Wesoła wdówka, Lady Pank bez prądu, bieganie na urodziny Bydgoszczy i żużel. A na deser Agnieszka Chylińska

Zapowiada się na weekend w Bydgoszczy bez wytchnienia. Trzy dni z ogromną liczbą różnorodnych imprez: koncerty, mecze, biegi, targi. spektakle w teatrze i nasze bydgoskie festiwale. Oto nasze zaproszenia na weekend w mieście.

Ostatni weekend Animocji

W piątek (21 kwietnia) i sobotę (22 kwietnia) dwa ostatnie dni Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje”. – Festiwal „Animocje” poświęcony jest artystycznemu filmowi animowanemu nie tylko dla najmłodszych, ale i dla dorosłych widzów, którzy w filmie animowanym szukają wartości artystycznych związanych z estetyką i poetyką, a także wywołujących refleksję nad otaczającym nas światem i społeczeństwem, w którym żyjemy – mówi Olga Bobrowska, p.o. dyrektorki programowej „Animocji”. Filmy do Bydgoszczy napłynęły z całego świata. Program ostatnich dni – TUTAJ.

Walka o medal w superlidze

Tenisiści stołowi Polskiego Cukru Gwiazdy zajęli w grupie mistrzowskiej superligi 4. miejsce, a Oxynet Jarosław był piąty. Jako drużyna z wyższej lokaty bydgoszczanie mieli prawo wyboru terminu meczu w swojej hali. Podobnie jak rok temu w ćwierćfinale z Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów (2:3, 3:0) nasz zespół najpierw zagra u siebie (piątek, godz. 18, sala przy ul. Bronikowskiego), a rewanż na wyjeździe – w niedzielę, 23 kwietnia o g. 16. Stawką dwumeczu Bydgoszcz – Jarosław jest medal w LOTTO Superlidze. Lepszy klub z tej pary w półfinale zmierzy się z Dekorglassem Działdowo albo Akademią Zamojską Zamość. Polski Cukier Gwiazda, prowadzony przez Zbigniewa Leszczyńskiego, jest aktualnym wicemistrzem Polski.

Koncert w filharmonii poświęcony bohaterom powstania w getcie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcja Alexandra Gordona zagra w piątek (godz. 19) koncert poświęcony 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Solistką będzie skrzypaczka,
Maria Sławek (na zdjęciu). W repertuarze: Wojciech Kilar – Moving to the Ghetto Oct. 31, 1940 (temat z filmu “Pianista”); Mieczysław Weinberg – Koncert skrzypcowy g-moll op. 67; Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll op. 56.

Weekend w Młynach Rothera

Nowe Miejsce w Młynach Rothera
Nowe Miejsce w Młynach Rothera / Fot. B.Witkowski / UMB

Przedstawiamy propozycje Młynów Rothera na cały weekend, przypominając o stałej wystawie poświęconej dziejom Bydgoszczy pt. Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką. A poza tym:

Piątek (21 kwietnia). Komunikacja międzykulturowa – warsztaty w Nowym Miejscu
Zapraszamy na otwarte warsztaty z komunikacji międzykulturowej, które poprowadzi dr hab. Nartsiss Shukuralieva. Jest to regularny kurs akademicki dla studentów Wydziału Nauk o Polityce i Administracji, ale zajęcia otwarte są dla wszystkich chętnych i tym razem odbywają się w Młynach. Komunikacja międzykulturowa to obszar, który współcześnie nabiera coraz większego znaczenia. Nasze codzienne życie, spotkania z sąsiadami, sposób spędzania wolnego czasu, plany i marzenia wykraczają poza granice jednej kultury. Zajęcia posłużą nie tylko do poznania różnic międzykulturowych, ale także do wzmacniania umiejętności komunikacji z uwzględnieniem różnorodności. Wydarzenie odbywa się w języku polskim. Wstęp wolny, udział bezpłatny.
Więcej informacji:
https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/warsztaty-komunikacji-miedzykulturowej-w-nowym-miejscu/

Sobota (22 kwietnia). Dlaczego potrzebujemy opowieści, żeby uratować świat – wykład dr hab. Marcina Napiórkowskiego

Podczas wykładu porozmawiamy o życiu w niepewnych czasach i o tym, w czym możemy szukać nadziei na lepsze jutro. Narzędziem radzenia sobie z niepewnością mogą okazać się opowieści. Dzięki nim nasze umysły i kultura zabierają, porównują i przetwarzają informacje, a my korzystając z nich mądrze, możemy uratować świat! Nasz gość – Marcin Napiórkowski to pasjonat semiotyki i mitów oraz autor książki „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat”. Wstęp wolny, udział bezpłatny.

Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/impulsy-dlaczego-potrzebujemy-opowiesci-zeby-uratowac-swiat/

Sobota (22 kwietnia) – Stwórz własną teorię spiskową – warsztaty z dr. hab. Marcinem Napiórkowskim

Co właściwie decyduje o tym, że pewne teorie rozchodzą się w mediach społecznościowych jak ciepłe bułeczki, a inne popadają w zapomnienie? Co sprawia, że tak łatwo wpadamy w sidła uproszczonych diagnoz, które proponują nam propagandziści czy tropiciele rzekomych spisków? Na jakie potrzeby odpowiadają teorie spiskowe i co nauka może zrobić, żeby lepiej je zaspakajać? Nie ma lepszego sposobu odpowiedzi na te pytania niż… próba samodzielnego przygotowania idealnej teorii spiskowej. Dzięki sprawdzonemu przepisowi przygotowanemu w oparciu o analizę setek najpopularniejszych fake newsów z ostatnich lat możemy mieć pewność, że nasza teoria okaże się prawdziwym przebojem! Udział biletowany.

Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/impulsy-stworz-wlasna-teorie-spiskowa/

Sobota/niedziela. Świętuj z Młynami 677. urodziny Bydgoszczy!

W weekend 22-23 kwietnia w Młynach kontynuujemy świętowanie urodzin miasta! Zapraszamy na wystawę „Węzły”, którą dodatkowo w wybranych godzinach będzie można zwiedzić z przewodnikiem w cenie biletu normalnego lub ulgowego. Mieszkanki i mieszkańcy niczym miejscy celebryci będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na wyjątkowej, urodzinowej ściance, a w naszym sklepiku będzie można nabyć promocyjne zestawy upominkowe. Świętujmy razem!
Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/swietuj-z-nami-677-urodziny-bydgoszczy-2/

Koloryt gwary miejskiej – wystawa (czynna do 7 maja)

Młyny razem z Fundacją Tu Kultura zapraszają na wystawę niecodziennych dzieł sztuki – gwarowych plakatów literniczych oraz prac hafciarskich, które powstały podczas warsztatów odbywających się w ostatnich miesiącach. Motywem przewodnim wszystkich prac jest słownictwo związane z gwarą, a wszystkie wymienione wydarzenia wpisują się w projekt „A może by tak gwarą?”. Na wystawie możemy znaleźć też scenografię, która zachęca do robienia pamiątkowych zdjęć w betach. Wstęp wolny w godzinach otwarcia Młynów.

Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/koloryt-gwary-miejskiej/

Stella Walsh – w Teatrze Polskim

Świetny spektakl Anny Mazurek „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reżyserii Jana Jelińskiego wraca po premierze. Recenzja – TUTAJ. Spektakle można obejrzeć w piątek (godz. 19), sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18) na małej scenie TPB (zdjęcie ze spektaklu / Monika Stolarska TPB)

Premiera dla dorosłych w Teatrze Kameralnym

Jan Kaczmarek, satyryk i bard znany z Kabaretu Elita i radiowego Studia 202, pisał dowcipne, błyskotliwe, a nieraz i gorzkie teksty o otaczającej nas rzeczywistości i o nas samych. „Tivi de domo”, to wybór jego najważniejszych piosenek, które zostaną zaśpiewane przez aktorów Teatru Kameralnego w zupełnie nowych aranżacjach. Usłyszymy m.in. takie utwory jak: „Kurna chata”, „Czego się boisz głupia” i „Do serca przytul psa”. – Osnowę konferansjerską koncertu przygotował nikt inny jak sam Andrzej Poniedzielski, który pojawi się na scenie w… telewizorze. Słowa śpiewane i mówione ułożą się w opowieść o pewnej zwyczajnej rodzinie wraz z przyległościami, w której każdy bez problemu odnajdzie ślady własnego życia. Nasz spektakl, wyreżyserowany przez Adama Opatowicza, może funkcjonować jako dobra lekcja najnowszej historii Polski, bez dat i suchych faktów, ale z próbą odpowiedzi na pytanie „kim jesteśmy” i „dlaczego jest tak, jak jest” – zaprasza Teatr Kameralny. Premiera w piątek o godz. 19. Kolejne przedstawienia: w sobotę i niedzielę o godz. 19.

