Plakat do „Wesołej wdówki” / Mat. Opery Nova
Na inaugurację zobaczymy sławną operetkę „Wesoła wdówka”. 29. Bydgoski Festiwal Operowy kończy „Nabucco” – opera z jedną z najsławniejszych partii chóru w dziejach muzyki. Wiosenny BFO zaczyna się 22 kwietnia.
Zgodnie z zapowiedzią dyrektora Opery Nova, Macieja Figasa, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, tradycyjny Bydgoski Festiwal Operowy, przyspiesza tempo. 28. edycja odbyła się jesienią ub. roku, a kolejną melomani będą się mogli cieszyć już na przełomie kwietnia i maja.
29. BFO – największe hity
W środę (8 marca) Opera Nova podała repertuar wiosennego festiwalu. Zgodnie z tradycją na inaugurację pokazana jest realizacja bydgoskich artystów. Jesienią Opera Nova zaprezentowała opera Charlesa Gounoda pt. Faust. Tym razem będzie to sławna operetka – „Wesoła wdówka” Franza Lehara, w której będzie można usłyszeć słynną arię „Usta milczą, dusza śpiewa”. Operetki to pewniak w repertuarze każdej ze scen muzycznych, więc 22 i 23 kwietnia widownia bydgoskiej opery z pewnością zapełni się w 100 procentach. Od poprzedniej realizacji tego tytułu w Operze Nova upłynęło równe 35 lat.
A po „Wesołej wdówce” siedem kolejnych spektakli. Będzie musical, balet i opery, z którymi przyjadą artyści z Chorwacji, Czech, Ukrainy i Litwy oraz Warszawska Opera Kameralna i Teatr Wielki z Poznania.
Prezentację zacznie chorwacki Rijeka Ballet Company z widowiskiem baletowym „TransParada” (24 kwietnia). Następnie na scenie w Bydgoszczy Warszawska Opera Kameralna pokaże XVIII-wieczną operę Christopha Wilibalda Glucka „Orfeusz i Eurydyka” (27 kwietnia). Dwa dni później (29 kwietnia) Opera Teatru Narodowego w Brnie wystawi operę komiczną „Przygody Lisiczki Chytruski” Leoša Janáčka.
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprezentuje 1 maja dzieło Benjamina Brittena „Albert Herring”. Britten uznawany jest za najwybitniejszego brytyjskiego kompozytora XX wieku. A 3 maja Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie wystawi na scenie w Bydgoszczy „Bajaderę” – to balet Ludwig Mikusa i Mariusa Petipa. Artyści z Wilna pojawią się jeszcze raz – 5 maja. Wtedy widzowie zobaczą współczesną operetkę Leonarda Bernsteina „Kandyd”.
29. BFO kończy klasyczny „Nabucco” Giuseppe Verdiego (7 maja – niedziela). Dzieło sławne dzięki ogromnie popularnej partii chóru niewolników babilońskiego władcy pt. Va pensiero. To będzie symboliczne wykonanie, bo z „Nabucco” przyjeżdża do Bydgoszczy Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.
Bilety na wszystkie spektakle można kupować od 20 marca.