Weekend w mieście – i co z tego, że ostatni przed wakacjami. TOP 10 – co dzieje się w Bydgoszczy. Nie tylko Euro

Miasto Bydgoszcz zaprasza do Strefy Kibica w Fabryce Lloyda na wspólne oglądanie pierwszego meczu Polski na Euro 2024. A kto piłki nie lubi, znajdzie w mieście w weekend mnóstwo innych atrakcji.

1. Targi z wojskiem w BCTW

LOGIS-MIL 2024 to wydarzenie targowe w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym dla w Myślęcinku dla szerokiej rzeszy przedstawicieli służb mundurowych w Polsce. Wystawcy prezentować będą produkty i usługi, które mogą znaleźć zastosowanie w wojsku, policji, straży granicznej, straży p-poż i innych formacjach mundurowych. Przedsiębiorcy prezentować będą zarówno sprawdzone rozwiązania jak i innowacje w dziedzinie obronności.

Targi trwają jeszcze w piątek – zaplanowano liczne atrakcje dla odwiedzających:
– wystawa sprzętu bojowego i logistycznego będącego na wyposażeniu naszej armii.
– prelekcje, pokazy grup rekonstrukcyjnych, antyterrorystów, dżudoków, psów policyjnych
– występy zespołu artystycznego Dragon oraz orkiestry wojskowej
Nie zabraknie też pachnącej wojskowej grochówki

2. Koci Fest

Po raz pierwszy w Bydgoszczy odbędzie się festiwal poświęcony kotom. Uczestnicy Koci Fest 2024 zapoznają się m. in. z odpowiednim żywieniem kotów, zabawą z nimi czy dbaniem o zdrowie swoich czworonogów. Organizatorem imprezy jest bydgoskie Stowarzyszenie Stukot, niosące pomoc bezdomnym kotom, a przy okazji edukujące w tematyce zajmowania się tymi zwierzętami. Oto program na weekend:

14.06.2024 (piątek)

• 16:00-17:00 Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
„Felinoterapia, czyli kot w roli terapeuty”
wykład Natalii Dzięgielewskiej

• 17:30-19:30 Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
„Zabawki dla kota – zrób to sam!”
warsztaty kreatywne, prowadzone przez wolontariuszy Stowarzyszenia Stukot.

15.06.2024 (sobota)

• 10:00-11:00 Sopocki Dom Aukcyjny
„Pilates KOT – czyli Kontrola Oddech Tranzycja”
zajęcia Pilates poprowadzone przez Angelikę Przybyłowską

• 11:30-12:30 Sopocki Dom Aukcyjny
„Zabawa z kotem, czyli jak dobrze machać sznurkiem.”
warsztaty Weroniki Ganowskiej

• od 17:00, Pub Prolog9
Kocie Party 3.0

Wydarzenia towarzyszące

14.06.2024, godz. 18:00
Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy
spotkanie i dyskusja wokół publikacji „Śmiałość i empatia” Dariusza Gzyry i Elwiry Sztetner;
moderatorki: Karolina Pikosz i Agnieszka Gorzaniak

15.06.2024, godz. 11:00
Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy
warsztaty z wyplatania mat węchowych prowadzone przez Karolinę Rybkę z matowe.love (instagram.com/matowe.love).
Wykonane zabawki przeznaczone zostaną dla Stowarzyszenia Stukot

11-16.06.2024 Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy
Wystawa zdjęć Mój adoptowany kot i ja, autorstwa Joanny Studzińskiej i Małgorzaty Kośnik

15.06.2024 Pub Prolog, ul. Długa 18
Wystawa książek w kociej tematyce
„Nie tylko Filemon – koty w literaturze”

3. Masa Krytyczna jedzie w nocy

Nocny rajd rowerowy. Prawdopodobnie najdłuższy miejski przejazd w historii Bydgoszczy

W piątek (14 czerwca) Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza na Nocny Rajd Ulicami Miasta. Planowany dystans to 44 km i będzie to prawdopodobnie najdłuższy miejski przejazd w historii Bydgoszczy.

To już niemal półmetek rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Akcja ruszyła 1 czerwca. Trwa do końca miesiąca. Bydgoszcz, startująca pod flagą Metropolii, znajduje się obecnie na 9. miejscu. Bydgoska Masa Krytyczna chcąc jeszcze poprawić wynik naszego miasta zaprasza na nocny przejazd również w piątek, 14 czerwca. Rozpoczyna się o godz. 20 na Starym Rynku. – Jeśli mówimy o typowo miejskich przejazdach, nocny rajd będzie miał prawdopodobnie najdłuższy dystans w historii Bydgoszczy. Planujemy przejechać 44 km, odwiedzając większość dzielnic naszego Miasta – zapowiada Sebastian Nowak, prezes Stowarzyszenia Bydgoska Masa Krytyczna. Trasa będzie wiodła przez centrum, Wilczak, Błonie, Górzyskowo, Glinki, BPPT, Łęgnowo, Brdyujście, Fordon, Bydgoszcz-Wschód, Bartodzieje, Bielawy, Sielankę i Śródmieście.

4. Prawie wakacyjnie w Filharmonii Pomorskiej

W piątek o godz. 19 Filharmonia Pomorska zaprasza na koncert podczas którego usłyszymy utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gioachino Rossiniego oraz Ottorino Respighiego. A wcześniej, o godz. 17.30 dla dzieci Muzyczne Leżakowanie w Wiolinowie.