IRA świętuje 35-lecie

IRA to jeden z najważniejszych polskich zespołów, który na rockowej scenie jest od 35 lat. Ponad trzy dekady aktywności scenicznej, 12 albumów studyjnych, występy na największych polskich festiwalach rockowych, niezliczona liczba tras koncertowych oraz wiele najbardziej prestiżowych statuetek przemysłu muzycznego – to tylko krótkie podsumowanie muzycznej kariery formacji IRA, która od 35 lat zajmuje czołowe miejsce na polskich listach przebojów. Zespół z Radomia powstał w 1987 roku, a zadebiutował w 1988 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwsza płyta zespołu – „IRA” – ukazała się w 1989 roku. Wydana w dwa lata później płyta „Mój dom”, a następnie „1993 rok” i koncertowa „Live” odniosły niebywały sukces, zapewniając grupie awans do grona czołówki polskich zespołów rockowych. Koncert w piątek (godz. 20) w Fabryce Lloyda.

Festiwal roślin w BCTW

BCTW / Fot. Eugenia Kochetkovna

W sobotę (22 kwietnia) i niedzielę (23 kwietnia na terenie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego przy ul. Gdańskiej 187 odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Roślin, czyli targów ogrodniczych. Wstęp bezpłatny.

Zwiedzanie Filharmonii Pomorskiej

W tym roku w Bydgoszczy obchodzimy dwie ważne rocznice. Stulecie urodzin Andrzeja Szwalbe oraz 70-lecie „upaństwowienia” Filharmonii Pomorskiej. Z tej okazji Projekt Zabytek zaprasza na zwiedzanie gmachu Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego połączone ze spacerem po Dzielnicy Muzycznej. Podczas zwiedzania przewodnik opowie o idei dzielnicy. Będą mieli Państwo możliwość z bliska zobaczenia kolekcji dzieł sztuki jaką przez wiele lat gromadzili kolejni dyrektorzy filharmonii. Oprócz tego nie zabraknie faktów, anegdot i informacji z życia Andrzeja Szwalbe i Filharmonii.

Zbiórka: 9.45 przed gmachem Filharmonii Pomorskiej. Koszt: 15zł za osobę. Płatność gotówką u przewodnika. UWAGA! Obowiązują zapisy: zapisy@projektzabytek.pl, 693 379 476.

Mistrzostwa Bydgoszczy w jeździe na rolkach

W sobotę (22 kwietnia) w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku odbędą się II Halowe Ogólnopolskie Mistrzostwa Bydgoszczy w jeździe szybkiej i freestyle slalomie. W jeździe szybkiej będzie można pościgać się na dwóch dystansach: sprint 100 m i bieg długi (ilość rund zależy od kategorii wiekowej). We freestyle slalomie są to zawody, które mają rangę Starter Event i wliczane są do rankingu World Skate i można rywalizować w 3 konkurencjach: Battle, Speed Slalom, Free Jump. Początek o godz. 10.

Finał Bydgoskiej Ligi Pływackiej UNI-CAR RENAULT

Ostatnie zawody odbędą się w sobotę (22 kwietnia) od godz. 9.00, a spotkanie podsumowujące cały cykl zaplanowane jest od ok. godz. 12.00-12.15 (około 30 minut po zakończeniu ostatniego wyścigu); Wszystko oczywiście na bydgoskiej pływalni Astoria. Bydgoska Liga Pływacka UNI-CAR RENAULT – to pierwszy tego typu cykl dla pływaków amatorów w naszym mieście. W lidze pływackiej, realizowanej jako cykl 6 zawodów, wzięło już udział ponad 100 pływaków.

Dzień Dobra

Dzień Dobra to sobota (22 kwietnia). Caritas zaprasza wszystkich (dzieci, młodzież, rodziny i starszych) na piknik do Fabryki Lloyda przy ul. Toruńskiej. Tam dla chętnych obok licznych atrakcji : dmuchańce, wata cukrowa, warsztaty plastyczno- techniczne będzie można popływać kajakiem po Brdzie, pojeździć konno. Początek o 13.

„Tresura” w K-PCK

Spektakl w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich (sobota, godz. 16) opowiada historię nastolatki będącej w stanie „hikikomori”. Polega on na izolowaniu się od społeczeństwa w ścianach własnego pokoju i pojawia się również w naszym kraju. Wycofana społecznie bohaterka jedynie poprzez internet ma kontakt ze światem zewnętrznym. Wychodzi ze swojej kryjówki ostrożnie, by nie spotkać domowników. Zapraszamy na spektakl i pogadankę o hikikomori po spektaklu. 

Siatkarze Visły Proline grają o półfinał

W środę siatkarze Visły Proline pokonali Mickiewicza Kluczbork 3:0 w pierwszym meczu ćwierćfinału. Jeśli wygrają w sobotę o 17 w hali Immobile Łuczniczka po raz drugi, znajdą się w półfinale I ligi. Liczą na doping kibiców.

