt. Poznaj Stare Miasto można wyruszyć w sobotę (czas trwania: 1,5 godz.). To spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską.
Trasa pn. Dookoła Śródmieścia – w niedzielę. Wyprawa w okolice fontanny Potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki.
Obie wyprawy rozpoczynają się o 12.30 przy Bydgoskim Centrum Informacji, ul. Niedźwiedzia 1. Koszt: 15 zł za osobę (dzieci do lat 10 bezpłatnie). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszy zakup biletu w Informacji Turystycznej lub online.
Rzeka Muzyki na Wyspie Młyńskiej
W niedzielę (16 lipca) o godz. 19 kolejny, bezpłatny koncert tegorocznego cyklu „Rzeka Muzyki”. Na scenie pojawi się Monika Borzym – wokalistka obdarzona wyjątkowym głosem, charyzmą sceniczną i poczuciem humoru. W Bydgoszczy wystąpi z koncertem „Back to The Garden”. Będą to interpretacje piosenek kanadyjskiej wokalistki Joni Mitchell, która stała się inspiracją dla wielu muzyków, m.in. Boba Dylana czy Leonarda Cohena. Koncert „Back to the Garden” jest wszechstronny gatunkowo. Publiczność usłyszy m.in. takie kultowe utwory jak Big Yellow Taxi, River czy Woodstock.
Jazz w Ostromecku
W pałacu w Ostromecku zagra Maciej Tubis – pianista, który swój unikalny styl wykreował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu Tubis Trio. Artysta poszukujący, niestroniący od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych. Wykształcony klasycznie, zakochany w fortepianie i oddany wrażliwości, jaką daje solowe obcowanie z nim, wydał we wrześniu 2022 swoją pierwszą autorską płytę Komeda Reflections. W tym samym roku obronił też w łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów doktorat o wpływie muzyki klasycznej na estetykę improwizacji i postanowił nagrać utwory Krzysztofa Komedy, aby zaprezentować swoje poszukiwania oraz swoją wizję pianistyki solowej szerszej publiczności. Bezpłatny koncert w niedzielę (16 lipca) o godz. 16.