5. Filmowy „Don Pasquale” w Operze Nova

Scena z „Don Pasquale” / Fot. A. Makowski

„Don Pasquale” na scenie Opery Nova ma filmowe wątki i inspiracje – rodem z „Opery Nova” i „Nocy i dni”. Akcja dzieła Gaetano Donizzetiego została przeniesiona do Nowego Jorku z przełomu lat 40. i 50. XX wieku. Bydgoska inscenizacja tej opery komicznej w piątek i sobotę – początek o godz. 19, a w niedzielę o 18

6. Runmageddon w Myślęcinku

W sobotę (15 czerwca) Myślęcinek zamieni się w arenę ekstremalnych wyzwań podczas drugiego w istorii miasta biegu Runmageddon! To wydarzenie sportowe przyciągnie zarówno dorosłych, jak i dzieci, oferując różnorodne formuły dopasowane do uczestników w każdym wieku. Starty rozpoczną się już o 8:30 rano. Na uczestników i kibiców czeka mnóstwo atrakcji, w tym strefa gastro z różnorodnymi smakołykami oraz specjalne strefy challenge, gdzie można wygrać atrakcyjne nagrody.

7. Seniorada pobiła rekord

W sobotę (15 czerwca) rozpocznie się międzypokoleniowy tydzień radości. Senioradę 2024 otworzy Przemarsz Kapeluszowy, który wyruszy z Placu Praw Kobiet na Wyspę Młyńską. Tam w godzinach 12-16 zaplanowano Piknik Organizacji Pozarządowych. Wśród wystawców 7. edycji wydarzenia znalazło się ponad 60 podmiotów i instytucji. Przemarsz Kapeluszowy poprowadzą Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 oraz Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4.

Lista wszystkich atrakcji – poniżej:

8. Jarmark świętojański

W niedzielę (16 czerwca) w godz. 10-18 Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza na coroczny Jarmark Świętojański na Wyspie Młyńskiej. Twórcy ludowi, rękodzielnicy, artyści szukający inspiracji w folklorze, tradycji, szacunku do natury, przybyli z Kujaw, Kaszub, Pałuk, Krajny, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej oraz najdalszych regionów Polski przez ten jeden dzień będą gospodarzami na naszej pięknej zielonej wyspie. Malarze, rzeźbiarze, wikliniarze, ceramicy, hafciarki i koronczarki, serowarzy, browarnicy, piekarze będą prezentować swoje wyroby i zachęcać do kupna. Unikalne prace nacieszą nasze oczy, nadadzą naszym domom niepowtarzalny charakter. Piękna biżuteria, elementy garderoby, naturalne kosmetyki będą wyjątkowym prezentem dla nas i naszych bliskich. Na dzieciaki czekają smakołyki, nietuzinkowe zabawki szyte i drewniane. Tradycyjne jadło i napitki, w tym tak niecodzienne jak gęsina, pitne miody czy przysmaki prosto z Litwy zaspokoją najbardziej wybredne podniebienia. Polskie sery, kiełbasy, wina, piwa, chleby, miody, przetwory pyszne i pachnące dowiodą nam, że wciąż możemy jeść smacznie i zdrowo. Dawnych wspomnień czar odkryjemy wśród antyków i staroci.

Ponadto występy artystyczne:

  • 12:30 – Zespół  Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”
  • 13:30 – Flash mob
  • 14:15 – Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie
  • 14:45 – Zespół Pieśni i Tańca „Krajna”
  • 15:30 – Zespół śpiewu tradycyjnego „Piekielnica”

9. Bydgoszcz do odkrycia – tym razem w Fordonie

Fordon obecnie kojarzy się największą sypialnią Bydgoszczy. Dzielnica ta do lat 70-tych była jednak oddzielnym miasteczkiem o wyjątkowo ciekawej historii. Odsłoni ją przed Wami prawdziwy pasjonat i wielbicie tej części miasta – Damian Amon Rączka. Spacer z cyklu „Bydgoszcz do odkrycia” w niedzielę o godz. 10. Start z Rynku w Fordonie. Organizator nie wymaga zapisów ani opłat za udział w spacerze. Wystarczy przyjść i być z nami.

10. Bydgoska Strefa Kibica zaprasza

Miasto Bydgoszcz organizuje strefę kibica podczas piłkarskiego Euro. Można będzie wspólnie emocjonować się meczami polskiej reprezentacji. Bydgoska Strefa Kibica znajdzie się w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej 156. Pojedynki polskiej reprezentacji zaplanowane są na 16, 21 i 25 czerwca. Na inaugurację naszych występów w Euro mecz z Holandią (niedziela, godz. 15), potem Austria (piątek, 21 czerwca, godz. 18) i najtrudniejszy w grupie pojedynek z wicemistrzem świata, Francją (wtorek, 25 czerwca, godz. 18). „Bydgoska Strefa Kibica” znajdzie się na terenie Fabryki Lloyda przy ul. Fordońskiej. Przypominamy sobie dramat i pożar, który zniszczył budynek, gdzie odbywało się wiele koncertów. Właściciele Fabryki Lloyda przygotowali specjalne miejsce na koncerty plenerowe. Na tym terenie będzie kibicowska strefa na 2 tysiące osób – tyle pomieści Bydgoska Strefa Kibica. Przygotowane także będzie poza oczywiście potężnym ekranem o powierzchni ok. 30 m kw, zaplecze gastronomiczne i logistyczne np. toalety.


Udostępnij: Facebook Twitter