Wesoła wdówka i inne atrakcje

Opera Nova
Opera Nova / Fot. B.Witkowski / UMB

Na inaugurację 29. Bydgoskiego Festiwalu Operowego usłyszymy i zobaczymy dwukrotnie: w sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18) sławną operetkę Franza Lehara pt. Wesoła wdówka. Tradycyjnie oczywiście BFO otwiera premierowo Opera Nova. Wszystko o festiwalu – TUTAJ.

Lady Pank – MTV Unplugged

Do kultowej serii MTV Unplugged dołączył Lady Pank. Aranżacje przebojów „bez prądu” usłyszymy podczas sobotniego (początek o godz. 19) koncertu w Filharmonii Pomorskiej.
Lady Pank to dwunasty artysta, który przez ostatnie 16 lat został zaproszony przez MTV do wspólnego stworzenia wyjątkowych aranżacji swoich największych hitów. Płyta z przebojami w wersji akustycznej ukazała się 25 listopada 2022, a już wiosną 2023 zespół rozpocznie unikalny cykl koncertów z serii „MTV Unplugged”. Oprócz filarów grupy – Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza – w koncertach weźmie udział stała sekcja rytmiczna, czyli Kuba Jabłoński i Krzysztof Kieliszkiewicz, a także muzycy sesyjni towarzyszący zespołowi: Wojtek Olszak (fortepian), Marcin Nowakowski (saksofony) i Michał Sitarski (gitara).

Targi dla zwierzęcych pupilków

PupiLove Targi/fot. nadesłane

Kolejna edycja imprezy PupiLove Targi odbędzie się w niedzielę (23 kwietnia) w centrum handlowym Ficu przy ul. Jagiellońskiej. PupiLove Targi to lokalne wydarzenie skierowane do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów

Abramczyk Polonia kontra ROW Rybnik

Drugi mecz na swoim torze przy ul. Sportowej rozegrają w niedzielę (godz. 14) żużlowcy Abramczyk Polonii. W pierwszym pokonali Orła Łódź 49:41. Teraz poprzecza pójdzie wyżej, bo rywalem jest ROW Rybnik, którego szeregi zasilił były żużlowiec bydgoskiej drużyny, Matej Zagar. W drugą stronę, z Rybnika do Bydgoszczy powędrował Andreas Lyager.

Bydgoski Bieg Urodzinowy

Na starcie Bydgoskiego Biegu Urodzinowego, który wyznaczono na polanie przy ul. Bronikowskiego stanie 1200 osób. Najstarszy z uczestników ma 86 lat, a najmłodszy 4 lata i wystartuje wspólnie z rodzicami. Wszyscy będą mieli do pokonania dystans 5 kilometrów. Trasa została wyznaczona wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego. Uczestnicy wyruszą z ul. Bronikowskiego nad kanałem w stronę ul. Wrocławskiej i wrócą na metę usytuowaną przy ul. Bronikowskiego. Start biegu w niedzielę, 23 kwietnia o godz. 14.

Adam Lemańczyk zagra w Ostromecku

Adam Lemańczyk – pianista, klawiszowiec, aranżer, producent muzyczny. Aktywny muzyk sesyjny zarówno sceny rozrywkowej, jak i jazzowej. Jest autorem muzyki własnej oraz wielu aranżacji muzyki poważnej, jazzowej oraz popularnej. Lider zespołu Adam Lemańczyk Mental Trio, w którego skład wchodzą Antoni Olszewski (kontrabas) oraz Mateusz Krawczyk (perkusja). Wraz z końcem 2022 roku ukazała się jego debiutancka płyta: Adam Lemańczyk Mental Trio – Go Around. Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy jako producent programów koncertowych z udziałem takich artystów jak: Krystyna Prońko, Kayah, Małgorzata Ostrowska, Mateusz Ziółko, Tadeusz Seibert, Edyta Krzemień, Krzysztof Herdzin. Współpracuje na stałe m.in. z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Bibobit, Mietek Szcześniak, Young Power – New Edition Freedom, Eljazz Big Band, Szymon Łukowski Quartet, Rasm Almashan, Krzysztof Iwaneczko. Na co dzień jest wykładowcą fortepianu jazzowego oraz akompaniatorem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej. Zagra w niedzielę o godz. 16 w sali pałacu w Ostromecku.

Agnieszka Chylińska w nowej odsłonie

Agnieszka Chylińska zaśpiewa w niedzielę (godz. 19) w Filharmonii Pomorskiej. – Przez lata przyzwyczajała swoich słuchaczy i widzów do wielu zmian na swojej artystycznej drodze. Wokalistka, której twórczość zawsze cechowały przez nią same ukute słowa „Nigdy Taka Sama”. Tym razem postanowiła połączyć rockową siłę swojego nietuzinkowego głosu z pięknym rockowo-bluesowym brzmieniem – zachęcają organizatorzy.

Udostępnij: Facebook Twitter